Powieść „Nad Niemnem” autorstwa Elizy Orzeszkowej uważana jest za jedno z najważniejszych dzieł epoki pozytywizmu, a także historii literatury polskie w ogóle. Głównymi wątkami powieści są problemy społeczne i narodowe na ziemiach polskich po upadku powstania styczniowego. Z tego powodu w powieści pojawia się wielu bohaterów reprezentujących różne klasy i postawy. Jednym z nich jest Zygmunt Korczyński.
Zygmunt to przedstawiciel szlachty, bratanek Benedykta Korczyńskiego, syn zmarłego w powstaniu styczniowym Andrzeja. Po rodzinnej tragedii został wysłany przez matkę za granicę, skąd powraca w momencie właściwej akcji powieści ze swoją żoną Klotylda.
Mężczyzna jest przedstawiony jako przystojny brunet, jednak o urodzie nieco zbyt chmurnej oraz bladej. Jego oczy są piękne i piwne, w podłużnej oprawie. Zawsze ubiera się modnie, w zgodzie z trendami żurnalowymi.
Pani Andrzejowa zapewniła synowi wszystko, co było w jej przekonaniu najlepsze. Otrzymał on staranne wykształcenie, uczył się u najlepszych nauczycieli, a także podróżował po Europie i korzystał z rozmaitych atrakcji. Matka spełniała też wszystkie zachcianki chłopca, co sprawiło, że Zygmunt wyrósł na osobę egocentryczną, przekonaną o swojej wyższości. Po ojcu, który zginął w 1863 roku, nie zostało mu wiele. W szczególności przepadła patriotyczna postawa, którą zastąpił — traktowany w powieści negatywnie — kosmopolityzm. Mężczyzna nie interesuje się swoim krajem czy rodzinnym dziedzictwem. Nie pielęgnuje ani pamięci o ojcu, ani powstaniu styczniowym. Gardzi tym, co polskie i wiejskie, ceni jedynie rozrywki wielkiego miasta.
W młodości Zygmunt był zafascynowany Justyną Orzelską, z którą wdał się w romans. Niestety, uczucia pary nie spodobały się jego matce, która postanowiła wyprawić mężczyznę w podróż, przerywając tym samym związek. W trakcie wojaży Zygmunt poznał Klotyldę, z którą się ożenił i powrócił do rodzinnych Osowców. Trudno nazwać go mężem wiernym i oddanym, bo niedługo później próbuje odnowić swój dawny flirt z Justyną, jednak bezskutecznie.
Zygmunt Korczyński to osoba skupiona na sobie i własnych potrzebach. Warunki, jakich zaznał podczas dorastania, uczyniły z niego egoistę, o co pani Andrzejowa ma do siebie żal. Jest obojętny, cyniczny i bezczelny, nie szanuje innych osób, nawet swojej najbliższej rodziny. Klotyldę traktuje obojętnie, nie zwracając uwagi na jej potrzeby czy uczucia do tego stopnia, że nawet jego matka zastanawia się, czy jest w ogóle zdolny do miłości. Korczyński szybko popada w nudę, traci zainteresowanie swoim otoczeniem i nieustannie potrzebuje nowych rozrywek. Rodzinna okolica jest dla niego pospolita i nużąca, nie potrafi się nią zainteresować.
Nie ulega wątpliwości, że Zygmunt jest w powieści bohaterem jednowymiarowym, konsekwentnie negatywnym. Ilustruje on moralne i społeczne zepsucie polskiej arystokracji końca XIX wieku. Jego usposobienie ma być antytezą dla wartości, które chciała przekazać Orzeszkowa.
Aktualizacja: 2024-07-25 09:03:26.
Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.