„Iliada” to starożytny epos autorstwa Homera, który przybliża pewien moment wojny trojańskiej między Grekami a Troją. Wybuchła ona z powodu porwania żony króla Sparty, Heleny, przez Parysa. Homer opisuje ostatni rok tej wojny, przedstawiając zmagania Achajów i Trojan, a po obu stronach konfliktu trwali też greccy bogowie. W eposie występuje bardzo wiele postaci stojących po obu stronach przedstawionego konfliktu.
Spis treści
Achilles to syn bogini Tetydy i króla Peleusa, obdarzony przez matkę nieśmiertelnością, którą zapewniła mu, zanurzając go w magicznej rzece Styks. Jedynym słabym punktem Achillesa była pięta, za którą trzymała go matka podczas tego rytuału, co sprawiło, że Achilles stał się niemal niezniszczalny, poza miejscem, które było czułe na atak. Przykład porywczości bohatera widać w czasie wojny trojańskiej, gdzie zdecydowanie dążył do zdobycia wiecznej chwały, nawet jeśli oznaczało to ryzyko śmierci. Zgodnie z przepowiednią, Achilles miał wybór: mógł żyć spokojnie, ale zapomniany przez historię, lub poświęcić swoje życie dla sławy i pamięci. Wybór był jasny – postanowił walczyć, by jego imię przetrwało przez wieki. Jednak zbezcześcił ciało Hektora, księcia Troi, po zabiciu go w pojedynku, w geście zemsty za śmierć swojego przyjaciela Patroklesa. Po prośbie Priama, Achilles oddał ciało Hektora, pokazując, że potrafi być współczujący, mimo swojego gniewu i wojennego szału.
Znany przede wszystkim jako król Argos i lider greckich wojsk podczas wojny trojańskiej. Jego ojcem był Atreus, a matką Aerope, a Agamemnon był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli rodu Atreidów. Jako władca, Agamemnon był często ukazywany jako postać okrutna i despotyczna. Podczas wojny trojańskiej, przejął dowództwo nad całą armią Greków, mimo że to jego brat, Menelaos, był bezpośrednio urażony przez Parysa, który porwał jego żonę, Helenę. Agamemnon poczuł się zobowiązany do poprowadzenia wojny. Jego ambicja i pragnienie chwały były zbyt silne by się od tego powstrzymać. Agamemnon odebrał Achillesowi jego “zdobycz” – niewolnicę Briseidę, co wywołało gniew i bunt najdzielniejszego z Greków. Łatwo wpadał w gniew, potrafił być brutalny i niesprawiedliwy, a zarazem nie był w stanie wytrwać w swoich decyzjach. Po zakończeniu wojny trojańskiej, Agamemnon wrócił do Grecji, gdzie zginął z ręki swojej żony, Klitajmestry, która zamordowała go z zemsty za córkę Ifigenię.
Brat Agamemnona, a także mąż Heleny, którą uprowadził Parys. Menelaos pragnie, by jego żona wróciła do domu, ale jego nieszczęście zostaje wykorzystane przez Greków do ataku na Troję. To człowiek odważny i waleczny, ale też porywczy i mściwy.
Jako król Itaki, Odyseusz był również jednym z głównych dowódców Greków podczas wojny trojańskiej, a jego pomysł na wykorzystanie konia trojańskiego okazał się decydujący w zdobyciu Troi. Jego postać łączy w sobie cechy zarówno mądrego przywódcy, jak i odważnego wojownika, który bardziej niż siłę fizyczną cenił spryt. Odyseusz był uznawany za uosobienie mądrości i pomysłowości. Jego zdolność do wyjścia z trudnych sytuacji dzięki wykorzystaniu inteligencji sprawiała, że zyskał szacunek wśród swoich towarzyszy. Po wojnie trojańskiej Odyseusz musiał stawić czoła przekleństwu Posejdona, boga mórz, który postanowił utrudnić mu powrót do Itaki za to, że Odyseusz ośmielił się oślepić jego syna, cyklopa Polifema. Z tego powodu Odyseusz spędził kolejne dziesięć lat na morzu, borykając się z różnymi niebezpieczeństwami. Był z jednej strony okrutny i bezwzględny wobec swoich wrogów, z drugiej zaś troskliwy mąż i ojciec, którego najgłębszym pragnieniem było powrócić do swojej żony, Penelopy, oraz syna, Telemacha.
