Mit o Dedalu i Ikarze - streszczenie

Autor streszczenia: Marcin Puzio.

„Mit o Dedalu i Ikarze” opowiada o losach słynnego wynalazcy, który stworzył między innymi labirynt dla Minotaura. Genialny Dedal próbował wraz z synem uciec z Krety, co jednak skończyło się tragicznie. Mit ten należy do opracowania Jana Parandowskiego, które zostało wydane w 1924 roku. 

Spis treści

Mit o Dedalu i Ikarze - streszczenie krótkie 

Dedal był genialnym wynalazcą i konstruktorem pochodzącym z Aten. Tworzył niesamowite wynalazki (między innymi świder), a także niesamowite posągi i rzeźby, które zamawiali na dwory całej Grecji. Były tak realistyczne, że pewnego razu Herakles pomylił go z wrogiem i rozbił go kamieniem.

Pewnego dnia Dedal został ściągnięty przez Króla Krety, Minosa na wyspę w celu wybudowania labiryntu dla jego syna. Pazyfae urodziła Minotaura, pół byka pół człowieka. Był niebezpieczny dla poddanych, dlatego Dedal stworzył labirynt, z którego nie mógł wyjść. Dopiero gdy Tezeusz zabił monstrum, zburzono konstrukcję Dedala. Był on jednak ważną osobą dla Minosa, który powierzał mu tajemnice państwowe. Z tego względu, gdy Ateńczyk zatęsknił za domem i pragnął wrócić, nie otrzymał zgody króla. Dedal postanowił jednak uciec z wyspy.

Wynalazca przygotował skrzydła przyczepione na wosk do stelaża, które pozwalały mu umówić się nad ziemią. Stworzył ich dwie pary, dla siebie i syna, Ikara. Przed wyruszeniem w drogę ostrzegł go, aby nie leciał zbyt wysoko, ponieważ słońce może stopić wosk, ani za nisko, ponieważ morska bryza może obciążyć pióra i nie pozwolić na dalszy lot.

Ich podróż początkowo szła świetnie, a ich wygląd przyciągał uwagę gapiów. Ikar, który leciał za ojcem, był jednak zuchwały, i nie słuchając rady swojego rodzica, wzbił się w powietrze. Po chwili pióra zaczęły się odklejać, a młodzieniec rozbił się o skały. Dedal odnalazł syna i pochował go, a wyspę gdzie tego dokonał nazwano Ikaros, natomiast miejsce, gdzie wpadł do wody — Morzem Ikaryjskim.

Dedal wyruszył w dalszą drogę i spędził resztę życia na Sycylii, gdzie pełnił funkcję nadwornego budowniczego. Minos upominał się o mężczyznę, ale bezskutecznie. Król zginął w czasie jednej z wypraw morskich. 

Mit o Dedalu i Ikarze - streszczenie szczegółowe

Historia Minotaura

Europa, porwana przez Zeusa w ciele byka osiadła na Krecie. Urodziła bogu dwóch synów, Minosa oraz Radamantysa. Po jej śmierci bracia kłócili się o prawo do panowania nad wyspą, a Radamantys wyjechał i osiadł na archipelagu wysp egejskich. Był tam dobrym królem. Minos natomiast objął władzę nad Kretą, którą rządził sprawiedliwie i mądrze. Wziął za żonę Pazyfae, która urodziła mu Minotaura. Dziecko było pół człowiekiem, pół bykiem. Monstrum zagrażało mieszkańcom, przez co król sprowadził najwspanialszego budowniczego, aby zamknął jego syna w miejscu, z którego nie będzie mógł uciec.

Dedal, genialny wynalazca

Dedal był najlepszym i najwspanialszym wynalazcą swojej epoki. Jego posągi wyglądały jak żywe, przez co zamawiali je władcy z całego ówcześnie znanego Grekom świata. Został sprowadzony przez Minosa na Kretę, gdzie stworzył labirynt, w którym umieszczono Minotaura. Potwór nie mógł się z niego wydostać, ponieważ był on wyjątkowo kręty i skomplikowany. Dopiero zabicie monstrum przez Tezeusza uwolniło Kreteńczyków od stwora, a labirynt zburzono.

Powrót do domu 

Minos ufał Dedalowi, przez co dzielił się z nim swoimi tajemnicami. Z tego względu, gdy stęskniony za ojczyzną Ateńczyk pragnął wrócić do domu, król nie wyraził na to zgody. Dedal wykonał jednak skrzydła z piór przyczepionych do stelaża woskiem, które miały pozwolić powrócić mu oraz synowi do domu.

Ikar był jednak buntowniczym młodzieńcem, który nie słuchał ojca. Z tego względu Dedal miał lecieć jako pierwszy, aby wskazywać drogę. Ostrzegł również syna, aby nie wznosił się zbyt wysoko, ponieważ wosk może się stopić. Tak samo nie powinien obniżać swojego lotu, bo morska bryza mogła obciążyć pióra i nie pozwolić na dalszy lot. 

Ich droga początkowo przebiegała pomyślnie. Skupiali wzrok gapiów, którzy patrzyli z zachwytem i niedowierzaniem na ludzi, którzy umieją latać. Pewny swoich umiejętności Ikar zlekceważył słowa ojca, przez co poleciał zbyt wysoko. Jego pióra zaczęły się odklejać, a po chwili runął do wody. Dedal odnalazł ciało syna i pochował go na najbliższej wyspie, którą nazwano na jego cześć Ikaros. Miejsce, gdzie wpadł do wody, nosi miano Morza Ikaryjskiego.

Dalsze losy Dedala

Dedal ruszył w dalszą drogę i osiadł na Sycylii. Został tam nadwornym budowniczym. Przeżył wiele lat w spokoju, darzony ogromnym szacunkiem. Minos upominał się o niego, jednak bezskutecznie. Pewnego razu ruszył łodziami na Sycylię, jednak zginął podczas podróży.


Przeczytaj także: Mit o powstaniu świata - plan wydarzeń

Aktualizacja: 2022-10-28 16:22:11.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.