Autorką opracowania jest: Ilona Kowalska.

Jedną z ras, która pojawia się w powieści „Hobbit, czyli tam i z powrotem” J. R. R. Tolkiena są tytułowi hobbici. Ich przedstawicielem jest główny bohater – Bilbo Baggins, dzięki któremu możemy dowiedzieć się, jak wygląda życie całej rasy.

Hobbici uważane są za bardzo przyjazne i sympatyczne stworzenia, skore do zawiązywania nowych znajomości i spędzania swojego życia w spokojnych warunkach. Ich główną siedzibą jest Hobbiton, leżący w krainie Shire. Tam mieszka zdecydowana większość rasy, chociaż niektórzy przedstawiciele rozsiani są także po innych miejscach w Śródziemiu.

Hobbici mieszkają w małych norkach, które niczym nie przypominają jam, drążonych przez inne stworzenia. Norki budowane są częściowo pod ziemią, chociaż ich okna wychodzą na powierzchnię, by wpuszczać światło dnia, które hobbici bardzo lubią.

Norka jest bardzo elegancka i luksusowa, jak na standardy innych mieszkańców Śródziemia. Jej głównym pomieszczeniem jest salon, w którym króluje duży stół i wiele krzeseł. Przy stole hobbici przyjmują gości – ta rasa uważana jest za najbardziej towarzyską i chętną do spotkań między sobą. Stół służy nie tylko do spożywania posiłków – hobbici grają przy nim w karty oraz inne gry, a także skupiają się dookoła stołu, by wspólnie słuchać opowiadanych historii.

Najczęściej w salonie znajduje się kominek, który jest zawsze rozpalony na wypadek przybycia gości. Obok często stoi regał z książkami. Hobbici uwielbiają spędzać czas w tym pomieszczeniu, gdzie najczęściej czytają i palą fajkę zielną.

Obok salonu usytuowana jest sypialnia, w której hobbici najchętniej spędzaliby całe dnie. Kiedy nie mają nic do roboty, ucinają sobie kilkugodzinne drzemki w ciągu dnia. Łóżko w sypialni nie jest za duże, jednak dla małego hobbita jest w sam raz, do tego stopnia, że są w stanie pomieścić się tam aż trzy osoby. Na łóżku pościelona jest gruba, puchowa pościel, która ma sprawić, by śpiący nie zmarzł w nocy, ze względu na usytuowanie domku pod ziemią.

Kolejnym pomieszczeniem jest jadalnia – ważna ze względu na umiłowanie hobbitów do jedzenia. W jadalni stoi kolejny stół, większy od tego w salonie, ponieważ jego zadaniem jest pomieszczenie kolejnych kotłów i talerzy z potrawami. Jadalnia często połączona jest z kuchnią, by goście mogli czuć zapach zbliżających się potraw. W kuchni króluje ceramika najlepszej jakości. W hobbiciej norce zazwyczaj znajduje się również piec, służący do wypiekania chleba, ciast i mięsa.

W piwnicy norki znajduje się największe pomieszczenie – spiżarnia. To właśnie tam krewni Bilbo Bagginsa przechowują przygotowane wcześniej jedzenie – kiełbasy, przetwory, sery, suszone owoce czy grzyby. W beczkach stoi kiszona kapusta i ogórki. Najwięcej miejsca w spiżarni zajmuje jednak ręcznie robione wino, za którym hobbici przepadają.

Hobbici uwielbiają swoje domki i niechętnie je opuszczają. Czują się w nich najlepiej, prowadząc spokojne i proste życie. Wygoda, jaką dają im norki sprawia, że nie wybierają się w dalekie, niebezpieczne podróże, zmuszające do zmiany miejsca pobytu na znacznie gorsze.


Przeczytaj także: Czy Gandalf postąpił słusznie, namawiając Bilba na wyprawę?

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.