Miłość czasem przynosi szczęście, a czasem cierpienie i rozczarowanie. Napisz rozprawkę, w której rozważysz jak miłość wpłynęła na postępowanie wybranych przez Ciebie bohaterów literackich. W argumentacji odwołaj się do Małego Księcia oraz innego utworu

Autorką opracowania jest: Adrianna Strużyńska.

Miłość jest w stanie całkowicie odmienić życie człowieka. Wiele osób poszukuje jej, ponieważ w samotności trudno odnaleźć prawdziwe spełnienie. Miłość nie zawsze przynosi szczęście. Często wiąże się z cierpieniem i rozczarowaniami, ponieważ idealne związki nie istnieją, podobnie jak osoby pozbawione wad. Jako przykład mogą posłużyć bohaterowie powiastki filozoficznej Antoine'a de Saint-Exupéry'ego „Mały Książę” oraz dramatu Williama Szekspira „Romeo i Julia”.

Przed pojawieniem się róży, Mały Książę prowadził uporządkowane, monotonne życie. Zajmował sobie czas czyszczeniem wulkanów i wyrywaniem baobabów. Pewnego dnia, na jego planecie wykiełkowała nieznana roślina, która długo przygotowywała się do rozkwitnięcia. Okazało się, że jest to róża. Jej piękno zachwyciło chłopca i róża stała się jego pierwszą miłością. Mały Książę starał się spełnić wszystkie zachcianki wymagającej i kapryśnej rośliny. Jej obecność początkowo go uszczęśliwiała, ponieważ wcześniej zmagał się z samotnością.

Ich relacja była jednak bardzo trudna. Mały Książę był zmęczony niewdzięcznością róży. Postanowił ją opuścić i udał się w podróż. Kwiat nie chciał tego przyznać, ale cierpiał z powodu odejścia chłopca. Okazało się, że uczucie chłopca było odwzajemnione. Mały Książę miał czas na przemyślenia oraz poznawanie świata i ludzi. Podczas pobytu na Ziemi, znalazł ogród różany. Był rozczarowany, ponieważ Róża twierdziła, że jest jedynym takim kwiatem na świecie.

Mały Książę nauczył się wiele na temat relacji od lisa. Zwierzę posiadało doświadczenie życiowe, którego chłopcu brakowało. Lis wyjaśnił mu, że piękna nie należy poszukiwać oczami, ale sercem. Mały Książę zdał sobie sprawę, że jego róża jest wyjątkowa, ponieważ ją „oswoił”, poświęcił jej czas, aby stworzyć więź. Dla miłości był w stanie zdecydować się na największe poświęcenie. Poprosił węża, żeby go ukąsił. W ten sposób, po roku podróży wrócił na swoją planetę. Miłość zwyciężyła, mimo nieporozumień. Mały Książę postanowił wziąć odpowiedzialność za różę. Nie wiadomo jednak, jak potoczyły się ich dalsze losy.

Dramat Williama Szekspira, w przeciwieństwie do „Małego Księcia”, ma jasne zakończenie. Romeo i Julia stracili życie z powodu miłości. Ich uczucie przysporzyło im zdecydowanie więcej cierpienia, niż szczęścia. Julia pochodziła z rodu Kapuletów, od wieków skłóconego z Montekimi, krewnymi Romea. Ich miłość była więc skazana na porażkę. Młodzi spotkali się przez przypadek na balu maskowym i początkowo nie znali swojej tożsamości. Gdy prawda wyszła na jaw, było już za późno, ponieważ między Romeem i Julią narodziło się uczucie.

Bohaterowie postanowili być razem, mimo przeciwności. Z pomocą służby i zaprzyjaźnionego zakonnika, ojca Laurentego, wzięli potajemny ślub. Seria niefortunnych zdarzeń sprawiła jednak, że Romeo został wygnany z miasta. Sytuacja zakochanych jeszcze bardziej się skomplikowała. Mimo wielu trudności, mieli nadzieję, że w przyszłości będą razem. Julia zdecydowała się nawet na upozorowanie własnej śmierci, aby osiągnąć swój cel. Pod wpływem miłości, zmieniła się z posłusznej córki w niezależną kobietę. Nie zamierzała dopuścić do aranżowanego małżeństwa z Parysem. Romeo również przeszedł przemianę. Z niedojrzałego chłopca stał się mężczyzną, zdolnym do poświęcenia dla ukochanej.

Kolejne nieporozumienia doprowadziły jednak do tragedii. Romeo był przekonany, że jego żona naprawdę nie żyje i popełnił samobójstwo nad jej mogiłą. Gdy Julia się przebudziła, zobaczyła martwe ciało męża. Nie była w stanie żyć bez ukochanego, dlatego przebiła się sztyletem. Szczęście Romea i Julii było bardzo ulotne. Miłość przysporzyła im głównie cierpienia, a w końcu doprowadziła do przedwczesnej śmierci. Ich rodziny pogodziły się, ale nic nie było w stanie przywrócić zakochanym życia.

Miłość jest jednym z motywów, najczęściej pojawiających się w literaturze. Nie zawsze wiąże się ze szczęściem i spełnieniem, ponieważ relacje międzyludzkie są skomplikowane. Mały Książę potrzebował wiele czasu, aby zrozumieć różę i nauczyć się odpowiedzialnej miłości. Romeo i Julia walczyli o swoje uczucie, ale ponieśli porażkę. Bohaterowie przekonali się, że znalezienie odpowiedniej osoby jest dopiero początkiem drogi.


Przeczytaj także: Dorośli są bardzo dziwni - czy Mały Książę dokonał słusznej oceny dorosłych?

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.

Ostatnia aktualizacja: 2022-08-11 20:23:58