Witold Korczyński - charakterystyka

Autorka charakterystyki: Marta Grandke. Redakcja: Gabriela Adamczyk.

Witold Korczyński to jedna z postaci “Nad Niemnem”, jednego z najważniejszych utworów Elizy Orzeszkowej, jak również historii literatury polskiej. Bohater jest częścią panoramy XIX-wiecznego społeczeństwa, która miała zwrócić uwagę na konflikty pokoleniowe i stanowe, ale również podkreślić konieczność pojednania się w obliczu trudnej sytuacji politycznej po klęsce powstania styczniowego. 

Charakterystyka Witolda Korczyńskiego

Witold, syn Benedykta i Emilii Korczyńskiej, to jeden z mieszkańców rodzinnego dworu. W momencie rozpoczęcia akcji powieści wraca do domu na okres wakacji. Na co dzień studiuje w szkole agronomicznej w Warszawie. Ma około dwudziestu lat i jest bratem czternastoletniej Leonii. To żywy, sympatyczny, żywiołowy, a także bystry i inteligentny młodzieniec.

To zgrabny chłopak średniego wzrostu. W powieści podkreślana jest jego uroda i delikatne rysy twarzy, które przełamuje blada, ukazująca oznaki zmęczenia cera. Nosi charakterystyczny wąsik. Jego oczy mają kolor piwa. Mówi się o nim, że jest bardzo podobny do swojego ojca

Witold ma progresywne spojrzenie na świat, a jako przedstawiciel młodego pokolenia wyznaje pozytywistyczne ideały. Nie podoba mu się w sposób, w jaki ojciec zarządza majątkiem i gospodarstwem. Nie popiera też jego sporu z Bohatyrowiczami. Sam często zagląda do wioski, rozmawia z jej mieszkańcami, ma przyjazny stosunek i życzliwe nastawienie do chłopów, co widać w scenie z popsutą żniwiarką. Z tego powodu Witold przez całe wakacje popada w coraz głębszy konflikt ze swoim ojcem. Mężczyźni nie mogą znaleźć wspólnego języka. Dopiero na koniec powieści Benedykt otwiera się na perspektywę syna, co łagodzi ich relacje. 

Witolda bardzo interesuje los wiejskiego ludu, co widać na przykład w jego rozmowie z Zygmuntem. Bardzo chce, by jakość życia, poziom edukacji czy ogólnej świadomości chłopów uległ poprawie. Z tego powodu często rozmawia z mieszkańcami wioski, jednocześnie próbując propagować swoją postawę wśród innych. Szczególnie podoba mu się zachowanie Justyny Orzelskiej i wzrusza się, kiedy widzi, jak jego kuzynka pomaga w żniwach. Witold nie zwraca uwagi na różnice związane z urodzeniem, wszystkich ludzi traktuje podobnie. Zgadza się z postulatami pracy organicznej i pracy u podstaw, wysoko ceni pozytywistyczne reformy. Wzbudzają one w nim żywy entuzjazm i pragnie wprowadzić je w życie w najbliższym otoczeniu. 

Witold Korczyński to postać jednoznacznie wartościowana pozytywnie. Jak przystało na wzorowego przedstawiciela epoki Orzeszkowej, nie boi się ciężkiej pracy, jest uczciwy i szczery, wierzy w wyznawane ideały i staje w ich obronie. 


Przeczytaj także: Nad Niemnem - bohaterowie

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.