Poezja
Wiersze
Opracowania lektur
Matura ustna
Forum literackie
Autor:
Jan Parandowski
Epoka literacka:
Starożytność
Mitologia Jana Parandowskiego - opracowanie
Jaki obraz ludzkiego losu kreuje literatura? Omów zagadnienie na podstawie mitu o Syzyfie z Mitologii Jana Parandowskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Motyw matczynej miłości. Omów zagadnienie na podstawie mitu o Demeter i Korze z Mitologii Jana Parandowskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Rola Fatum w świecie starożytnym. Omów zagadnienie na podstawie mitu o rodzie Labdakidów z Mitologii Jana Parandowskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Motyw labiryntu w literaturze. Omów zagadnienie na podstawie mitu o Tezeuszu i Ariadnie z Mitologii Jana Parandowskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Napisz przemówienie, w którym będziesz oskarżać albo bronić Syzyfa
Mit o Syzyfie - plan wydarzeń
Mit o Syzyfie - streszczenie
Udowodnij, że mitologia grecka dawała człowiekowi odpowiedź na wiele pytań dotyczących świata, w którym żył, odwołaj się do konkretnych mitów
Mit o Demeter i Korze - plan wydarzeń
Mit o Demeter i Korze - streszczenie
Mit rodu Labdakidów - plan wydarzeń
Mit rodu Labdakidów - streszczenie
Jakie wizje zaświatów można odnaleźć w literaturze? Omów zagadnienie na podstawie Mitologii Jana Parandowskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Mity jako metafory ludzkiego losu i działania. Omów zagadnienie na podstawie Mitologii Jana Parandowskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Dramat człowieka zmagającego się z przeciwnościami losu. Omów zagadnienie na podstawie mitu o Heraklesie z Mitologii Jana Parandowskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Problematyka winy i kary. Omów zagadnienie na podstawie Mitologii (cz. I Grecja) Jana Parandowskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Jaki jest los dobroczyńców ludzkości? Omów zagadnienie na podstawie Mitologii Jana Parandowskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Poświęcenie się – oznaka siły czy słabości? Omów zagadnienie na podstawie Mitologii Jana Parandowskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Labirynt jako metafora ludzkiego losu. Omów zagadnienie na podstawie Mitologii Jana Parandowskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Co skłania człowieka do podróżowania? Omów zagadnienie na podstawie Mitologii Jana Parandowskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Miłość silniejsza niż śmierć. Omów zagadnienie na podstawie Mitologii (cz. I Grecja) Jana Parandowskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Mit o Tezeuszu i Ariadnie - plan wydarzeń
Mit o Tezeuszu i Ariadnie - streszczenie
Mit o Heraklesie - plan wydarzeń
Mit o Heraklesie - streszczenie
Mit o Dedalu i Ikarze - plan wydarzeń
Mit o Dedalu i Ikarze - streszczenie
Mit o powstaniu świata - plan wydarzeń
Mit o powstaniu świata - streszczenie
Czy współczesny człowiek może czerpać wzorce z wyborów życiowych mitycznych i biblijnych bohaterów? Rozważ temat i uzasadnij trzema argumentami
Dwa obrazy cierpienia— Hiob i Prometeusz. Rozważ jaki wpływ na kształtowanie człowieka ma cierpienie każdego z tych bohaterów. Uzasadnij swoje stanowisko. W argumentacji odwołaj się do mitu o Prometeuszu, Księgi Hioba oraz wybranych kontekstów.
Poświęcenie się w imię wyższych wartości. Omów zagadnienie na podstawie Mitologii (cz. I Grecja) Jana Parandowskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Czym dla człowieka może być praca? Omów zagadnienie na podstawie Innego świata Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Motyw winy i kary. Omów zagadnienie na podstawie Zbrodni i kary Fiodora Dostojewskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Wolność to odpowiedzialność, czy wolność od odpowiedzialności? Rozważ problem, odwołując się do znanych lektur
Tezeusz (Mit o Tezeuszu i Ariadnie) – charakterystyka
Która z przygód Heraklesa była dla ciebie najciekawsza?
Zobacz także
Antygona - opracowanie
Księga Hioba - opracowanie
Król Edyp - opracowanie
Iliada - opracowanie
Odyseja - opracowanie
Chmury - opracowanie
Apokalipsa św. Jana - opracowanie
Państwo - opracowanie
Księga Koheleta - opracowanie