Pilot (Narrator) - charakterystyka

Autorką charakterystyki jest: Adrianna Strużyńska.

Pilot jest narratorem w opowiastce filozoficznej Antoine'a de Saint-Exupéry'ego „Mały Książę”. Autor nie podaje zbyt wielu informacji na jego temat. Pilot w swojej opowieści skupia się na postaci głównego i tytułowego bohatera.

Charakterystyka Pilota (Narratora) z Małego Księcia

Narrator wrócił do wydarzeń sprzed sześciu lat. Opowiedział o nich po raz pierwszy, ponieważ wcześniej nie mógł znaleźć godnych słuchaczy. Przyznał jednak, że upływ czasu mógł zatrzeć w jego pamięci niektóre fakty.

Pilot był wrażliwym dzieckiem, które postrzegało rzeczywistość w kreatywny, nieoczywisty sposób. Gdy miał sześć lat, zafascynował się wężami boa, które połykają swoją ofiarę w całości, a następne powoli ją trawią. Narrator narysował więc wybrzuszone ciało węża, który przed chwilą zjadł słonia. Dorośli nie rozumieli jego rysunku, byli przekonani, że miał przedstawiać kapelusz. Pilot stworzył więc drugi rysunek, który był przekrojem ciała węża. Tym razem, dorośli zrozumieli przekaz, ale nie docenili jego dziecięcej wrażliwości. Kazali mu zająć się naukami ścisłymi, które są bardziej przydatne w dorosłym życiu. Narrator był posłusznym dzieckiem, dlatego przestał zajmować się rysowaniem.

Pilot łączył w sobie dojrzałość i dziecięcą wrażliwość. Doskonale odnalazł się w dorosłym życiu. Narrator zdobył wiedzę z zakresu geografii i został pilotem. Nauka przyniosła efekty, zawsze wiedział, gdzie się znajduje, nawet w czasie nocy. Pilot miał interesujące życie, zwiedził prawie cały świat. Poznał też wielu ludzi, dlatego musiał nauczyć się sztuki rozmawiania na błahe tematy.

Pilot często dyskutował na temat brydża, golfa, polityki i krawatów. Czasem sprawdzał wyobraźnię swoich znajomych. Gdy poznawał kogoś bystrego, pokazywał mu rysunek, przedstawiający węża boa z ciałem słonia w brzuchu. Każdy bez wyjątku stwierdzał, że to kapelusz. Chociaż narrator był dorosłym mężczyzną, najbardziej cenił sobie dzieci. Dostrzegał, że dorośli często nie rozumieją kwestii, które dla najmłodszych są oczywiste.

Życie pilota zmieniło się, gdy musiał awaryjnie lądować na Saharze. Znalazł się w trudnej sytuacji, był całkiem sam, z zapasem wody pitnej na zaledwie osiem dni. Właśnie wtedy, spotkał Małego Księcia, który ponownie obudził w nim dziecko. Narrator prowadził z nim długie rozmowy, chociaż chłopiec nie wyjawiał zbyt wiele na swój temat. Pilot przywiązał się do Małego Księcia i starał się go zrozumieć.

Chociaż czasami ignorował problemy dziecka, zajęty naprawą samolotu, szybko zdał sobie sprawę, że dla niektórych róża i baobaby znajdują się w centrum wszechświata. Pilot był dorosły i wiedział wiele na temat świata, ale też potrafił dostrzec jego piękno. Narrator był wrażliwym mężczyzną. Ciężko przeżył odejście Małego Księcia, który musiał umrzeć, aby wrócić na swoją planetę. Myślał o nim za każdym razem, gdy wpatrywał się w gwiazdy.

Pilot wyróżniał się na tle pozostałych dorosłych, przedstawionych w utworze. Nie pogrążył się w obsesji na punkcie pieniędzy, władzy, czy popularności. Był w stanie zatrzymać się i dostrzec wartości, niewidoczne dla racjonalistów.


Przeczytaj także: Róża - charakterystyka

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.