Eliza Orzeszkowa to pisarka epoki pozytywizmu, znana przede wszystkim jako autorka powieści „Nad Niemnem”. Jej akcja rozgrywa się na tle malowniczego krajobrazu, gdzie krzyżują się losy dwóch rodów, Korczyńskich i Bohatyrowiczów. Oprócz nich pojawiają się inne postaci, które mają uzupełnić panoramę społeczną, jak chociażby Maria Kirłowa.
Maria Kirłowa to żona Bolesława Kirły i kuzynka Teofila Różyca. Oprócz tego jest też matką piątki dzieci, które w praktyce wychowuje samotnie. Jej mąż nie angażuje się w opiekę nad dziećmi, ani nad ich wspólnym gospodarstwem. Tymczasem Maria uczciwie i sumiennie wypełnia wszystkie obowiązki rodzinne.
Maria, jak na zajętą domowymi obowiązkami kobietę przystało, zazwyczaj nosiła się wygodnie i praktycznie. Była kobietą piękną, smukłą i zgrabną. Do tego można dodać, cytując słowa samej Orzeszkowej, że: „(...) żona Kirły wyglądała z daleka na kobietę bardzo młodą, a złudzeniu temu dopomagały włosy niezmiernie jasnej barwy, z tyłu głowy w prześliczny, ogromny warkocz upięte. Z bliska dopiero uderzał i prawie zadziwiał kontrast, który z młodością kibici jej i warkoczy tworzyła twarz tak ogorzała, że od włosów ciemniejsza, z czołem przerżniętym kilku poprzecznymi zmarszczkami, ze zwiędłymi, choć bardzo kształtnymi ustami. Była to po prostu zgrubiała i sterana twarz kobiety jeszcze młodej, bo trzydziestoparoletniej, z natury wcale ładnej. Bardzo zgrabna pomimo swej starej i niemodnej sukni, szła przez salon na ramieniu gospodarza domu wsparta, nieśmiała jakaś, prawie zlękniona, z niepokojem oglądająca się na postępujące za nią dzieci”.
Orzeszkowa przedstawiła Marię Kirłową jako wzorcową gospodynię, oddaną żonę i matkę. Chociaż Bolesław miał wiele wad, kobieta nie skarżyła się na swoje życie — w końcu wyszła za mąż z miłości, przez co straciła rodzinny majątek. Całkowicie zastąpiła mężczyznę we wszystkich obowiązkach i pogodziła się z faktem, że w domu jest on raczej gościem niż stałym mieszkańcem. Całe jej życie upływa na doglądaniu majątku w Olszynce i opiece nad dziećmi. Ciężka praca nie jest jej straszna.
Kirłowa wyznaje wartości, jak szacunek do innych i do pracy, a swoje przekonania stara się przekazać również swoim dzieciom. To bardzo uczciwa kobieta, która śmiało dzieli się własną opinią z innymi. Widać to w momencie, gdy uświadamia Różyca o konieczności porzuceniu nadziei na romans z Justyną Orzelską. Albo gdy tłumaczy kuzynowi, że jej mąż nie będzie dobrym gospodarzem jego włości i majątku. Ze względu na dzieci i ich edukację przyjmuje wsparcie finansowe od kuzyna. Zależy jej na Różycu i namawia go, by przestał zażywać morfinę. To również ona popiera decyzję Justyny odnośnie małżeństwa z Janem Bohatyrowiczem, co świadczy o jej dużej wrażliwości. Jest to świadectwo jej wrażliwości.
Maria Kirłowa to postać pozytywna, co dodatkowo podkreśla kontrast pomiędzy nią a mężem Bolesławem. Jej oddanie rodzinie i domowi, a także empatia i cierpliwość czynią z niej bohaterkę godną podziwu.
Aktualizacja: 2024-07-25 18:42:50.
Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.