Mit o Te­ze­uszu i Ariad­nie - streszczenie

Autor streszczenia: Marcin Puzio.

„Mit o Te­ze­uszu i Ariad­nie” wcho­dzi w za­kres „Mi­to­lo­gii” Jana Pa­ran­dow­skie­go, wy­da­nej w 1924 roku. Opra­co­wa­nie pol­skie­go hi­sto­ry­ka zo­sta­ło po­zba­wio­ne nad­mier­nej bru­tal­no­ści oraz sek­su­ali­za­cji, z któ­rej sły­nę­ły mity sta­ro­żyt­nych Gre­ków i Rzy­mian, co przy­czy­ni­ło się do spo­pu­la­ry­zo­wa­nia ich wśród dzie­ci i mło­dzie­ży. Mit do­ty­czą­cy lo­sów Te­ze­usza opo­wia­da o dzie­jach ludz­kie­go bo­ha­te­ra, któ­ry po­ko­nał Mi­no­tau­ra.

Spis treści

Mit o Tezeuszu i Ariadnie - streszczenie krótkie

Te­ze­usz nie był z po­cho­dze­nia Ateń­czy­kiem. Jego oj­ciec pod­bił At­ty­kę i ob­jął przy­wódz­two w mie­ście siłą. Po­rzu­cił jego cię­żar­ną mat­kę, wcze­śniej wska­zu­jąc jed­nak miej­sce, gdzie znaj­du­je się szty­let i san­da­ły dla syna. Po osią­gnię­ciu do­ro­sło­ści chło­pak miał od­su­nąć ka­mień i wy­do­być te przed­mio­ty. 

Jako dziec­ko Te­ze­usz spo­tkał He­ra­kle­sa, któ­ry prze­po­wie­dział mu bo­ha­ter­skie ży­cie. Chło­piec wziął to do sie­bie i dbał o swo­ją siłę i spraw­ność fi­zycz­ną. Gdy do­rósł, bez tru­du pod­niósł ka­mień, za któ­rym znaj­do­wa­ła się oj­co­wi­zna. Ru­szył do Aten spo­tkać ojca. Po dro­dze za­bił zbój­ców, któ­rzy nę­ka­li oko­li­cę. Po do­tar­ciu do mia­sta wy­szy­dza­no go z po­wo­du ko­bie­cej uro­dy, jed­nak Te­ze­usz wy­ka­zy­wał nie­spo­ty­ka­ną siłę, o czym szyb­ko do­wie­dział się Aj­ge­nus, któ­ry po­znał w nim swo­je­go syna.

Mło­dzie­niec od­zna­czał się siłą i spry­tem. Po­ko­nał byka spod Ma­ra­to­nu. Po­sta­no­wił ru­szyć tak­że na Mi­no­tau­ra, któ­ry żą­dał re­gu­lar­nych ofiar z mło­dych dziew­cząt i chłop­ców. Oj­ciec po­pro­sił go, aby wra­ca­jąc, wy­sta­wił czer­wo­ny ża­giel, aby wie­dział, że wra­ca szczę­śli­wie. Te­ze­usz bez pro­ble­mu po­ko­nał Mi­no­tau­ra, a w wyj­ściu po­mo­gła mu Ariad­na, ofia­ru­jąc mu nić, któ­ra roz­wi­nię­ta po­mo­gła mu zna­leźć wyj­ście z la­bi­ryn­tu. 

Wra­ca­jąc, bo­ha­ter za­po­mniał o zmia­nie ko­lo­ru ża­gla, przez co Aj­ge­nus rzu­cił się do mo­rza. Po ża­ło­bie Te­ze­usz do­ko­nał zmian w sys­te­mie po­li­tycz­nym Aten, zjed­no­czył gmi­ny i stwo­rzył pod­sta­wy re­pu­bli­ki. Póź­niej zaj­mo­wał się wal­ką z Ama­zon­ka­mi, po­rwał rów­nież ich kró­lo­wą, któ­ra dała mu syna, Hi­po­li­ta. Po jej śmier­ci wy­szedł za Fe­drę, cór­kę Mi­no­sa. Gdy Te­ze­usz dłu­go nie wra­cał z po­lo­wań, wzię­ła ślub z jego sy­nem. Po jego po­wro­cie su­ge­ro­wa­ła, że to Hi­po­lit pró­bo­wał ją uwieść, za co go prze­klął. Syn zgi­nął, a Fe­dra po­peł­ni­ła sa­mo­bój­stwo. 

Pod ko­niec ży­cia Te­ze­usz po­rwał He­le­nę, cór­kę kró­la Spar­ty. Wplą­tał w ten spo­sób Ate­ny w wie­lo­let­nią woj­nę. Po wy­gra­nej Spar­tan zo­stał wy­gna­ny na wy­spę Sky­ros, gdzie do­ko­nał ży­wo­ta.