Bardzo odważny wojownik, który wyróżnił się i rozsławił tym, że zaatakował Aresa, a nawet udało mu się zranić Atenę.
Król Pyros, doświadczony i ostrożny mędrzec. Jeden z najważniejszych wodzów po stronie Greków.
Najukochańszy przyjaciel Achillesa. Ginie w starciu z Hektorem, a Achilles pragnie go pomścić. To odważny, ale też wrażliwy wojownik, który nie umie się pogodzić z porażką Greków.
Odważny, mężny, ale też uparty wojownik. Po śmierci Achillesa walczy o jego zbroję i przegrywa. Popada w obłęd i popełnia samobójstwo.
Kłótliwy i jednocześnie odważny mężczyzna. Znieważył Kasandrę, po czym zginął na okręcie, który zatopił Posejdon.
Syn Priama, króla Troi, i Hekabe, oraz starszy brat Parysa. Hektor był jednym z najwaleczniejszych wojowników Troi. Jednym z najważniejszych wydarzeń w jego życiu było zabicie Patroklesa, co zapoczątkowało tragiczny pojedynek z samym Achillesem. Hektor, wiedząc, że staje w szranki z najpotężniejszym wojownikiem Greków, mimo wszystko nie wahał się podjąć wyzwania, broniąc swojego miasta, rodziny i reputacji. Jego odwaga, która sprawia, że staje do walki, mimo świadomości, że nie ma szans na wygraną, ukazuje niezłomny charakter. Niestety, walka z Achillesem kończy się tragicznie dla Hektora, który zostaje zabity przez wroga. Po jego śmierci, Achilles bezcześci jego ciało, ciągnąc je po polu bitwy za swoim rydwanem. Miłość Hektora do rodziny, w tym do żony Andromachy i syna Astyanaksa, stanowiła dla niego równie ważny motyw, co walka o Troję.
Król Troi, ojciec Hektora i Parysa. To starszy mężczyzna, który cechuje się dumą i rozsądkiem. Priam staje po stronie Parysa, ale przez to naraża swoją ojczyznę na ogromne niebezpieczeństwo. Wybacza Achillesowi zabójstwo Hektora.
Syn Priama, brat Hektora i kochanek Heleny, którą porywa ze Sparty. Doprowadza w ten sposób do wybuchu wojny trojańskiej. Parys nie jest tak sprawnym wojownikiem jak jego starszy brat, jednak to właśnie jemu udaje się zabić Achillesa, trafiając wroga w piętę
Zdolny wojownik Trojan, który wpada na pomysł dywersji podczas walki o mur, co pozwala jego rodakom go zdobyć.
Doradca i wojownik. Próbuje on hamować Hektora przed nadmiernym zapałem, chce, by młodzieniec trzeźwo oceniał sytuację.
Brat Hektora, którego zamordował Achilles.
Matka Hektora i Parysa, a także żona Priama.
Córka trojańskiego kapłana, branka Achillesa. Agamemnon odebrał mu ją, co doprowadziło do konfliktu między nimi i opuszczania pola bitwy przez herosa.
Żona Menelaosa i kochanka Parysa, uprowadzona przez niego ze Sparty do Troi. Z jej powodu wybuchł konflikt między narodami.
Bogini mądrości, jest dzielna, mądra i rozumna. Wspiera Greków, a szczególnie Achillesa i Odyseusza. Przez pewien czas Zeus pozwalał jej ingerować w losy wojny.
Żona Zeusa, sprzyja Grekom i niejednokrotnie dopuszcza się różnych podstępów.
Najważniejszy spośród bogów. Zazwyczaj dobrotliwy, przez pewien czas stoi po stronie Troi, a to ze względu na prośbę Achillesa.
Mściwy bóg wojny i chaosu. Wszyscy widzą w nim jedynie okrutnego zabójcę. Uwielbia gwałt, zniszczenie i walkę, zatem angażuje się w wojnę trojańską i wspiera Trojan.
Aktualizacja: 2025-02-24 16:43:19.
Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.