Autorką charakterystyk bohaterów jest: Marta Grandke.

„Nad Niemnem” to jedna z najważniejszych powieści okresu pozytywizmu. Jej autorką jest Eliza Orzeszkowa, a samo dzieło weszło już na stałe do historii literatury polskiej. Opisała ona w nim problemy znaczące dla współczesnego jej społeczeństwa i ukazała przedstawicieli wszystkich istniejących wówczas klas społecznych. W związku z tym w tekście pojawia się wiele intrygujących postaci.

Justyna Orzelska to jedna z głównych bohaterek powieści „Nad Niemnem”. Ma ona dwadzieścia cztery lata i wraz z ojcem mieszka w korczyńskim dworze. Została ona przygarnięta przez rodzinę po śmierci matki. Jest piękna i inteligentna, ale brakuje jej obycia, wyróżnia się przez to na tle średniej szlachty. Wcześniej przeżyła nieszczęśliwą miłość do Zygmunta Korczyńskiego, przez co stała się chłodna i zdystansowana. W trakcie akcji powieści zakochuje się w Janku Bohatyrowiczu, odkrywa radość z ciężkiej pracy i znajduje sens w swoim życiu. Jest blisko związana z Martą Korczyńską.

Jan Bohatyrowicz to kolejny z głównych bohaterów powieści. Ma około trzydziestu lat, jako dziecko stracił ojca w czasie powstania styczniowego. Wychował go stryj Anzelm Bohatyrowicz. Janek jest silny, pełen energii i zadowolenia, ceni sobie ciężką pracę i daje się poznać jako doskonały gospodarz. Jest dobry i wrażliwy. Zakochuje się w Justynie Orzelskiej i to właśnie on zabiera ją do grobu Jana i Cecylii, a także na mogiłę powstańczą.

Benedykt Korczyński to właściciel dworu w Korczynie. Zajmuje się głównie ciężką pracą, to znakomity gospodarz, który zmaga się z wieloma trudami w swoim życiu. W powstaniu styczniowym stracił brata. Ma problemy z utrzymaniem majątku, nie dogaduje się z synem Witoldem i tkwi w nieszczęśliwym małżeństwie z Emilią. Benedykt to dobry, uczciwy człowiek oraz patriota. Ostatecznie udaje mu się porozumieć z synem i zrozumieć jego perspektywę.

Marta Korczyńska to krewna Benedykta Korczyńskiego, która mieszka w Korczynie i wykonuje w dworze wiele obowiązków. Codziennie ciężko pracuje, na przykład przygotowując posiłki i dbając o porządek. W młodości była z wzajemnością zakochana w Anzelmie Bohatyrowiczu, ale odrzuciła jego zaręczyny ze względu na różnice środowiskowe i obawę przed ciężką pracą na wsi. Potem już do końca życia pozostała samotna. Jest przywiązana do Justyny Orzelskiej.

Anzelm Bohatyrowicz to stryj Janka Bohatyrowicza, brat jego zmarłego w powstaniu styczniowym ojca. Anzelm zawsze ciężko pracował na gospodarstwie i sam też walczył w powstaniu. To wydarzenie oraz nieszczęśliwa miłość do Marty Korczyńskiej zmieniły na zawsze jego życie. Mimo to pozostał uczciwym, sumiennym gospodarzem i patriotą.

Zygmunt Korczyński to syn zmarłego w powstaniu styczniowym Andrzeja Korczyńskiego. Potem samotnie wychowywała go matka, która starała się dać synowi to, co było według niej najlepsze. Przez to stał się rozpieszczonym, egocentrycznym i skupionym na sobie człowiekiem, który nie szanuje tradycji i rodzinnego majątku, a za to woli cieszyć się rozrywkami świata. Był też amoralny i chciał uczynić z Justyny swoją kochankę, pragnąc też odnowić ich dawny romans.

