Witold Korczyński - charakterystyka

Autorką charakterystyki jest: Marta Grandke.

Eliza Orzeszkowa to jedna z najważniejszych autorek epoki pozytywizmu, a jej powieść „Nad Niemnem” na stałe weszła już do kanonu literatury polskiej. Twórczyni opisała tam panoramę współczesnego jej społeczeństwa oraz pokazała, jak prezentowały się w niej różne pokolenia doświadczone przez tę samą historię. W tym celu opisała w swoim dziele wiele zróżnicowanych postaci. Jednym z ważniejszych bohaterów jest bez wątpienia młody Witold Korczyński.

Charakterystyka Witolda Korczyńskiego

Witold zamieszkuje dwór w Korczynie i jest synem Benedykta oraz Emilii. W momencie rozpoczęcia akcji powieści wraca do domu na czas wakacji, na co dzień uczy się bowiem w Warszawie, w szkole agronomicznej. Witold ma około dwudziestu lat i jest bratem czternastoletniej Leonii.

Witold opisywany jest jako chłopak średniego wzrostu, ale bardzo zgrabny. Jest przystojny, ma delikatne rysy twarzy, ale jego cera jest blada i zmęczona. Nosi też charakterystyczny wąsik. Mówi się o nim, że jest też bardzo żywym chłopcem. Jego duże oczy mają piwny kolor. Witold jest podobny do swojego ojca, czyli Benedykta Korczyńskiego.

Witold ma nowoczesne spojrzenie na świat i można powiedzieć, że wyznaje prawdziwe, pozytywistyczne ideały. Nie podoba mu się w sposób, w jaki ojciec zarządza majątkiem i gospodarstwem, nie popiera też jego sporu z Bohatyrowiczami. Sam często zagląda do wioski, rozmawia z jej mieszkańcami, ma przyjazny stosunek i życzliwe nastawienie do chłopów, co widać w scenie z popsutą żniwiarką. Z tego powodu Witold przez całe wakacje popada w coraz głębszy konflikt ze swoim ojcem. Nie mogą bowiem znaleźć wspólnego języka i się porozumieć. Udaje się to dopiero na koniec powieści, kiedy Benedykt zaczyna pojmować perspektywę swojego syna.

Witolda bardzo interesuje los wiejskiego ludu, co widać na przykład w jego rozmowie z Zygmuntem. Bardzo chce, by poprawiły się takie aspekty jak jakość życia, edukacji czy ogólnej świadomości chłopów. Z tego powodu często rozmawia z mieszkańcami wioski, stara się też zapoznać wszystkich innych z hasłami tego typu. Należy mu na szerzeniu świadomości pod tym względem.

Bardzo podoba mu się postawa Justyny Orzelskiej i wręcz wzrusza się, kiedy widzi jak jego kuzynka bierze udział w żniwach. Witold nie poczuwa się do różnicy ze względu na urodzenie, wszystkich ludzi traktuje podobnie. Zgadza się z postulatami pracy organicznej i pracy u podstaw, ceni sobie pozytywistyczne reformy. Wzbudzają one w nim żywy entuzjazm i zdecydowanie pragnie wprowadzić je w życie. Jest przeciwieństwem na przykład Zygmunta Korczyńskiego.

Witold Korczyński to postać zdecydowanie pozytywna. Nie boi się ciężkiej pracy, jest uczciwy, ceni sobie szczerość i jest przedstawicielem pozytywistów. jest wierny swoim wartościom i w ich obronie nie obawia się postawić ojcu i popaść z nim w konflikt. Szczerze wierzy w głoszone przez siebie ideały pozytywistyczne. Jest też żywym, sympatycznym, entuzjastycznym i żywiołowym, a także bystrym i inteligentnym młodzieńcem, który wzbudza sympatię innych, na przykład Maryni Kirylanki.


Przeczytaj także: Nad Niemnem - bohaterowie

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.