Autor Homer
Autorką charakterystyki jest: Adrianna Strużyńska.

Hektor to jeden z głównych bohaterów eposu „Iliada”, którego autorstwo przypisuje się Homerowi. Jest najdzielniejszym trojańskim wojownikiem, który swoją obecnością dodaje wojsku sił do dalszej walki z Grekami. W przeciwieństwie do Achillesa, Hektor nie posiada boskiego pochodzenia.

Charakterystyka Hektora z Iliady

Hektor jest najstarszym synem króla Troi, Priama i jego żony, Hekabe. Ma czterech braci: Parysa, Polidora, Likaona i Deifoba oraz siostrę Kasandrę. Hektor założył już również własną rodzinę, poślubił Andromachę, która urodziła mu syna - Astyanaksa.

Silny bohater ukazuje swoją wrażliwą stronę w kontaktach z bliskimi. Przed powrotem na pole bitwy, czule żegna się z żoną i synem. Rodzina jest z nim silnie związana, co udowadnia ich rozpacz po jego śmierci. Hektor nie jest jednak bezkrytyczny wobec swoich bliskich. Wypomina Parysowi, że przez jego zachciankę, porwanie żony Menelaosa - Heleny, wybuchła wojna trojańska. Krytykuje brata za ukrywanie się za murami Troi, podczas gdy jego rodacy giną w wywołanym przez niego konflikcie.

Hektor kocha rodzinę, ale nie ceni jej bardziej od ojczyzny i honoru. Żona i ojciec proszą go, aby nie wracał na pole bitwy i nie stawał do pojedynku z Achillesem. Hektor wykonuje jednak swój obowiązek, chociaż zdaje sobie sprawę, że zginie. Nie potrafi wybrać bezpieczeństwa u boku żony za cenę utraty honoru i porzucenia rodaków w walce. Hektor kocha swój lud, nie jest egoistą. Żyje dla innych, a nie dla siebie.

Bohater stanowi wzorzec antycznego herosa. Homer podkreśla jego fizyczną atrakcyjność, Hektor jest męski i atletycznie zbudowany. Ważniejszą rolę odgrywają jednak jego waleczność i silna osobowość. Jest doskonałym jeźdźcem, wyróżniającym się na polu bitwy. Pozostali korzystają z jego doświadczenia. Cechuje się nie tylko siłą fizyczną, ale też rozwagą i pomysłowością. Rozbija głazem bramę do obozu Greków, co daje Trojańczykom szansę na zniszczenie floty wroga. Hektor to godny przeciwnik dla Achillesa, chociaż całkowicie się od niego różni

Jest opanowany i rozważny, potrafi kontrolować swój gniew. Chce zemścić się na Achillesie za zabicie Polidora i Likaona, ale nie pozwala, aby nienawiść nad nim zapanowała. Rozumie, że zemsta Achillesa go nie ominie, ponieważ zabił jego przyjaciela Patroklosa. Hektor respektuje jednak prawa boskie, nie znieważa zwłok zabitego. Traktuje Achillesa z szacunkiem, przed pojedynkiem prosi go o przebaczenie. Chce także, aby ciało pokonanego było potraktowane w godny sposób. Achilles nie przyjmuje jednak jego przeprosin i bezcześci zwłoki Hektora. Wywołuje to rozpacz Trojańczyków, ponieważ szlachetny wojownik zasługuje na szacunek, również po śmierci. Dla starożytnych Greków, niepochowanie zwłok było największą hańbą i uniemożliwiało zmarłemu dostanie się do Hadesu.

Hektor posiada silny kręgosłup moralny, szanuje prawa ludzkie i boskie. Ze względu na swoje męstwo, staje się faworytem Apollina. Bóg cierpi po śmierci herosa, tak samo jak jego rodzina i wszyscy Trojańczycy. Bohater stanowi wzorzec doskonałości, ale nie jest pozbawiony ludzkich cech. Gdy ma stanąć do pojedynku z Achillesem, opanowuje go strach. Próbuje uciekać, bohaterowie trzykrotnie okrążają mury Troi.

Hektor zdaje sobie sprawę, że Achilles jest potężny i nieobliczalny. Liczy się z przegraną, ponieważ o wyniku pojedynku decydują bogowie. Bohater wie, że straci życie, ale honor i poczucie obowiązku każą mu stanąć do walki. Hektor odzyskuje więc kontrolę nad sobą i podejmuje się pojedynku. Potrafi docenić siłę przeciwnika, ale nie cofa się przed śmiertelnym niebezpieczeństwem. Hektor przegrywa pojedynek i traci życie, ale jest moralnym zwycięzcą. Staje się ofiarą mściwego, nieobliczalnego Achillesa, który po jego śmierci bezcześci jego ciało wystawiając na żer dzikim zwierzętom i przywiązując je do rydwanu.

Hektor umiera śmiercią wojownika, walcząc do samego końca. Przez szacunek do przeciwnika, przewyższa swoją osobowością bogów, którzy często charakteryzują się porywczością. Ostatecznie, Hektor zostaje potraktowany w godny sposób. Król Priam odzyskuje jego ciało i urządza pogrzeb. Heros jest bohaterem zdecydowanie pozytywnym. Wyróżnia się odpowiedzialnością i szlachetnym postępowaniem. Homer przełamuje jego wyidealizowany wizerunek przez opisanie więzi Hektora z rodziną oraz strachu przed śmiercią.


Przeczytaj także: Achilles (Iliada) - charakterystyka

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.