Bolesław Kirło – charakterystyka

Autorka charakterystyki: Marta Grandke. Redakcja: Gabriela Adamczyk.

Bolesław Kirło jest drugoplanowym bohaterem jednej z najistotniejszych pozytywistycznych powieści, czyli „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Ambicją pisarki było stworzenie panoramy społecznej, która będzie komentarzem ówczesnych relacji międzyklasowych. To zadanie wymagało wprowadzenia wielu pobocznych postaci, uzupełniających tło społeczne i obyczajowe. Jedną z nich jest właśnie Kirło. 

Charakterystyka Bolesława Kirły

Bolesław Kirło to mąż Marii i ojciec pięciorga dzieci. Jest właścicielem majątku Olszynka, ale właściwie nie opiekuje się swoimi włościami — w tym zadaniu wyręcza go małżonka. Mężczyzna rzadko bywa we własnym domu, traktuje go raczej jako gościniec. Znacznie częściej można go spotkać w odwiedzinach u sąsiadów. 

Jego wygląd został opisany w powieści w następujący sposób: „Średniego wzrostu, niemłody, w bardzo starannym i modnym ubraniu, z przodem koszuli tak silnie nakrochmalonym, że wzdymał się mu na piersiach jak wklęsła płócienna tarcza. (...) miał okrągłą łysinę z tyłu głowy, włosy rzadkie nad niskim czołem, twarz długą, kościstą, z małymi, błyszczącymi oczami, ostrym nosem, wklęsłymi ustami, tak starannie wygoloną, że aż na policzkach i brodzie błyszczącą. Brzydką tę twarz oświecała wielka i nigdy, zda się, nie ustająca wesołość”.

Chociaż to postać poboczna, czytelnicy mogą dowiedzieć się wiele o jego usposobieniu. Bolesław Kirło jest leniwy i egoistyczny, ze wszystkich sił unika obowiązków i ciężkiej pracy. Zamiast tego woli opowiadać dowcipy i roznosić plotki po okolicy. Pomimo wesołej aparycji nie jest to człowiek szlachetnego serca. Przeciwnie, gdy nadarzy mu się okazja, kpi z nieuprzywilejowanych, bezbronnych i słabszych. Potrafi być elokwentny i czarujący, ale wyłącznie wtedy, gdy przynosi mu to zysk. W obliczu potencjalnego interesu z łatwością przychodzi mu schlebianie innym i czarowanie swoim urokiem, czym zaskarbił sobie sympatię Emilii Korczyńskiej

Bolesław ma w posiadaniu majątek Olszynka, położonego nieopodal Korczyna, ale nie potrafi nim zarządzać, jak również nie interesuje się jego losami. Wszystkie zmartwienia związane z prowadzeniem gospodarstwa zrzucił na żonę. Stąd nie potrafi znaleźć wspólnego języka z Benedyktem, właścicielem Korczyna, który z pełnią zaangażowania zajmuje się rodzinnym dworem. 

Kirło ani nie pracuje, ani nie zajmuje się innym poważnym zajęciem. Jego życie upływa na towarzyskich wizytach. Często można go spotkać z Teofilem Różycem, który jest kuzynem jego żony. Różyc chce mu zaproponować objęcie posady zarządcy jego majątku, ale Kirłowa odwodzi go od tego zamysłu. Doskonale wie, że Bolesław nie podołałby takim obowiązkom, nie wie bowiem nic na temat prowadzenia gospodarstwa. 

Bolesław Kirło należy do jednowymiarowych, statycznych postaci, które pełnią w powieści Orzeszkowej rolę antywzorców. Jednocześnie, jego obecność pozwala wprowadzić do narracji elementy humoru


Przeczytaj także: Witold Korczyński - charakterystyka

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.