Zygmunt Korczyński - charakterystyka

Autorką charakterystyki jest: Marta Grandke.

„Nad Niemnem” to najbardziej znana powieść autorstwa Elizy Orzeszkowej, a także jedno z najważniejszych dzieł epoki pozytywizmu. Z tego powodu na stałe znalazło się już ono w kanonie literatury polskiej. Autorka opisuje tam zagadnienia związane między innymi z pamięcią o powstaniu styczniowym i jego uczestnikach, a także pokazuje, jak wyglądał w społeczeństwie podział klasowy i jakie rodziło to napięcia. Z tego powodu w powieści pojawia się wielu bohaterów, a jednym z nich jest Zygmunt Korczyński.

Charakterystyka Zygmunta Korczyńskiego

Zygmunt to bratanek Benedykta Korczyńskiego, syn jego zmarłego w powstaniu styczniowym brata Andrzeja i jego żony, pogrążonej w żałobie pani Andrzejowej. To ona wysyła Zygmunta za granicę, skąd młodzieniec wraca do Osowców z żoną o imieniu Klotylda. 

Zygmunt opisywany jest jako przystojny brunet około trzydziestu lat, jednak o urodzie nieco zbyt chmurnej oraz bladej. Jego oczy są piękne i piwne, w podłużnej oprawie. Młodzieniec zawsze ubiera się modnie i zgodnie z trendami żurnalowymi. 

Pani Andrzejowa zapewniła synowi wszystko, co było w jej przekonaniu najlepsze. Otrzymał on staranne wykształcenie, uczył się u najlepszych nauczycieli. Podróżował po Europie i korzystał z rozmaitych atrakcji. Matka spełniała też wszystkie zachcianki syna. Wszystko to sprawiło, że Zygmunt utwierdził się w przekonaniu, że jest kimś prawdziwie szczególnym i wybranym przez los.

Zygmunt nie pamięta swojego ojca, ponieważ ten zginął podczas uczestnictwa w powstaniu styczniowym. Nie został też wychowany zgodnie z wyznawanymi przez niego tradycjami patriotycznymi. Postawa jego matki uczyniła z niego obywatela świata, kosmopolitę. Swoją żonę, Klotyldę, Zygmunt poznaje w zagranicznym sanatorium.

W młodości Zygmunt zafascynowany był Justyną Orzelską, z którą wdał się w romans, który nie spodobał się jego matce. To dlatego wyprawiła ona syna w podróż i zakończyła związek młodych. Zygmunt ożenił się wówczas z Klotyldą, ale po powrocie do rodzinnych Osowców próbował odnowić swój dawny flirt z Justyną, ponieważ małżeństwo go znudziło. Dziewczyna jednak nie dopuściła do tego. Próbował też namówić matkę na sprzedaż rodzinnego majątku, ale to głęboko wstrząsnęło panią Andrzejową i nie zgodziła się na to.

Zygmunt jest osobą skupioną na sobie i na własnych potrzebach, co jest winą wychowania przez matkę. Doskonałe warunki, jakich zaznał podczas dorastania, uczyniły z niego egocentryka, o co pani Andrzejowa ma do siebie żal. Mężczyzna nie interesuje się swoim krajem czy rodzinnym dziedzictwem. Nie pielęgnuje pamięci o ojcu i powstaniu, w którym ten zginął. Gardzi on tym, co chłopskie, polskie czy wiejskie, ceni jedynie rozrywki wielkiego miasta. Jest obojętny, cyniczny i bezczelny, nie szanuje innych osób, nawet własnej matki czy żony. Klotyldę traktuje bowiem obojętnie, nie zwraca uwagi na jej potrzeby czy uczucia, aż jego matka zastanawia się, czy jej syn jest w ogóle zdolny do miłości. Zygmunt jest do tego stopnia wyrachowany, że proponuje Justynie zaangażowanie się w emocjonalny trójkąt małżeński, którą to propozycję dziewczyna odrzuca.

Wszystko szybko nudzi Zygmunta, traci on zainteresowanie swoim otoczeniem czy ludźmi, z którymi przebywa. Potrzebuje ciągłych rozrywek. Rodzinna okolica jest dla niego nudna, pospolita i nużąca, nie potrafi się nią zainteresować. Drażni go Klotylda, matka, zarządca, a nawet służący czy miejscowa ludność. Nic nie jest dla niego wystarczająco dobre.

Zygmunt jest postacią negatywną, arogancką, oschłą i niegrzeczną. Nie szanuje matki i spuścizny po swoim ojcu, pragnie się pozbyć rodzinnego majątku i wyjechać z kraju. Nie rozumie też, co Justyna widzi w Janie Bohatyrowiczu i nazywa go zagonowcem i chłopem. Zygmunt jest niesympatyczny i cyniczny, odrzuca dawne, polskie wartości, co Orzeszkowa jednoznacznie potępia. Mężczyzna potrafi dbać jedynie o własne potrzeby i nie obchodzi go nikt inny. Jego zachowanie doprowadza do rozpaczy panią Andrzejową, która go tak ukształtowała po śmierci męża i teraz prawdziwie łamie jej to serce.


Przeczytaj także: Jan Bohatyrowicz - charakterystyka

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.