Marta Korczyńska - charakterystyka

Autorką charakterystyki jest: Marta Grandke.

Eliza Orzeszkowa to jedna z najbardziej znanych twórczyń epoki pozytywizmu. Jednym z jej najbardziej rozpoznawalnych dzieł, które trafiło już do kanonu literatury polskiej, jest bez wątpienia powieść zatytułowana „Nad Niemnem”. Porusza ona wiele problemów, które trapiły współczesne autorce społeczeństwo. Stanowi też jego rozległą panoramę, w związku z tym pojawia się w niej wiele postaci. Jedną z nich jest bohaterka znana jako Marta Korczyńska.

Charakterystyka Marty Korczyńskiej

Marta Korczyńska opisywana jest przez Orzeszkową jako raczej starsza już kobieta. To też uboga krewna Benedykta Korczyńskiego i stara panna, nigdy nie wyszła za mąż. Zamieszkuje dwór w Korczynie i przejęła tam obowiązki pani domu, którym nie sprostała żona Benedykta, Emilia Korczyńska. 

Marta jest opisywana jako kobieta wysoka i chuda. Ma też szerokie, lekko przygarbione plecy, duże stopy, a jej ramiona należą do tych długich. Ręce ma kościste, a porusza się zawsze krokiem prawdziwie zamaszystym i szybkim. Skóra na jej okrągłej twarzy jest tak ciemna, że niemal brązowa. Widać też na niej zmarszczki, policzki ma zapadnięte. Nos ma ostry, a wargi zaciśnięte. Włosy Marta wiąże w warkocz, który mocuje grzebieniem. Nosi proste i skromne ubrania, takie jak słomiany kapelusz, chustka, czarna spódnica czy grube pończochy. 

W twarzy Marty zdecydowanie wyróżniają się jej oczy o przenikliwym o chłodnym spojrzeniu. Są one czarne w oprawie brwi o takim samym kolorze. Wszystko to sugeruje, że Marta ma charakter osoby złośliwej, skłonnej do docinek, apodyktycznej oraz kłótliwej. Wydaje się też być po prostu starą, brzydką i samotną kobietą, z którą życie nie obeszło się łaskawie i w którym zaznała wiele przykrości i ciężkiej pracy.

Życie Marty ułożyło się tak, że jako samotna osoba trafiła pod opiekę rodziny Korczyńskich do ich dworu, a tam z kolei przejęła obowiązki jego gospodyni, którym nie dała rady podołać Emilia. Pilnowała więc, by dom był czysty i utrzymany w porządku, gotowała w kuchni i podawała mieszkańcom przygotowane posiłki. Nakrywała nawet do stołu. W sezonie przyrządzała zapasy na zimę takie jak konfitury i inne przetwory. Wraz z upływem lat pojawiły się u niej problemy z chodzeniem i oddychaniem, a mimo to była tak wytrwała, że wciąż samodzielnie doglądała wszystkich obowiązków.

Zdrowie Marty nie należało do najlepszych i kobieta chorowała. Brakowało jej tchu i często kaszlała, a mimo to nie pozwalała się zbadać i leczyć. Domownicy wciąż ją o to prosili, a ona uznawała to za nieważne kaprysy. Była bardzo lubiana przez dzieci Korczyńskich, które wychowała, a Justyna bardzo ją szanowała i liczyła się z jej zdaniem. Marta nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bardzo inni na niej polegają, aż do momentu, w którym chce się wyprowadzić wraz z Justyną, a Benedykt zaczyna protestować.

Najlepsze chwile swojego życia Marta przeżyła w czasie powstania styczniowego, kiedy to w dworze Korczyńskich bywało wiele osób. Była wtedy bardzo radosna i ożywiona, często śpiewała. Zakochała się też z wzajemnością w Anzelmie Bohatyrowiczu, który bardzo lubił przebywać w towarzystwie młodej wtedy Marty. Kobieta nie zdecydowała się jednak przyjąć oświadczyn Anzelma, a to ze względu na jego klasę społeczną. Bała się śmiechu i docinek ze strony środowiska, w którym się wychowała i przerażała ją ciężka praca. Po latach zrozumiała swój błąd, ale po odrzuceniu miłości Anzelma pozostała sama i nie wyszła za mąż. Wciąż jednak myśli ciepło o dawnym ukochanym i dobrze go wspomina. Jej życie należy jednak do Korczyńskich.

Marta w młodości przeraziła się perspektywy ciężkiej pracy na roli, ale z czasem zmądrzała i dojrzała, poświęcając całe swoje życie rodzinie Korczyńskich i wkładając w to wiele wysiłku, co zaskarbiło jej sympatię innych. Życie Justyny pokazuje, jak mogłoby się potoczyć życie Marty, gdyby nie odrzuciła ona w młodości oświadczyn Anzelma Bohatyrowicza. Mimo swojego trudnego charakteru jest postacią pozytywną i inni bohaterowie powieści zdecydowanie doceniają ją jako człowieka, czego Marta nie jest do końca świadoma.


Przeczytaj także: Zygmunt Korczyński - charakterystyka

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.