"Państwo" (gr. Πολιτεία, łac. De Republica) to dialog napisany przez Platona około 375 roku p.n.e., który dotyczy sprawiedliwości, porządku i charakteru sprawiedliwego państwa oraz sprawiedliwego człowieka. Jest to najbardziej znane dzieło Platona i jedno z najbardziej wpływowych dzieł filozofii i teorii politycznej w historii.
W dialogu Sokrates prowadzi rozmowy z Ateńczykami i cudzoziemcami na temat znaczenia sprawiedliwości oraz tego, czy człowiek sprawiedliwy jest szczęśliwszy od niesprawiedliwego. Analizuje naturę istniejących ustrojów politycznych i proponuje serię hipotetycznych miast, z których najważniejszym jest Kallipolis, utopijne państwo rządzone przez klasę filozofów-królów. W trakcie rozmów poruszane są również tematy starzenia się, miłości, teorii idei, nieśmiertelności duszy oraz roli filozofa i poezji w społeczeństwie.
Dialog ma miejsce w okresie wojny peloponeskiej, co nadaje kontekst historyczny i polityczny rozważaniom Platona. "Państwo" jest fundamentalnym tekstem dla zrozumienia filozofii Platona, jego poglądów na sprawiedliwość i idealne społeczeństwo, a także dla szerokiego zakresu późniejszych debat filozoficznych i politycznych.