Mit o Tezeuszu i Ariadnie - streszczenie szczegółowe

Młodość Tezeusza

Te­ze­usz był sy­nem Aj­gu­sa i Ajt­ry, księż­nicz­ki Troj­ze­ny. Męż­czy­zna po­rzu­cił ją przed na­ro­dzi­na­mi, wska­zał jed­nak miej­sce, gdzie ukrył po­da­rek dla syna. Gdy do­ro­śnie, miał od­wa­lić ka­mień, pod któ­rym ukry­te były szty­let i san­da­ły. Aj­gus zo­stał kró­lem Aten. Te­ze­usz jako dziec­ko spo­tkał He­ra­kle­sa, któ­ry prze­po­wie­dział mu pięk­ną przy­szłość. Po pew­nym cza­sie w mie­ście zro­bi­ło się gło­śno o przy­by­szu, któ­ry wy­ka­zy­wał się nie­sa­mo­wi­tą siłą. Aj­gus po szty­le­cie i san­da­łach roz­po­znał w nim swo­je­go syna. Przed przy­by­ciem do mia­sta mło­dzie­niec za­bił zbó­jów, któ­rzy na­wie­dza­li oko­li­cę. 

Walka z Minotaurem

Był to mło­dzie­niec od­waż­ny i bo­ha­ter­ski. Nie­dłu­go po przy­by­ciu do mia­sta za­bił byka, któ­ry nę­kał oko­li­ce Ma­ra­to­nu. Po tym ru­szył na Kre­tę, gdzie prze­by­wał Mi­no­taur. Za­ko­cha­ła się w nim księż­nicz­ka Ariad­na. Dała mu nić, któ­ra po­zwo­li­ła mu po za­bi­ciu pół­by­ka bez­piecz­ny po­wrót z la­bi­ryn­tu, tą samą dro­gą. W ten spo­sób Te­ze­usz ura­to­wał jego ofia­ry, któ­re re­gu­lar­nie skła­da­li mu Gre­cy. Po­wra­ca­jąc, wziął ze sobą Ariad­nę. W dro­dze po­wrot­nej po­sta­no­wił jed­nak po­zo­sta­wić ją na wy­spie Na­ksos, gdzie wzię­ła ślub z Dio­ni­zo­sem. 

Powrót do Aten

Przed wy­ru­sze­niem w dro­gę Aj­gus po­pro­sił syna, aby wy­sta­wił czer­wo­ny ża­giel, je­śli wra­ca cały, lub czar­ny, je­śli mi­sja się nie po­wio­dła. Te­ze­usz za­po­mniał o proś­bie ojca, przez co po­wra­ca­jąc Aj­gus był pe­wien, że jego syn nie żyje. Z tego wzglę­du rzu­cił się do mo­rza. Po dłu­giej ża­ło­bie Te­ze­usz zjed­no­czył gmi­ny At­ty­ki i utwo­rzył nowe za­sa­dy funk­cjo­no­wa­nia pań­stwa ze sto­li­cą w Ate­nach. Nie był jed­nak ich kró­lem, dał po­czą­tek de­mo­kra­cji. 

Późniejsze losy Tezeusza

Po za­bi­ciu Mi­no­tau­ra Te­ze­usz żąd­ny przy­gód ru­szył na woj­nę z Ama­zon­ka­mi. Po­rwał ich kró­lo­wą, któ­ra uro­dzi­ła mu syna, Hi­po­li­ta. Nie­dłu­go póź­niej zmar­ła. Bo­ha­ter wziął za żonę Fe­drę, cór­kę Mi­no­sa. Gdy pew­ne­go razu Te­ze­usz dłu­go nie wra­cał z wy­pra­wy, ko­bie­ta po­sta­no­wi­ła wyjść za jego syna. W koń­cu jed­nak jej mąż wró­cił, a ko­bie­ta zrzu­ci­ła winę na Hi­po­li­ta. Chło­pak zo­stał wy­gna­ny i nie­dłu­go póź­niej zgi­nął. Na wieść o tym Fe­dra się po­wie­si­ła. 

Pod ko­niec ży­cia Te­ze­usz po­rwał sied­mio­let­nią He­le­nę, cór­kę kró­la Spar­ty, aby wy­cho­wać ją so­bie na żonę. Wplą­tał w ten spo­sób Ate­ny w wie­lo­let­nią woj­nę, w któ­rej jego kraj po­niósł sro­mot­ną po­raż­kę. Te­ze­usz zo­stał wy­gna­ny na Sky­ros, gdzie rów­nież zmarł. Jego szcząt­ki po­wró­ci­ły jed­nak do Aten i tam zo­stał po­cho­wa­ny. 


Prze­czy­taj tak­że: Mit o Heraklesie - plan wydarzeń

Ak­tu­ali­za­cja: 2022-10-26 22:27:14.

Sta­ra­my się by na­sze opra­co­wa­nia były wol­ne od błę­dów, te jed­nak się zda­rza­ją. Je­śli wi­dzisz błąd w tek­ście, zgłoś go nam wraz z lin­kiem lub wy­ślij ma­ila: kon­takt@po­ezja.org. Bar­dzo dzię­ku­je­my.