Poezja
Wiersze
Opracowania lektur
Matura ustna
Portal literacki
Autor:
Homer
Epoka literacka:
Starożytność
Iliada - opracowanie
Iliada - streszczenie
Iliada - plan wydarzeń
Charakterystyki bohaterów
Hektor
Achilles
Bohaterowie Iliady, a...
Charakterystyka porównawcza Achillesa i Hektora
Hektor, Achilles i Roland - dokonaj porównania ideałów rycerskich starożytności i średniowiecza
Porównaj postawy Hektora i Rolanda. Który z bohaterów bardziej cię przekonał i dlaczego?
Iliada - opracowanie tematów
Iliada - motywy literackie
Pojedynek Hektora z Achillesem - streszczenie i opis
Pojedynek Achillesa z Hektorem ma charakter sceny batalistycznej. Jakimi środkami językowymi posłużył się autor pojedynku? Jakie znaczenie dla wymowy całego fragmentu ma ta kreacja?
Iliada na maturze ustnej - pytania jawne odpowiedzi
Konflikty jako źródło literackiego obrazu wojny. Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci fragmentów Iliady Homera. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Cierpienie i heroizm jako dwa aspekty postawy człowieka w zmaganiu z losem. Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci fragmentów Iliady Homera. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Troja jako symbol upadku świata. Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci fragmentów Iliady Homera. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Iliada i inne lektury - wypracowania
Jak wybory człowieka wpływają na jego życie? Rozważ problem, odwołując się do fragmentu Pana Tadeusza, całego utworu Adama Mickiewicza oraz do wybranego tekstu kultury.
Napisz rozprawkę w której odpowiesz na pytanie czy warto podejmować walkę mimo świadomości przegranej. W argumentacji odnieś się do Iliady (księga XXII), znajomości mitu trojańskiego i do innego wybranego tekstu literackiego
Historia jako tworzywo literackie. Rozważ sposoby i funkcje przetwarzania wydarzeń historycznych przez literaturę. W pracy odwołaj się do Nocy listopadowej Stanisława Wyspiańskiego, utworów literackich z dwóch wybranych epok i wybranego kontekstu.
Dialog między tekstami. Rozważ, jaką funkcję mogą pełnić w dziele literackim nawiązania intertekstualne. Punktem wyjścia do rozważań uczyń fragment tekstu Anny Burzyńskiej oraz Michała Pawła Markowskiego. W pracy odwołaj się do wybranej lektury obowiązkowej, utworów literackich z dwóch wybranych epok i wybranego kontekstu.
Napisz opowiadanie o spotkaniu z bohaterem lektury obowiązkowej, który walczył o wolność ojczyzny. W czasie spotkania bohater opowie Ci o swoich doświadczeniach i spróbuje Cię przekonać, że wolność jest najważniejszą wartością
Człowiek – zmagający się z losem samotnik poszukujący swojej drogi życiowej. W pracy odwołaj się do: wybranej lektury obowiązkowej, sensu wiersza Do samotności Adama Mickiewicza oraz wybranych kontekstów.
Czy wierność bez miłości ma sens? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do Dziejów Tristana i Izoldy oraz innych tekstów kultury.
Rozważ sposoby nawiązywania do tradycji antycznej i biblijnej w literaturze oraz funkcje tych nawiązań. Punktem wyjścia do rozważań uczyń fragment tekstu Marii Wichowej. W pracy odwołaj się do: Małej Apokalipsy Tadeusza Konwickiego, innych utworów literackich z dwóch różnych epok oraz wybranego kontekstu.
Wybór postawy życiowej a skuteczność w realizacji celu. W pracy odwołaj się do: wybranej lektury obowiązkowej, innego utworu literackiego oraz wybranych kontekstów.
Zobacz także
Antygona - opracowanie
Mitologia Jana Parandowskiego - opracowanie
Księga Hioba - opracowanie
Król Edyp - opracowanie
Odyseja - opracowanie
Chmury - opracowanie
Księga Koheleta - opracowanie
Apokalipsa św. Jana - opracowanie
Eneida - opracowanie