Napisz zaproszenie na spektakl pt. Dziady II, który przygotowuje Twoja klasa. Użyj dwóch argumentów, którymi przekonasz kolegów i koleżanki do obejrzenia przedstawienia.

Autorką opracowania jest: Marta Grandke.

Chcielibyśmy serdecznie zaprosić wszystkie nasze szkolne koleżanki i kolegów na przygotowany przez nas spektakl, który jest adaptacją słynnego dramatu Adama Mickiewicza pod tytułem „Dziady”. W przygotowaniu go brała udział cała nasza klasa i zdecydowaliśmy się przedstawić na scenie część drugą dramatu, która opowiada o odprawianiu tytułowego obrzędu i przywoływaniu zmarłych na ziemię. Sądzimy, że taki spektakl może być dla wielu z was ważny i pouczający, a także po prostu jest to intrygująca lektura. 

Spektakl „Dziady” warto obejrzeć nie tylko dlatego, że dramat ten jest lekturą szkolną, a jego znajomość jest tym samym obowiązkowa. Uważamy, że jest to wartościowe widowisko, ponieważ mimo upływu czasu wciąż niesie ze sobą pewne uniwersalne prawdy moralne, które warto znać i kierować się nimi. Przekazywane są one przez powracające z zaświatów dusze. Za życia popełniły one różnego rodzaju grzechy, od tych lekkich, poprzez średnie, aż po ciężkie.

Duchy po kolei opowiadają żywym swoje historie. Przekazują one w ten sposób pouczenia moralne, z którymi warto się zapoznać i trzymać je w pamięci. Można się w ten sposób dowiedzieć wielu rzeczy o tym, jak niegdyś postrzegano ludzką moralność i jak niektóre z zawartych w dramacie przekazów i refleksji okazały się ponadczasowe i uniwersalne. „Dziady” są więc niepowtarzalną okazją do zmierzenia się z tematyką ludzkiej moralności oraz z problemem winy i kary. Są to treści, które są aktualne, mimo że od ich stworzenia minęło już blisko dwieście lat. Jest to ciekawe spojrzenie na kwestię etycznego zachowania, z którym warto się zapoznać.

Spektakl „Dziady” to także niepowtarzalna okazja, by zetknąć się z pełną grozy i tajemnicy atmosferą dawnego pogańskiego obrzędu. Został on opisany przez Mickiewicza w sposób szczegółowy i obrazowy, dzięki czemu można go odwzorować na scenie, a widzowie doświadczają pewnej umownej podróży w czasie.

„Dziady” to fascynujące widowisko, w którym realizm miesza się z fantastyką, a duchy są tak samo ważnymi bohaterami jak żywi ludzie. Ta mieszanka pogaństwa, fantastyki i grozy umieszczona na tle historycznych wydarzeń z okresu zaborów Polski sprawia, że dramat od lat przyciąga kolejnych czytelników i widzów w teatrach. Próba oddania tej niesamowitej atmosfery na scenie to za każdym razem ogromne wyzwanie, a opisane wydarzenia interpretować można na wiele różnych sposobów.. Spektakl warto więc zobaczyć, by samemu stwierdzić, czy udało się dobrze oddać klimat i scenerię, jakie Adam Mickiewicz zawarł w swoim dziele.

Biorąc pod uwagę fakt, że „Dziady” są lekturą obowiązkową, z której znajomości każdy uczeń będzie rozliczany oraz to, że jest to dzieło niezwykłe, pełne nie tylko uniwersalnych treści, ale także przyciągające niezwykłą atmosferą i fantastycznymi elementami, mamy nadzieję, że nasi koledzy i koleżanki chętnie przyjdą, by zobaczyć, jak nasza klasa poradziła sobie z tym słynnym tekstem. Zapraszamy wszystkich już w ten piątek do sali gimnastycznej naszej szkoły, by wraz z nami dać się porwać duchom i dziwom, jakie swoim piórem nakreślił nasz narodowy wieszcz i by wspólnie zastanowić się nad refleksjami dotyczącymi sensu istnienia człowieka oraz nad problematyką winy i kary obecnych w ludzkim życiu. 


Przeczytaj także: Która refleksja dotycząca moralności, zawarta w Dziadach cz. II jest dla ciebie najważniejsza? Uzasadnij swój wybór.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.