Tezeusz (Mit o Tezeuszu i Ariadnie) - charakterystyka

Autorką charakterystyki jest: Marta Grandke.

Tezeusz to bohater jednego ze znanych mitów z greckiej, antycznej mitologii. Rozsławił się głównie jako heros ateński, który pokonał Minotaura i wydostał się z jego labiryntu przy pomocy nici ofiarowanej mu przez Ariadnę. Tezeusza charakteryzowało wiele bardzo ciekawych wydarzeń, w których brał udział. Jego postać przede wszystkim wiązana jest z mitem o Minotaurze i Ariadnie.

Charakterystyka Tezeusza

Formalnie Tezeusz pochodził z Aten, ale mówiło się też o nim jako o synu Posejdona. Już w młodym wieku udowodnił swoją niezwykłą siłę, podnosząc bardzo ciężki kamień. Zabrał stamtąd miecz i sandały, jakie zostawił dla niego jego ojciec. Ze względu na swój delikatny wygląd często jednak nie wzbudzał wśród ludzi autorytetu, co zmieniało się po tym, jak udowadniał, co potrafi.

Tezeusz to przede wszystkim dzielny i sprytny wojownik. W młodym wieku wyruszył samodzielnie do Aten i podczas tej podróży stawiał czoła różnorakim bestiom, jakie stanęły na jego drodze. Dbał także o innych ludzi, można zatem wskazać, że był osobą raczej wrażliwa. 

Tezeusz najbardziej znany był z pokonania Minotaura. Przejął go bowiem los siedmiu chłopców i siedmiu dziewcząt, jakie składano mu w ofierze. Zgłosił się jako jeden z siedmiu i udało mu się zabić okrutnego potwora. Z labiryntu wydostał się dzięki sprytnemu pomysłowi, jakim było rozciąganie za sobą nici Ariadny i powrót po niej do wyjścia. Tezeusz odznaczał się zatem inteligencją i mądrością.

Potem Tezeusz zakochał się w Ariadnie i zabrał ją ze sobą w dalszą podróż. W trakcie jednak rozmyślił się i porzucił dziewczynę na wyspie Naksos. Wykazał się tu zatem całkowitym brakiem serca i empatii. Ariadna została przez niego z dnia na dzień porzucona w obcym miejscu, sama i bez opieki, a jej serce bezlitośnie złamano. Zachowanie Tezeusza względem Ariadny jest zatem godne najwyższego potępienia. Na dodatek porzucił ją, gdy spała i tylko Dionizos uratował dziewczynę przed śmiercią.

Oprócz tego Tezeusz bywał roztrzepany i zapominalski. Gdy wracał do domu, zapomniał rozwinąć czerwone żagle, symbol tego, że udało mu się przeżyć. Gdy jego ojciec ujrzał czarne żagle, to rzucił się do morza. W ten sposób nieuwaga Tezeusza przyczyniła się do śmierci jego własnego ojca. Chwila nieuwagi kosztowała mężczyznę życie.

Tezeusz jest zatem przedstawiany jako mitologiczny heros, bohater i człowiek szczególnie wybitny. Dokonał wielkich czynów, ale też dopuścił się okrucieństwa względem Ariadny, którego nie da się w żaden sposób wytłumaczyć czy usprawiedliwić. Tezeusz był więc postacią trudną do jednoznacznej oceny moralnej jego czynów wobec innych osób, jakie spotkał na swojej drodze.


Przeczytaj także: Która z przygód Heraklesa była dla ciebie najciekawsza?

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.

Ostatnia aktualizacja: 2023-11-29 14:14:45

Inne opracowania