Napisz rozprawkę w której rozważysz trafność stwierdzenia że w trudnej sytuacji człowiek poznaje samego siebie. W argumentacji odwołaj się do Opowieści wigilijnej oraz do innego utworu literackiego.

Autorka opracowania: Adrianna Strużyńska.

Trudności są nieodłączną częścią życia. Nikt przez cały czas nie jest szczęśliwy, sukcesy muszą przeplatać się z sukcesami. Często okazuje się jednak, że trudne sytuacje potrzebne. To właśnie dzięki problemom, człowiek często dowiaduje się, kim tak naprawdę jest. Przykładów takich sytuacji można poszukiwać w literaturze. Słuszności tej tezy dowodzą historie tytułowego bohatera powiastki filozoficznej Antoine’a de Saint-Exupéry’ego oraz protagonisty powieści Charlesa Dickensa „Opowieść wigilijna”.

Mały Książę był bardzo zagubiony. Mieszkał na niewielkiej planecie i prowadził dość uporządkowane życie. Wszystko zmieniło się, gdy na jego asteroidę dotarła piękna Róża. Kwiat był bardzo kapryśny, dlatego jego relacja z Małym Księciem szybko stała się skomplikowana. Chłopiec kochał Różę, ale trudno mu było zaakceptować jej osobowość. Mały Książę podjął trudną decyzję. Postanowił opuścić swoją planetę i zwiedzić inne miejsce we wszechświecie. Pożegnał się z Różą, chociaż wiedział, że będzie za nim tęskniła. Mały Książę samotnie błąkał się po nieznanych planetach. Dzięki temu, lepiej poznał świat dorosłych. W końcu, trafił na Ziemię. Tam również czuł się bardzo samotny. Przeżył szok, gdy trafił do ogrodu różanego, ponieważ wcześniej myślał, że jego Róża jest jedynym takim kwiatem.

Pobyt na Ziemi był dla Małego Księcia źródłem wielu rozczarowań. Chłopiec zdał sobie sprawę, że dorośli bardzo często tylko udają, że wiedzą, co robią, a w rzeczywistości są bardzo zagubieni. W ogólnym rozrachunku, podróż Małego Księcia przyniosła mu jednak korzyści. Chłopiec zdał sobie sprawę, że kocha Różę, mimo wszystkich jej wad. Zrozumiał, na czym tak naprawdę polegają więzi międzyludzkie.

Postanowił więc za wszelką cenę wrócić na swoją asteroidę. Powrót wiązał się z cierpieniem, ponieważ Mały Książę został ukąszony przez jadowitego węża. Narrator nie wiedział, jak dalej potoczyły się jego losy. Podróż po obcych planetach z pewnością sprawiła jednak, że Mały Książę lepiej zrozumiał samego siebie i otaczający go świat.

Trudne doświadczenia spotkały również Ebenezera Scrooge'a. Mężczyzna był skąpcem, negatywnie nastawionym do otaczających go ludzi. Znaczenie miały dla niego wyłącznie pieniądze. Nie utrzymywał z nikim kontaktu, ignorował nawet swojego jedynego krewnego, siostrzeńca Freda.

Scrooge był już mężczyzną w podeszłym wieku, dlatego wydawało się, że nic nie będzie w stanie go zmienić. Niespodziewanie, nawiedziły go jednak cztery zjawy: duch jego dawnego wspólnika, Jakuba Marleya, Duch Wigilijnej Przeszłości, Duch Tegorocznego Bożego Narodzenia i Duch Przyszłych Wigilii. Spotkania z duchami nie były proste ani przyjemne. Scrooge przypomniał sobie trudne momenty ze swojego życia: samotne dzieciństwo i rozstanie z ukochaną Bellą, która później założyła rodzinę z innym mężczyzną. Zobaczył też, jak święta spędzają inni ludzie. Zrozumiał, że jego pracownik Bob Cratchit nie ma wystarczająco pieniędzy, żeby urządzić godną kolację wigilijną dla swojej rodziny. Bardzo bolesny był też wgląd w przyszłość. Scrooge dowiedział się, że najmłodszy syn Cratchita, mały Tim nie dożyje kolejnych świąt. Ebenezer zobaczył też śmierć anonimowego zamożnego mężczyzny, którym jak się później okazało, był on sam.

Te bolesne doświadczenia sprawiły jednak, że Scrooge w końcu zmienił swoje postępowanie. Zaczął z szacunkiem odnosić się do ludzi, również ubogich. Odnowił też kontakt z Fredem. Postanowił także lepiej traktować Boba Cratchita i zapewnił mu lepsze warunki pracy. Cierpienie, związane z wizytą duchów, sprawiło że Scrooge stał się lepszym człowiekiem. Okazuje się więc, że ból często ma głębszy sens.

Mały Książę i Ebenezer Scrooge to całkowicie różne postaci. Mały Książę był chłopcem, który jeszcze nie poznał życia. Trudne doświadczenia sprawiły, że dojrzał i zrozumiał, co jest dla niego najważniejsze. Ebenezer Scrooge był mężczyzną w podeszłym wieku, który zrobił w życiu wiele złego. Jego przykład pokazuje jednak, że każdy może się zmienić i odpokutować swoje winy. Bohaterowie musieli jednak wiele wycierpieć, aby odkryć, kim tak naprawdę są i jakie wartości są dla nich ważne.


Przeczytaj także: Opowieść wigilijna - bohaterowie

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.