Mały Książę - problematyka

Autorką opracowania jest: Adrianna Strużyńska.

Powiastka filozoficzna Antoine'a de Saint-Exupéry'ego „Mały Książę” zapisała się w kanonie światowej literatury. Dzieło porusza uniwersalną tematykę, która pozostaje aktualna, chociaż od jego wydania upłynęło prawie osiemdziesiąt lat. Opowiada o przyjaźni, miłości oraz zepsuciu moralnym świata osób dorosłych.

W utworze dochodzi do zderzenia dwóch światów: dzieci i ludzi dorosłych. Mały Książę podróżował po nieznanych planetach, aby dowiedzieć się prawdy na temat świata i ludzi. Poznał króla, pyszałka, pijaka, biznesmena, latarnika i geografa. Świat osób dorosłych został przedstawiony w negatywnym świetle. Mieszkańcy kolejnych planet reprezentowali różne typy ludzkie. Kierowali się żądzą władzy, materializmem, próżnością, brakiem wyższych wartości oraz nałogami. Nie byli zdolni do altruizmu ani poświęcenia na rzecz drugiego człowieka. Ich egzystencja była w gruncie rzeczy pozbawiona sensu, dlatego podążali za schematami, aby uporać się z uczuciem pustki. Nawet latarnik, który został oceniony pozytywnie, spędzał całe dnie na zapalaniu i gaszeniu latarni.

De Saint-Exupéry przedstawił świat dzieci jako lepszy i bardziej prawdziwy od racjonalnej rzeczywistości osób dorosłych. Mały Książę był przeciwieństwem spotykanych przez siebie ludzi. Irytowało go, gdy dorośli twierdzili, że zajmują się poważnymi sprawami. Ich zdaniem, na uwagę zasługiwały wyłącznie wartości materialne i obowiązki.

Mały Książę żył inaczej. Na pierwszym miejscu stawiał przyjaźń i miłość. Potrafił dostrzec piękno nawet w niepozornych miejscach. Pustynia była dla niego wspaniała, ponieważ znajdowała się na niej studnia, gwiazdy go zachwycały, gdyż gdzieś wśród nich była jego ukochana róża. Pośrednikiem między światem dorosłych i dzieci był pilot, który pełnił rolę narratora. Posiadał szeroką wiedzę o świecie i obracał się w środowisku poważnych ludzi. Zachował jednak dziecięcą wrażliwość i potrafił zrozumieć sposób myślenia najmłodszych. Pilot nie wywyższał się, chociaż czasem skupiał się na naprawie samolotu, co irytowało Małego Księcia. Bohaterowie uczyli się od siebie nawzajem, żaden z nich nie stawiał się ponad drugim.

Powiastka porusza również tematykę więzi międzyludzkich. Autor opisał proces dojrzewania do odpowiedzialnej miłości i przyjaźni. Ważną rolę odgrywają postaci symboliczne: róża i lis. Podróże Małego Księcia sprawiły, że dowiedział się wiele o świecie i ludziach, dzięki czemu przeszedł wewnętrzną przemianę. Kochał różę, ale początkowo jej nie rozumiał. Kwiat był kapryśny i niejednokrotnie traktował go w nieprzyjemny sposób. Ta sytuacja była dla Małego Księcia bodźcem do wyruszenia w podróż.

Gdy bohater dotarł na Ziemię, spotkał lisa. Zwierzę nauczyło go wiele na temat przyjaźni. Jej początki porównał do procesu oswajania dzikiego zwierzęcia. Mały Książę zdał sobie sprawę, że jego róża jest wyjątkowa, ponieważ poświęcił jej czas. Inne kwiaty, rosnące w ogrodzie różanym, mogły być równie piękne, ale to nie miało znaczenia. Lis wyjaśnił chłopcu, że najważniejsze jest niewidoczne dla oczu. Jest to jeden z aforyzmów, który na stałe zapisał się w języku. Mały Książę nauczył się, że należy brać odpowiedzialność za osoby, które się „oswoiło”. Postanowił więc wrócić na swoją planetę, aby zaopiekować się różą. Był w stanie zdecydować się na najwyższe poświęcenie - zgodził się, aby ukąsił go jadowity wąż.

Powiastka skłania do przemyśleń na temat życiowych priorytetów. Można skupiać się na kwestiach materialnych i szczycić się, że jest się poważnym człowiekiem, ale postępując w ten sposób można wiele stracić. Biznesmen był tak skupiony na swoich rachunkach, że od pięćdziesięciu lat nie robił nic innego. Mały Książę uważał, że najważniejsze są miłość i przyjaźń.


Przeczytaj także: Mały Książę - motywy literackie

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.