Czy poznawanie nowych ludzi może nas zmienić i wpłynąć na nasze postępowanie? napisz rozprawkę w której przedstawisz swoje stanowisko. W argumentacji odwołaj się do wybranej lektury obowiązkowej oraz jednego utworu literackiego.

Autorką opracowania jest: Marta Grandke.

W ciągu swojego życia człowiek poznaje wiele innych osób. Niektóre z nich pojawiają się tylko na chwilę, inne znajomości zaś pozostają z nim na dłużej, przeradzając się na przykład w przyjaźń czy w miłość. Poznawanie nowych ludzi to także jeden ze sposobów na rozwijanie się człowieka i jego charakteru, każda z nowo poznanych osób może bowiem wnieść coś niespodziewanego do jego życia, coś, co sprawi, że zmieni on poglądy, zainteresuje się nowym zagadnieniem lub zyska on zupełnie nową perspektywę. Dlatego spotkania z nieznajomymi mogą zmienić człowieka i wpłynąć na jego postępowanie. Wiele przykładów takiej sytuacji napotkać można w trakcie lektury dzieł literackich, na przykład „Małego Księcia” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego lub powieści „Quo vadis” autorstwa Henryka Sienkiewicza.

„Mały Książę” to powieść, która przedstawia historię tytułowego bohatera. Przez dłuższy czas żyje on samotnie na swojej planecie, nie mając do towarzystwa nikogo. Pewnego dnia wyrasta na niej jednak róża i Mały Książę od tego momentu zaczyna jej towarzyszyć. Chłopiec nie potrafi jednak zrozumieć róży i jej potrzeb, mimo jego starań nieustannie ona kaprysi.

Zniechęcony Mały Książę ostatecznie porzuca swoją planetę i wyrusza w podróż po wszechświecie. Jest to pierwsza zmiana w jego postępowaniu, spowodowana właśnie poznaniem kogoś nowego - chłopiec wcześniej nie podróżował. Zwiedzając nowe światy, spotkał on jeszcze więcej nowych osób, między innymi Pijaka, Króla, Bankiera czy Geografa. Każda z tych osób pokazała Małemu Księciu rzeczywistość w zupełnie innej perspektywie - czasami Mały Książę nie mógł ich zupełnie zrozumieć, jednak każda z nich znacząco poszerzała jego horyzonty i dostarczała mu nowych informacji o świecie.

Ostatecznie chłopiec w trakcie swojej podróży spotkał lisa. Zwierzę wytłumaczyło Małemu Księciu, co złego działo się w jego związku z różą. Lis opowiedział także chłopcu o tym, jaka jest prawdziwa natura relacji i o tym, jak ludzie oswajają się wzajemnie. Pouczył go także, że relacje z innymi to nie tylko przyjemności, ale także ogromna odpowiedzialność za osobę, którą się oswoiło. Spotkanie i rozmowa z lisem sprawiły, że przemyślał on od nowa wiele rzeczy i ostatecznie zmienił swoje podejście do Róży.

W przypadku Małego Księcia spotkanie nowych osób wpłynęło na jego postrzeganie otaczającego go świata oraz na jego postępowanie. Gdyby pozostał na swojej planecie i nie poznał lisa, zapewne wciąż postępowałby tak samo i nie rozumiał tego, w jaki sposób funkcjonuje świat oraz inni ludzie.

Swoje postępowanie pod wpływem właśnie poznanych osób zmienił także bohater powieści Henryka Sienkiewicza pod tytułem „Quo vadis”. Marek Winicjusz był Rzymianinem, patrycjuszem, a przede wszystkim żołnierzem. Postępował tak, jak powinien każdy członek jego narodu. Był młody, ambitny i zdawało się, że zajdzie wysoko w rzymskim społeczeństwie.

Życie Winicjusza zmieniło się jednak, gdy poznał on młodą dziewczynę, Ligię. Była ona jedną z pierwszych chrześcijanek, a co za tym idzie odznaczała się wyjątkową skromnością, cnotliwością oraz wiarą. Różniła się od tego, do czego przywykł Marek Winicjusz, do tej pory bez umiary korzystający z uciech życia, jakie oferował pobyt w Rzymie, blisko samego Nerona. Ligia nie zgodziła się zostać nałożnicą Marka Winicjusza, on sam zaś pod jej wpływem oraz pod wpływem spotkań z innymi chrześcijanami rozpoczął przemianę samego siebie. Chrześcijanie ukazali mu bowiem nową, zupełnie inną perspektywę, w której wszystkie dotychczasowe przyjemności z życia Winicjusza okazały się być grzechem i rozpustą.

Winicjusz powoli przekonywał się do chrześcijańskich ideałów, początkowo nie traktował ich poważnie. Dopiero z czasem, w trakcie poszukiwań Ligii, nabrał do nich szacunku, a nawet zaczął wdrażać je w swoim życiu. Jego przemiana wewnętrzna dokonała się głównie pod wpływem miłości do młodej dziewczyny, jednak krzewione przez nią ideały musiały także paść na podatny grunt w duszy patrycjusza. Ostatecznie stał się on zupełnie inną osobą - porzucił dawne życie i przekonania, zmienił wyznawaną wiarę i został wiernym towarzyszem Ligii.

Ogromny wpływ miało także na niego spotkanie z apostołem - świętym Piotrem, który przekazywał wiernym nauki Chrystusa. Stopniowo Marek uświadamiał sobie więc, że chrześcijanie są dobrymi ludźmi, a ich nauka może wnieść wiele pozytywnych zmian do życia Winicjusza. W ten sposób pod wpływem niedawno poznanych osób zmienił on praktycznie wszystkie swoje wartości, a co za tym idzie także swoje postępowanie.

Literatura udowadnia więc czytelnikom, że poznawanie nowych ludzi może znacząco zmienić zachowanie danego człowieka, jego wartości czy światopogląd. Tak stało się właśnie w przypadku takich bohaterów jak Mały Książę czy Marek Winicjusz. Poznawanie ludzi i ich poglądów może się więc przyczynić do rozwoju innych, do poszerzania ich perspektyw czy horyzontów. Warto więc być ciekawym świata i innych ludzi, nigdy bowiem nie wie się, co ciekawego mogą oni wnieść do czyjegoś życia i jak bardzo zmienić cudzy sposób postrzegania rzeczywistości.


Przeczytaj także: Napisz zaproszenie na spotkanie z autorem Małego Księcia

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.