Bard – charakterystyka

Autorka charakterystyki: Adrianna Strużyńska. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.

Bard to jed­na z po­sta­ci po­wie­ści „Hob­bit, czy­li tam i z po­wro­tem” au­tor­stwa J.R.R. Tol­kie­na. Po­zo­sta­je naj­waż­niej­szym bo­ha­te­rem spo­śród wszyst­kich, na­le­żą­cych do rasy ludz­kiej. Wy­róż­niał się od­wa­gą i na­tu­ral­ny­mi zdol­no­ścia­mi przy­wód­czy­mi. Dzię­ki tym ce­chom ode­grał waż­ną rolę w po­wie­ści. 

Charakterystyka Barda

Bard należał do rasy ludzkiej, mieszkał w Mieście na Jeziorze. Był mało ener­gicz­nym, nie­zbyt lu­bia­nym czło­wie­kiem. Miał po­nu­rą twarz i głos. Nie­któ­rzy pod­cho­dzi­li do nie­go z nie­uf­no­ścią. Za­rzu­ca­no mu na­wet, że wy­wo­łu­je po­wo­dzie i po­mór ryb. Mimo tych po­dej­rzeń ist­nia­ły rów­nież po­wo­dy, dla któ­rych Bard był po­wszech­nie sza­no­wa­ny. Nikt nie mógł mu odmówić uczciwości i męstwa. Sza­cu­nek za­wdzię­czał nie tyl­ko wy­zna­wa­nym przez sie­bie war­to­ściom, ale też po­cho­dze­niu. Był dość od­le­głym, ale jed­nak potomkiem Giriona, dawnego króla Dali. Za­wdzię­czał prze­trwa­nie mał­żon­ce kró­la Dali, któ­ra zdo­ła­ła oca­leć z za­gła­dy mia­sta, ucie­ka­jąc z dziec­kiem w dół By­strej Rze­ki.

Bard dał do­sko­na­ły do­wód swo­jej od­wa­gi i de­ter­mi­na­cji, gdy Smaug za­ata­ko­wał Mia­sto na Je­zio­rze. Smok pod­pa­lił mia­sto, lu­dzie w pa­ni­ce ucie­ka­li, ale Bard, jako dowódca jednego z oddziałów łuczników, pozostał na swoim posterunku. Jego to­wa­rzy­sze opusz­cza­li go je­den po dru­gim, ale on wciąż wal­czył ze swo­im ol­brzy­mim, ci­so­wym łu­kiem w ręku, nie zwa­ża­jąc na to, że koń­czą mu się strza­ły. To wła­śnie Bard po­ko­nał Smau­ga, któ­ry od lat ter­ro­ry­zo­wał oko­li­cę. Sta­ry drozd prze­ka­zał mu in­for­ma­cję o sła­bym punk­cie Smau­ga. Bard oka­zał się spraw­nym łucz­ni­kiem: strze­lił pro­sto nad lewą pierś smo­ka i po­ko­nał po­two­ra. W ten spo­sób Bard, dzię­ki swo­jej de­ter­mi­na­cji, od­wa­dze i umie­jęt­no­ściom, oca­lił Mia­sto na Je­zio­rze, sta­jąc się bo­ha­te­rem w swo­jej spo­łecz­no­ści.

Po po­ko­na­niu smo­ka, miesz­kań­cy mia­sta za­czę­li da­rzyć Bar­da jesz­cze więk­szym sza­cun­kiem i chcieli, aby został władcą Miasta na Jeziorze. Po­cząt­ko­wo byli prze­ko­na­ni o jego śmier­ci, ale Bard ocalał, ponieważ w porę wskoczył do wody. Stał się prze­ci­wień­stwem poprzedniego króla miasta, któ­ry uciekł w ob­li­czu ata­ku smo­ka. Lo­kal­ni miesz­kań­cy od razu przy­ję­li Bar­da jako swo­je­go no­we­go wład­cę. Pa­mię­ta­jąc o jego bo­ha­ter­skim czy­nie, za­czę­li na­zy­wać go Łucznikiem. Miesz­kań­cy wy­raź­nie opo­wie­dzie­li się za Bar­dem, zmę­cze­ni rzą­da­mi star­ców i chciw­ców. W ten spo­sób Bard, dzię­ki swo­jej nie­złom­no­ści, od­wa­dze i umie­jęt­no­ściom, zy­skał sza­cu­nek i lo­jal­ność swo­je­go ludu, sta­jąc się na­tu­ral­nym li­de­rem, któ­re­go pra­gnę­li wi­dzieć na tro­nie. Po­przed­ni wład­ca pod­kre­ślał, że przod­ko­wie Bar­da rzą­dzi­li w Dali, a nie w Mie­ście na Je­zio­rze. Miesz­kań­cy mimo to chcie­li wi­dzieć go na tro­nie. 

Bard nie dą­żył do wła­dzy, lecz pra­gnął ze­msty za znisz­cze­nie swo­je­go mia­sta i spra­wie­dli­wo­ści dla jego miesz­kań­ców. Zorganizował drużynę, która miała na celu odzyskanie należnego im złota z Samotnej Góry, by od­bu­do­wać Dal i Mia­sto na Je­zio­rze. Wie­dząc, że jego lu­dzie nie po­ra­dzą so­bie sami, Bard zwró­cił się do kró­la el­fów z proś­bą o opie­kę nad mia­stem i jego miesz­kań­ca­mi pod­czas swo­jej nie­obec­no­ści. Jego szla­chet­ność, do­broć i mą­drość były po­wszech­nie uzna­wa­ne, po­nie­waż lu­dzie wi­dzie­li w nim na­dzie­ję na po­kój i sta­bil­ne ży­cie. Po Bi­twie Pię­ciu Ar­mii Bard otrzymał zasłużoną część złota, którą wykorzystał do odbudowy miasta Dal. Jego suk­ces przy­cią­gnął wie­lu miesz­kań­ców nie tyl­ko z Mia­sta na Je­zio­rze, ale rów­nież z in­nych osad ludz­kich, co do­pro­wa­dzi­ło do od­ro­dze­nia oko­li­cy oraz za­war­cia po­ko­ju mię­dzy zwa­śnio­ny­mi ra­sa­mi. 

Bard to przy­kład sil­ne­go li­de­ra, pra­gną­ce­go do­bra swych pod­da­nych. Dzię­ki od­wa­dze i od­da­niu, uda­ło mu się zwy­cię­żyć i od­bu­do­wać mia­sto, któ­rym kie­dyś rzą­dzi­li jego przod­ko­wie.


Prze­czy­taj tak­że: Gollum (Hobbit) - charakterystyka

Ak­tu­ali­za­cja: 2024-07-24 10:42:22.

Sta­ra­my się by na­sze opra­co­wa­nia były wol­ne od błę­dów, te jed­nak się zda­rza­ją. Je­śli wi­dzisz błąd w tek­ście, zgłoś go nam wraz z lin­kiem lub wy­ślij ma­ila: kon­takt@po­ezja.org. Bar­dzo dzię­ku­je­my.