Jan Parandowski w „Mitologii” wydanej w 1924 roku stworzył opracowanie najsłynniejszych mitów Grecji i Rzymu. Są one odpowiednie dla młodego czytelnika, ponieważ wyłączono z nich elementy brutalności oraz erotyzmu (również pominięto wątki homoseksualne). „Mit o Demeter i Korze” wyjaśniał starożytnym Grekom przyczyny zmiany pór roku. Bogini urodzaju, Demeter traci ukochaną córkę, co prowadzi do obumierania wszystkich plonów i głodu.
Spis treści
Mit o Demeter i Korze jest mitem kosmogonicznym, tłumaczącym zjawiska niewyjaśnialne na stan wiedzy starożytnych.
Mit opowiada o Persefonie, która zostaje porwana przez Hadesa za zerwanie kwiatu. Matka ostrzegała ją przed zrywaniem narcyzów, jednak tej rośliny Kora nigdy nie widziała. Demeter popadła w rozpacz. Poszukiwała córki, jednak nikt nie wiedział, gdzie się podziała. Osiadła więc na skale smutku, gdzie płakała za ukochanym dzieckiem. Spotkała tam boginię córki Keleosa, które jednak nie rozpoznały jej.
Demeter została ugoszczona na dworze. W ramach podziękowania nierozpoznana przez nikgoo bogini zajmowała się najmłodszym synem pary królewskiej. Dziecko było chorowite, więc hartowała je w ogniu. Zauważyła to jednak Metanejra, królowa i matka chłopca. Demeter upuściła niemowlę, które zginęło w płomieniach. Ukazała się wtedy w pełnym majestacie i odeszła, ofiarując im wieczny płodozmian i dobre plony. Sama odeszła i pogrążyła się w żałobie. Przeklęła wszystkie pola, przez co wśród ludzi zapanował głód.
Zeus, który poznał prawdę, rozkazał Hadesowi zwrócenie Persefony matce. Wychodząc, Kora zjadła jednak owoc granatu, co zmusiło ją do corocznego powrotu do królestwa podziemi na trzy miesiące. Z tego względu wiosną, gdy córka wraca do matki, przyroda kwitnie i pięknie wygląda latem, gdy są razem. Demeter popada w smutek zimą, dlatego wtedy wszystko obumiera.
Matka Kory, Demeter pozostawiła ją nad brzegiem oceanu, gdzie bawiła się z nimfami. Zakazała jej zrywania narcyzów, które były kwiatami króla Podziemi. Persefona jednak nie posłuchała jej i zerwała piękną roślinę. Została za to porwana przez Hadesa, a słuch po niej zaginął. Szukająca jej matka pytała wszystkich, jednak nikt nie widział Kory.
Bogini urodzaju, nie mogąc znaleźć córki, pogrążyła się w żałobie. Osiadła na skale smutku i tam spędziła wiele dni. Spotkały ją tam córki króla Keleosa, które pocieszały ją i zaproponowały gościnę na dworze ojca. Demeter, nierozpoznana przez nikogo zajmowała się tam wychowywaniem syna pary królewskiej. Chłopiec był bardzo chorowity, więc hartowała go w ogniu. Zauważyła to jednak jego matka, Metanejra. Gdy krzyknęła, bogini upuściła dziecko w ogień. Wtedy ukazała się jej w pełnym majestacie. Wynagrodziła śmierć dziecka zapewnieniem, że spichlerze zawsze będą pełne i odeszła.
Zrozpaczona i pogrążona w smutku Demeter przeklęła wszystkie pola uprawne i rośliny, aby nie wydawały już plonów. Wszystko obumarło, sprowadzając głód na ludzi i zwierzęta. Nikt nie składał ofiar bogom, dlatego Zeus postanowił zainterweniować. Hermes odnalazł ukrywającą się boginię i próbował przekonać ją do zdjęcia klątwy. Gdy to nie poskutkowało, Dzeus wysłał do niej liczne nimfy, aby rozweselały ją i pocieszały. Kobieta pragnęła jednak wyłącznie spotkania z córką.
Zeus musiał zgodzić się na jej warunki i zażądał powrotu Kory z Hadesu. Wychodząc, dziewczyna zjadła jednak owoc granatu, który traktowany był jako owoc małżeństwa. W ten sposób podstępem bóg podziemi zmusił ją do wyjścia za nią. Król Olimpu pogodził jednak ich interesy, ustalając, że Persefona przez trzy miesiące będzie wraz z mężem w Hadesie, a resztę roku spędzi z matką na ziemi.
Demeter, szczęśliwa z powodu powrotu córki, wyjawiła tę tajemnicę swoim poddanym z Eleusis, gdy opuszczała ich krainę. Na jej cześć wybudowano tam ogromną świątynię, a pod koniec sezonu wyprawiano na jej cześć huczne obchody świąt urodzaju. Wystawiano w czasie ich trwania sztukę, opisującą historię Demeter i jej córki.
Aktualizacja: 2022-10-24 15:25:11.
Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.