Witold Korczyński to syn Benedykta i Emilii Korczyńskich. Do dworu wraca na wakacje, a w ciągu roku uczy się w szkole agronomicznej w Warszawie. Witold jest młody, przystojny i wyznaje pozytywistyczne ideały. Chciałby zmienić stosunki między dworem a Bohatyrowiczami i usprawnić pracę na gospodarstwie. Z tego powodu popada w konflikt z ojcem. Witold chętnie odwiedza zaścianek, a ostatecznie udaje mu się pogodzić z Benedyktem.

Emilia Korczyńska to żona Benedykta, matka Witolda i Leonii. Jest bardzo delikatna, wciąż narzeka na rozmaite choroby, cierpi na migreny. Życie upływa jej na czytaniu romansów wraz z Teresą Plińską. Emilia nie rozumie męża, nie ceni jego pracy na gospodarstwie, nic nie wie o majątku. W małżeństwie brakuje jej romantycznych uczuć i uniesień. Jej życie nie ma celu, Emilia nie potrafi pracować czy zająć się czymś ważnym i sensownym. Nie orientuje się w życiu społecznym, nie pracuje, obchodzi ją jedynie towarzystwo.

Teresa Plińska to stara panna, niegdyś nauczycielka Leonii, teraz dama do towarzystwa Emilii. Czyta jej na głos romanse i sama marzy o wielkim uczuciu i pięknym kochanku. Jest naiwna i wierzy w dowcipy Kirły. Egzystencja Teresy jest spokojna i bezpieczna, ale pozbawiona celu i sensu. Ona sama jest łatwowierna, wrażliwa i skłonna do wzruszeń.

Teofil Różyc to arystokrata i morfinista. Nałóg jest dla niego sposobem na nudę. Nie zajmuje się swoim gospodarstwem, nie zna się na pracy, szuka jedynie uciech wielkiego świata. Z Justyny pragnie zrobić swoja kochankę, a potem widzi w niej żonę, która wyrwie go z nałogu. Jest leniwy i egoistyczny. Zdarza mu się jednak postępować szlachetnie, jak wtedy, gdy finansuje edukację synów swojej kuzynki.

Bolesław Kirło to mąż Marii, który nie zajmuje się majątkiem i gospodarstwem, a jego życie kręci się głównie wokół wizyt towarzyskich u sąsiadów. Potrafi być czarujący i dowcipny, ale równie często staje się okrutny i złośliwy, czego przykładem są żarty z Teresy czy ojca Justyny. Żona wykonuje za niego wszystkie obowiązki, ponieważ Bolesław ze wszystkich sił unika ciężkiej pracy.

Maria Kirłowa to żona Bolesława, kuzynka Różyca. Sumienna, uczciwa, piękna i ciężko pracująca kobieta. Sama zajmuje się majątkiem i wychowaniem dzieci.

Leonia Korczyńska to czternastoletnia córka Benedykta i Emilii. Jej brat, Witold, martwi się o jej wychowanie, sądząc, że jego siostra zmienia się w salonową lalkę.

Andrzejowa Korczyńska to wdowa po Andrzeju Korczyńskim, bracie Benedykta. Nigdy nie zdjęła żałoby po mężu, który zginął w powstaniu. Nie udało jej się wychować Zygmunta na dobrego człowieka, czego żałuje.

Klotylda Korczyńska to młoda Francuzka, żona Zygmunta. Jest w nim bardzo zakochana i czuje zazdrość z powodu Justyny.

Darzecki to mąż Jadwigi, siostry Benedykta. Bez litości chce wydobyć od Korczyńskiego posag swojej żony.

Antolka Bohatyrowiczówna to młodsza siostra Janka Bohatyrowicza.

Jadwiga Domuntówna była kiedyś związana z Jankiem Bohatyrowiczem, jest o niego zazdrosna.


Przeczytaj także: Nad Niemnem - motywy literackie

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.