Autorką charakterystyki jest: Ilona Kowalska.

W powieści „Hobbit, czyli tam i z powrotem” J. R. R. Tolkiena występuje wiele ras postaci, które odgrywają mniej lub bardziej znaczące role w fabule. Jedną z ras są hobbici, których przedstawicielem jest główny i tytułowy bohater – Bilbo Baggins. Ich pochodzenie sięga czasów starożytności, a samo słowo „hobbit” można przetłumaczyć jako „niziołek”.

Charakterystyka Hobbitów z Hobbita

Hobbici są podobni do ludzi i częściowo z nimi spokrewnieni. Charakteryzuje ich bardzo niski wzrost, zdecydowanie mniejszy od krasnoludów, ale większy od liliputów. Kiedyś byli wyżsi, jednak rasa z biegiem wieków stała się niższa. Przed laty potrafili mierzyć do czterech stóp wysokości, jednak obecnie trudno znaleźć przedstawiciela rasy, który przekracza trzy stopy wzrostu.

Hobbici mają jasny kolor skóry. Nie noszą zarostu, który nie jest mile widziany wśród ich przedstawicieli. Mówią niskim, donośnym głosem. Mają nadwagę. Lubią kolorowe ubrania, jednak nie noszą butów – ich stopy są twarde i gruboskórne, a z wierzchu owłosione. Hobbici są również bujnie owłosieni na głowie, a ich włosy są kędzierzawe i zwykle w kolorze kasztanowym lub brązowym. Ich palce są długie i zręczne, uszy lekko spiczaste, a twarze wyglądają na sympatyczne. Ich słuch i wzrok działają na bardzo wysokim poziomie. Pełnoletność osiągają w wieku trzydziestu trzech lat, a ich długość życia rzadko przekracza sto lat.

Nie parają się magią, ponieważ nie interesuje ona hobbitów. Ich główną umiejętnością jest błyskawiczne i bezszelestne poruszanie się po dowolnej okolicy. Są pokojowo nastawieni do życia, nie kłócą się z innymi rasami i żyją z nimi w zgodzie. Cenią sobie spokój i harmonię, nie lubią się spieszyć. Są domatorami, nie lubiącymi dalekich wycieczek. Nie są skłonni do przygód, a osoby, które jednak wyłamują się z tego schematu, są uważane za dziwne i alienowane. Traci się do nich szacunek, a ich opinia jest zszargana. Bilbo stał się jednym z takich „wyrzutków”, jednak nie przejmował się tym.

Hobbici mieszkają głównie w krainie Shire. Ich głównym miejscem osiedlenia są ziemie rolne i żyzne, ponieważ doskonale znają się na rolnictwie, uprawach i ogrodnictwie. Nie używają skomplikowanych maszyn rolniczych, posługują się prostymi narzędziami, z którymi doskonale sobie radzą. Żyją wygodnie i bezpiecznie w małych mieszkankach pod ziemią, a ich orientacja w podziemnych korytarzach stoi na wysokim poziomie. Budują się głównie na pagórkowatym terenie, gdzie bez problemu można drążyć tunele. Okna i drzwi w ich domach zawsze są okrągłe.

Niziołki potrafią doskonale kryć się przed niepożądanymi osobnikami. Boją się ludzi i unikają ich, jak tylko mogą, dlatego ciężko zawrzeć przyjazne stosunki między tymi dwiema rasami. Szybko wracają do zdrowia po chorobach i kontuzjach. Są niesamowicie inteligentni i gromadzą wiedzę, która już dawno odeszła w zapomnienie przez inne rasy, czym często zaskakują gości innego gatunku. Posługują się własnym kalendarzem. Ich ulubionym zajęciem jest jedzenie – jadają sześć razy w ciągu dnia, a wśród codziennych posiłków znajdują się dwa obiady.

Są bardzo gościnni i przepadają za towarzystwem innych hobbitów, których często zapraszają na wspólną herbatę lub piwo. W czasie spotkań towarzyskich chętnie opowiadają sobie historie i wspomnienia, dowcipy oraz anegdoty. Ich ukochanymi opowieściami są te o bohaterach i własnych rodach. Z gośćmi często śpiewają i palą zielną fajkę. Uwielbiają świętować swoje urodziny. Są dość hojni, ponieważ uwielbiają obdarowywać gości prezentami. Z chęcią je również przyjmują.

Hobbici są bardzo pracowici i nie boją się żadnego zajęcia. Jedynym rzemiosłem, którego nie uprawiają, jest szewstwo, ponieważ sami nie noszą butów. W trudnych chwilach się nie poddają i potrafią współpracować ze sobą. Wspierają się wzajemnie, są wobec siebie lojalni i solidarni. Kiedy trzeba, bez słowa zakasują rękawy i biorą się do pracy, nie narzekając na nic.


Przeczytaj także: Krasnoludy - charakterystyka

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.