„Eneida” to dzieło przypisywane Wergiliuszowi, ujęte w dwunastu księgach i napisane heksametrem. Opowiada ono o losach protoplasty Rzymian, czyli pochodzącego z Troi Eneasza. Wyrusza on z upadającego miasta w podróż, która zaprowadzi go prosto na ziemie, na których w przyszłości stanie Rzym. Eneasz przeżywa wiele przygód w trakcie wyprawy, kiedy to próbując realizować wolę bogów, dąży do założenia nowego państwa właśnie w tamtym miejscu.
Eneasz to bohater ujęty w mitologii rzymskiej, czerpiącej inspirację z mitologii greckiej. Nie można się zatem dziwić, że Wergiliusz stworzył historię, która wydaje się rzymską wersją greckiej „Iliady” i „Odysei” Homera i że pomiędzy tekstami występują liczne podobieństwa na rozmaitych płaszczyznach.
„Eneida”, „Iliada” i „Odyseja” są obecnie uznawane za jedne z najważniejszych dzieł, jakie przetrwały od starożytności do współczesnych czasów. Podobieństwa między nimi są obecnie doskonale widoczne i dotyczą wielu kwestii. Przede wszystkim należy zaznaczyć, że wspomniane trzy dzieła to eposy heroiczne, poematy, które opowiadają o walecznych czynach przedstawionych bohaterów. Achilles walczy w wojnie trojańskiej, Odyseusz wraca po zakończonym konflikcie do domu, a Eneasz zakłada nowe państwo. Wszystkie opowieści dotyczą również Troi i wojny trojańskiej. Achilles walczy i ginie, Odyseusz kończy konflikt, po czym próbuje wrócić do domu, natomiast Eneasz odpływa z płonącej Troi, by znaleźć dla siebie i bliskich nowy dom.
Opowieści te łączy ze sobą figura bohatera heroicznego, który przeżywa niezwykłe przygody. To Achilles, Odyseusz i Eneasz, którzy mają rozmaite powiązania z bogami, gdyż są ich potomkami lub wybrańcami. Te trzy epopeje wiąże też ze sobą tematyka wyprawy, podróży, czy przygody. Achilles wojuje, a pozostali dwaj bohaterowie udają się w długą podróż, którą mają nadzieję zakończyć w miejscu, który nazwą w końcu domem. Odyseusz wyrusza w tułaczkę w kierunku Itaki, Eneasz do Italii, natomiast Achilles ginie i trafia w zaświaty. Liczne trudności są zatem wpisane w los bohaterów, którzy muszą się pogodzić z wolą bogów i wydarzeniami, jakie dla nich przeznaczono.
Wszystkie trzy dzieła zawierają w sobie liczne wątki mityczne. Przeplatają się one w świecie przedstawionym wraz z płaszczyzną rzeczywistości, tworząc świat, w którym ludzcy bohaterowie są tak samo rzeczywiści jak bogowie czy fantastyczne stworzenia. Wojna, konflikty i walka są bardzo ważną częścią wszystkich trzech eposów heroicznych. Zazwyczaj dotyczą one Troi, a w przypadku Odyseusza i Eneasza także kwestii odzyskania czy zdobycia swojego domu. Bohaterowie muszą zatem być gotowi do walki na śmierć i życie.
Dzieła są do siebie podobne również pod takimi względami, jak stosowanie epickiego stylu. Wielowarstwowa narracja zapewnia dziełom głębię i złożoność, a liczne elementy mitologiczne, historyczne, czy też literackie wpływają na ich odbiór przez czytelnika. Nie można się zatem dziwić, że tak długo przetrwały w świadomości czytelników i stały się częścią historii literatury.
Aktualizacja: 2025-03-29 19:36:49.
Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.