„Nad Niemnem” autorstwa Elizy Orzeszkowej to jedna z najważniejszych powieści okresu pozytywizmu. Pisarka podjęła się w niej rozwinięcia problemów dziewiętnastowiecznego społeczeństwa, skupiając się na konflikcie dwóch rodzin — Bohatyrowiczów i Korczyńskich. W ten sposób udało jej się stworzyć wielowątkową historię i zróżnicowane postaci.
Spis treści
Justyna Orzelska to jedna z głównych bohaterek powieści „Nad Niemnem”. Ma dwadzieścia cztery lata i wraz z ojcem mieszka w dworze Korczyńskich. Znalazła się tam po śmierci matki. To dziewczyna piękna i inteligentna. W przeszłości przeżyła nieszczęśliwą miłość, przez co stała się chłodna i zdystansowana. W trakcie właściwej akcji powieści zakochuje się w Janku Bohatyrowiczu, co prowadzi do jej przemiany — odkrywa radość z ciężkiej pracy i znajduje sens w życiu. Jest blisko związana z Martą Korczyńską.
Jan Bohatyrowicz to kolejny z głównych bohaterów powieści. Ma około trzydziestu lat. Jako dziecko stracił ojca, który zginął w powstaniu styczniowym. Wychował go stryj Anzelm Bohatyrowicz. Janek jest silny, pełen energii i zadowolenia, ceni sobie ciężką pracę i daje się poznać jako doskonały gospodarz, a także patriota. Mężczyzna zakochuje się z wzajemnością w Justynie Orzelskiej.
Benedykt Korczyński jest właścicielem dworu w Korczynie. Jego życie wypełnia ciężka praca. Ma problemy z utrzymaniem majątku, nie dogaduje się z synem Witoldem i tkwi w nieszczęśliwym małżeństwie z Emilią. Jednak mimo wielu trudności, którym musi stawić czoła to znakomity gospodarz, a także dobry, uczciwy człowiek oraz patriota. Ostatecznie udaje mu się porozumieć z synem.
Marta Korczyńska to krewna Benedykta Korczyńskiego, która pomaga mu w opiece nad dworem. Codziennie ciężko pracuje, przejmując na siebie obowiązki przygotowywania posiłków i dbania o porządek. W młodości była z wzajemnością zakochana w Anzelmie Bohatyrowiczu, ale odrzuciła jego zaręczyny ze względu na różnice klasowej obawę przed ciężką pracą na wsi. Do końca życia pozostała samotna. Jest przywiązana do Justyny Orzelskiej.
Anzelm Bohatyrowicz to stryj Janka Bohatyrowicza, brat zmarłego w powstaniu styczniowym Jerzego. W przeszłości przeżył nieszczęśliwą miłość do Marty Korczyńskiej, co bezpowrotnie zmieniło jego życie. Lekarstwem stała się dla niego praca. W powieści poznajemy go jako uczciwego i sumiennego gospodarza, a także wielkiego patriotę.
Zygmunt Korczyński to syn zmarłego w powstaniu styczniowym Andrzeja Korczyńskiego. Chłopca samotnie wychowywała go matka, która starała się dać mu to, co było według niej najlepsze. W efekcie stał się rozpieszczonym, egocentrycznym i skupionym na sobie człowiekiem, który nie szanuje tradycji i rodzinnego majątku, a za to woli cieszyć się rozrywkami świata. W przeszłości miał romans z Justyną Orzelską, który po latach próbował odnowić.
Witold Korczyński to syn Benedykta i Emilii Korczyńskich. Uczy się w szkole agronomicznej w Warszawie, ale lato spędza w rodzinnym dworze. Witold jest młody, przystojny i wyznaje pozytywistyczne ideały. Chciałby zmienić stosunki między Korczynem a Bohatyrowiczami i usprawnić pracę na gospodarstwie. Z tego powodu wpada w konflikt z ojcem, ala ostatecznie udaje mu się wytłumaczyć swoje racje Benedyktowi.
Emilia Korczyńska to żona Benedykta, matka Witolda i Leonii. To osoba o delikatnym zdrowiu, wciąż narzeka na rozmaite choroby, najczęściej migreny. Życie upływa jej na czytaniu romansów wraz z Teresą Plińską. Emilia nie rozumie męża, nie ceni jego pracy na gospodarstwie, nic nie wie o majątku.
Teresa Plińska to stara panna, niegdyś nauczycielka Leonii, teraz dama do towarzystwa Emilii. Czyta jej na głos romanse i sama marzy o wielkim uczuciu z pięknym kochankiem. To osoba jest łatwowierna i skłonna do wzruszeń.
Teofil Różyc to arystokrata i morfinista, krewny Marii Kirłowej. Nałóg jest dla niego sposobem na nudę. Nie zajmuje się swoim gospodarstwem, nie zna się na pracy, szuka jedynie uciech wielkiego świata. Mimo negatywnego usposobienia zdarza mu się postąpić szlachetnie, jak wtedy, gdy finansuje edukację synów swojej kuzynki.
Bolesław Kirło to mąż Marii, który nie zajmuje się majątkiem i gospodarstwem, a jego życie kręci się głównie wokół wizyt towarzyskich u sąsiadów. Potrafi być czarujący i dowcipny, ale równie często staje się okrutny i złośliwy. Żona wykonuje za niego wszystkie obowiązki, ponieważ Bolesław ze wszystkich sił unika ciężkiej pracy.
Maria Kirłowa to żona Bolesława, kuzynka Różyca. Została opisana jako uczciwa i ciężko pracująca kobieta. Sama zajmuje się majątkiem i wychowaniem dzieci.
Leonia Korczyńska to czternastoletnia córka Benedykta i Emilii. Jej brat, Witold, martwi się o jej wychowanie, sądząc, że zmienia się w salonową lalkę.
Andrzejowa Korczyńska to wdowa po Andrzeju Korczyńskim, bracie Benedykta. Nigdy nie zdjęła żałoby po mężu, który zginął w powstaniu. Nie udało jej się wychować Zygmunta na dobrego człowieka, czego żałuje.
Klotylda Korczyńska to młoda Francuzka, żona Zygmunta. Jest w nim bardzo zakochana i czuje zazdrość z powodu Justyny.
Darzecki to szwagier Benedykta. Bez litości chce zdobyć od Korczyńskiego posag swojej żony.
Antolka Bohatyrowiczówna to młodsza siostra Janka Bohatyrowicza.
Jadwiga Domuntówna była niegdyś związana z Jankiem Bohatyrowiczem, jest o niego zazdrosna.
Aktualizacja: 2024-08-06 15:56:41.
Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.