Hobbit, czyli tam i z powrotem - opracowanie

Powieść Hobbit uznawana jest za jedną z najlepszych powieści fantasy. Jest wstępem do kultowej serii „Władca Pierścieni”, która opowiada dalsze losy pierścienia, znalezionego przez Bagginsa. Została bardzo pozytywnie przyjęta przez krytyków, szczególnie przez znanego pisarza C. S. Lewisa.

„Hobbit, czyli tam i z powrotem” szybko stał się jedną z ulubionych lektur młodzieży, przechodząc do kanonu popkultury i na stałe się w niej zadomawiając. Książka doczekała się wielu adaptacji. Jedną z nich była ośmioodcinkowa audycja BBC Radio 4, w której przedstawiano treść książki z podziałem na role.

Najważniejszą adaptacją jest ta filmowa, w reżyserii Petera Jacksona, który wcześniej stworzył kinową wersję trylogii „Władca Pierścieni”. „Hobbit, czyli tam i z powrotem” został podzielony na trzy części – „Niezwykłą Podróż”, „Pustkowie Smauga” i „Bitwę Pięciu Armii”. W rolę tytułowego bohatera serii wcielił się Martin Freeman.

W Polsce „Hobbit, czyli tam i z powrotem” jest lekturą obowiązkową w szkole podstawowej. W Bristolu znajduje się ulica o nazwie Tam i z Powrotem.