Mały Książę (fr. Le Petit Prince) – powiastka filozoficzna autorstwa Antoine’a de Saint-Exupéry’ego, wydana w 1943 roku w Nowym Jorku przez wydawnictwo Reynal & Hitchcock. Przetłumaczona na ponad 300 języków i dialektów, sprzedana w ponad 140 milionach egzemplarzy, należy do klasyki światowej literatury. "Mały Książę" jest szczególną pozycją w twórczości Exupéry’ego, gdyż to jedyna książka, którą autor zilustrował samodzielnie i nadał jej formę baśni. Powieść ta zyskała ogromną popularność i uznanie na całym świecie, stając się jednym z najczęściej tłumaczonych i sprzedawanych dzieł literackich w historii.
Historia opowiada o młodym księciu, który podróżuje po różnych planetach, w tym po Ziemi, napotykając różnorodne postacie i ucząc się od nich wartościowych lekcji o przyjaźni, miłości, samotności i stracie. Główne motywy książki, mimo że napisane w stylu baśni dla dzieci, poruszają głębokie refleksje na temat ludzkiej natury, dorosłości i sensu życia. Mały Książę poznaje między innymi króla bez poddanych, próżnego człowieka, pijaka, biznesmena, latarnika i geografa, co ukazuje różne aspekty ludzkich zachowań i postaw.
"Mały Książę" został zaadaptowany do licznych form sztuki i mediów, w tym nagrań dźwiękowych, sztuk radiowych, przedstawień teatralnych, filmów, seriali telewizyjnych, baletu i opery. Styl pisania Exupéry’ego jest pełen poetyckiej precyzji, co sprawia, że każda strona jest przemyślana i bogata w znaczenia. Saint-Exupéry, pisząc tę książkę w okresie emigracji i niepewności związanej z II wojną światową, zawarł w niej swoje osobiste przemyślenia i refleksje na temat kondycji ludzkiej, co uczyniło "Małego Księcia" dziełem uniwersalnym i ponadczasowym.