Poezja
Wiersze
Opracowania lektur
Matura ustna
Portal literacki
Autor:
Biblia
Epoka literacka:
Starożytność
Księga Hioba - opracowanie
Księga Hioba - streszczenie
Księga Hioba - plan wydarzeń
Charakterystyki bohaterów
Hiob
Księga Hioba - opracowanie tematów
Księga Hioba - motywy literackie
Jakie jest przesłanie księgi Hioba?
Wymień i opisz nieszczęścia, które spotkały Hioba
Postawa Hioba wobec cierpienia
Hiob jako postać archetypiczna
Czego może nauczyć współczesnych księga Hioba?
Opierając się na Księdze Hioba i innych znany utworach rozwiń motyw niezawinionego cierpienia
Czym charakteryzuje się ludzkie życie według Hioba?
Jak Hiob rozumie grzech? Jako świadome złamanie boskich nakazów czy nieodłączną cechę ludzkiej egzystencji?
Jak zachować godność w obliczu cierpienia? Nawiąż do Księgi Hioba i innych tekstów kultury.
W jaki sposób księga Hioba ukazuje relacje pomiędzy człowiekiem a Bogiem?
Cierpienie jako wartość uszlachetniająca człowieka. Rozprawka w oparciu o biblijną postać Hioba
Dwa obrazy cierpienia— Hiob i Prometeusz. Rozważ jaki wpływ na kształtowanie człowieka ma cierpienie każdego z tych bohaterów. Uzasadnij swoje stanowisko. W argumentacji odwołaj się do mitu o Prometeuszu, Księgi Hioba oraz wybranych kontekstów.
Hiob i inne postacie
Hiob i Abraham. Porównanie i ocena kreacji biblijnych
Wybrane postacie biblijne jako symbole ludzkich postaw - Hiob, Syn marnotrawny, Miłosierny Samarytanin
Problematyka ludzkiej egzystencji na podstawie Księgi Hioba i Antygony
Księga Hioba na maturze ustnej - pytania jawne odpowiedzi
Postawa człowieka wobec Boga. Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci fragmentów Księgi Hioba. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Jakich odpowiedzi na pytanie o sens życia udziela literatura? Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci fragmentów Księgi Hioba. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Człowiek w obliczu cierpienia. Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci fragmentów Księgi Hioba. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Księga Hioba i inne lektury - wypracowania
Pytania egzystencjalne w obliczu doświadczenia cierpienia i śmierci. Omów zagadnienie na podstawie Dżumy Alberta Camusa. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Jaką postawę przyjmuje człowiek w obliczu cierpienia innych? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Dżumy Alberta Camusa oraz do wybranych tekstów kultury
Jaką prawdę o naturze ludzkiej człowiek uzmysławia sobie w obliczu cierpienia? Odpowiadając na to pytanie przywołaj postacie literackie, mitologiczne i biblijne.
Dobro i zło – ich pochodzenie i miejsce w świecie. Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci fragmentów Biblii. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
„Jest zawsze miejsce na nadzieje”. Zaprezentuj utwory, w których odnajdziemy motyw nadziei i wiary w sens pokonania trudności
Jak cierpienie wpływa na refleksję człowieka o sobie samym? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do „Lalki” Bolesława Prusa oraz innych tekstów kultury.
Czy koncepcja ludzkiego losu ukazana we fragmencie Księgi Hioba oraz w Sonecie III Mikołaja Sępa-Szarzyńskiego jest podobna? Uzasadnij odpowiedź, odwołując się do obu przytoczonych tekstów.
Od pokory do rozpaczy ‒ postawy człowieka doświadczanego przez los. W pracy odwołaj się do: wybranej lektury obowiązkowej, innego utworu literackiego oraz wybranych kontekstów.
Jaki obraz cierpienia wykreowany w Biblii stał się obrazem uniwersalnym, obecnym w kulturze? Rozważ zagadnienie i uzasadnij swoje zdanie.
Rozważ, jakie postawy może przyjmować człowiek wobec trudnych doświadczeń życiowych. W pracy odwołaj się do: wybranej lektury obowiązkowej, innego utworu literackiego oraz wybranych kontekstów.
Człowiek wobec cierpienia i śmierci. Omów zagadnienie na podstawie Dżumy Alberta Camusa. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Zobacz także
Antygona - opracowanie
Mitologia Jana Parandowskiego - opracowanie
Król Edyp - opracowanie
Iliada - opracowanie
Odyseja - opracowanie
Chmury - opracowanie
Księga Koheleta - opracowanie
Apokalipsa św. Jana - opracowanie
Eneida - opracowanie