Autorką charakterystyki jest: Marta Grandke.

Eliza Orzeszkowa to twórczyni epoki pozytywizmu, znana przede wszystkim jako autorka powieści „Nad Niemnem”. Opisała w niej losy dwóch rodów, Korczyńskich i Bohatyrowiczów, ukazując dzięki nim problemy ważne dla współczesnego jej społeczeństwa, na przykład napięcia klasowe czy pamięć o nieudanym powstaniu styczniowym. W dziele przez to pojawia się wiele postaci, a jedną z nich jest Maria Kirłowa.

Charakterystyka Marii Kirłowej

Maria Kirłowa to żona Bolesława Kirły i kuzynka Teofila Różyca. Oprócz tego jest też matką piątki dzieci, które właściwie sama wychowuje. Jej mąż nie angażuje się bowiem do opieki nad nimi i nie przepada za ciężką pracą. Tymczasem Maria uczciwie i sumiennie wypełnia wszystkie obowiązki związane z rodziną i utrzymaniem domu. Kocha dzieci i męża, nie dostrzega też jego licznych wad.

Ponieważ Maria była ciągle zajęta domowymi obowiązkami, to zazwyczaj nosiła się w sposób praktyczny i wygodny. Można ją było spotkać na przykład w perkalowych spódnicach, sukiennych tołubkach i innych tego typu strojach. Z wyglądu Maria była jednak piękną kobietą, a jej urody nie mogło zamaskować to niegustowne ubranie. Orzeszkowa opisuje ją jako osobę smukłą i zgrabną, o ogorzałej cerze, która kontrastowała z zawiązaną na szyi białą chustką, z pięknym warkoczem zawiązanym z jasnych włosów. 

Maria wyszła za mąż z powodu prawdziwej miłości i chociaż Bolesław miał wiele wad, to kobieta na skarżyła się na swoje życie. Całkowicie zastąpiła męża we wszystkich obowiązkach i godzi się z faktem, że w domu jest on raczej gościem niż stałym mieszkańcem. Całe jej życie upływa na doglądaniu majątku w Olszynce i na ciągłej opiece nad dziećmi, których doczekała się pięciorga. 

Można powiedzieć zatem, że Maria to naprawdę wzorowa gospodyni. Nie jest jej straszna ciężka praca. Wyznaje tradycyjne wartości, takie jak szacunek do innych i do pracy właśnie i stara się je przekazać też swoim dzieciom. To bardzo uczciwa kobieta i z tego powodu też nie wstydzi się swoich poglądów, śmiało dzieli się nimi z innymi ludźmi. To właśnie ona swobodnie oświadcza Różycowi, że nie powinien żywić nadziei odnośnie tego, że Justyna kiedyś zechce zostać jego żoną czy kochanką. Namawia za to kuzyna do porzucenia nałogu. Jest świadoma wad męża i tłumaczy Różycowi, że nie będzie on dobrym gospodarzem jego włości i majątku. Ze względu na dzieci i ich edukację przyjmuje wsparcie finansowe od kuzyna. Zależy jej na Różycu i namawia go, by przestał zażywać morfinę. Jest to świadectwo jej wrażliwości.

Ostatecznie widać, że Maria Kirłowa jest kobietą praktycznie samodzielną. Radzi sobie bez mężczyzn, zajmuje się też obowiązkami swojego męża i to dzięki niej majątek w ogóle prosperuje. Nie boi się żadnych zadań. Stanowi sama o sobie, co było też widoczne w sposobie, w jakim wybrała swojego męża. Maria to dzielna, odpowiedzialna, sumienna i uczciwa kobieta. Jest świadoma wad innych, jak ma to miejsce w przypadku męża, ale wybacza je. To ona w pełni popiera decyzję Justyny odnośnie małżeństwa z Jankiem Bohatyrowiczem.


Przeczytaj także: Bolesław Kirło - charakterystyka

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.