Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu - rozprawka na podstawie Małego Księcia

Autorka opracowania: Adrianna Strużyńska.

Powiastka filozoficzna Antoine'a de Saint-Exupéry'ego „Mały Książę” przekazuje prawdy moralne za pośrednictwem prostych sytuacji. Podczas swojej podróży, tytułowy bohater spotykał różnych ludzi, którzy pozwalali mu dowiedzieć się więcej na temat świata. Podczas pobytu na Ziemi, przekonał się że najważniejsze jest niewidoczne dla oczu. Sytuacje, przedstawione w utworze, udowadniają że należy patrzeć sercem i kierować się uczuciami, ponieważ to one są najważniejsze.

De Saint-Exupéry opisał postaci, reprezentujące konkretne typy ludzkie. Ich doświadczenia są dowodem na to, jak ograniczony jest świat osób, kierujących się wyłącznie pozorami. Mały Książę odwiedzał kolejne asteroidy, zamieszkiwane przez zagubionych dorosłych, uciekających w żądzę władzy, sławy, pieniędzy lub nałogi. Tytułowy bohater spotkał króla, który łudził się, że jest władcą absolutnym, chociaż nie miał żadnych poddanych. Oszukiwał się, że nawet słońce zachodzi na jego rozkaz. Wolał żyć iluzją władzy, niż poszukać prawdziwego celu w swoim życiu.

Mały Książę poznał również pyszałka, któremu zależało wyłącznie na pochwałach. W każdym człowieku dopatrywał się wielbiciela. Był bardzo powierzchowny i zdecydowanie nie postrzegał świata za pośrednictwem serca. Jego egzystencja była więc pusta i oparta na pozorach. Mały Książę zderzył się też z problemem nałogu. Pijak wolał spożywać alkohol, aby zapomnieć o wstydzie wynikającym z uzależnienia, niż z nim walczyć. Chłopiec spotkał także latarnika, który zmagał się z pracoholizmem. Co minutę zapalał i gasił latarnię. Nigdy nie zastanawiał się nawet, czy jego wysiłek ma sens. Wolał uciekać w pracę, ponieważ dzięki temu, jego życie pozornie miało sens.

Mały Książę poznał również geografa, który posiadał martwą, teoretyczną wiedzę. Zamiast wyruszyć w podróż i poznawać świat, biernie czekał na eksploratorów. Chłopiec odwiedził także planetę biznesmena, który liczył gwiazdy, żeby łudzić się, że jest ich właścicielem. Nie był zdolny do żadnych głębszych przemyśleń. Spędził wiele lat na rachunkach, dzięki czemu mógł oszukiwać się, że jest bogaty. Nie czerpał z gwiazd korzyści, ale chciał posiadać je, dla samego faktu bycia zamożnym człowiekiem.

Podczas pobytu na Ziemi, Mały Książę spotkał lisa. Zwierzę posiadało mądrość życiową, której brakowało pozostałym bohaterom. Lis zdawał sobie sprawę, że ludzie często kierują się wyłącznie rozsądkiem, żądzą władzy, pieniędzy lub popularności. Z tego powodu, tracą to, co najważniejsze, czyli prawdziwe, szczere relacje. Lis gorzko stwierdził, że nie ma sklepów z przyjaciółmi, dlatego dorośli są samotni. Zdawał sobie sprawę z wartości więzi z drugim człowiekiem. Chciał zaprzyjaźnić się z Małym Księciem, chociaż zdawał sobie sprawę, że ich rozstanie będzie bolesne. Przypominał sobie o chłopcu za każdym razem, gdy widział zboże, ponieważ jego kolor był podobny do włosów Małego Księcia. Lis potrafił dostrzegać rzeczy, dla innych niezauważalne.

Mały Książę wiele nauczył się od lisa, dzięki czemu zrozumiał swoją skomplikowaną relację z kapryśną różą. Początkowo był rozczarowany. Podczas pobytu na Ziemi, trafił do ogrodu różanego. Okazało się, że jego ukochana nie jest jedynym takim kwiatem na świecie. Z czasem, Mały Książę zrozumiał, że fizyczne piękno nie znajduje się na pierwszym miejscu. Lis uświadomił mu, że róża jest wyjątkowa ze względu na czas, który jej poświęcił i łączące ich uczucia. Chłopiec postanowił być bardziej wyrozumiały i zaakceptować fakt, że kwiat jest piękny, ale posiada też liczne wady.

Mały Książę kierował się miłością, a nie wygodą i chłodną kalkulacją. Właśnie to odróżniało go od dorosłych, którzy stracili dziecięcą wrażliwość. Dla tytułowego bohatera, wszystko było niezwykłe i niepowtarzalne. Nie widział wyłącznie tego, co można dostrzec za pomocą zmysłów. Mały Książę uważał, że pustynia jest piękna, ponieważ skrywa studnię. Dostrzegał niezwykłość gwiazd, wśród których kryła się jego róża. Pilot nauczył się od niego takiego postrzegania świata. Chociaż od jego spotkania z Małym Księciem minęło kilka lat, zawsze wspominał go patrząc w niebo. Pilot ponownie zaczął postrzegać świat sercem, a nie wyłącznie oczami. Wrócił do umiejętności, którą zatracił w procesie dorastania, dostosowując się do towarzystwa dojrzałych, racjonalnych ludzi.

Powiastka Antoine'a de Saint-Exupéry'ego udowadnia, że uczucia i relacje są podstawą życia człowieka. Osoby, którym ich brakuje, często uciekają w pracę, nałogi lub materializm. Taka postawa nie daje im jednak szczęścia. Posiadanie prawdziwego przyjaciela okazuje się cenniejsze od wszystkich gwiazd na niebie.


Przeczytaj także: Stajesz się zawsze odpowiedzialny za to, co oswoiłeś - zinterpretuj te słowa i rozwiń temat odwołując się do Małego Księcia

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.