Bolesław Kirło - charakterystyka

Autorką charakterystyki jest: Marta Grandke.

„Nad Niemnem” to jedna z najważniejszych powieści okresu pozytywizmu. Jej autorką jest Eliza Orzeszkowa, a dzieło na stałe weszło już do kanonu literatury polskiej. Twórczyni opisała w nim wszystkie współczesne jej stany społeczne, od arystokracji, aż po chłopstwo. W związku z tym w tekście pojawia się wiele postaci, które łączą skomplikowane relacje i są przedstawicielami swoich klas. Należy do nich między innymi Bolesław Kirło.

Charakterystyka Bolesława Kirły

Bolesław Kirło to mąż Marii i ojciec pięciorga dzieci. To też właściciel majątku Olszynka, ale praktycznie nie opiekuje się swoimi włościami, a w tym zadaniu zastępuje go codziennie jego żona. Kirło rzadko bywa we własnym domu, jest w nim raczej gościem. Skupia się raczej na bardzo częstych odwiedzinach u sąsiadów. Jego żona wie o tym i pogodziła się już z tym, że raczej nie może liczyć na Bolesława.

Można zatem powiedzieć, że Kirło jest człowiekiem leniwym i egoistycznym. Ze wszystkich sił unika obowiązków i ciężkiej pracy. Woli jeździć po okolicy, robić sobie żarty, roznosić wszędzie plotki i często zdarza mu się, że jest okrutny. Kpi bowiem z osób mniej uprzywilejowanych, bezbronnych czy słabych, takich jak Tomasz Orzelski czy Teresa Plińska. Beztrosko zrzucił też na żonę odpowiedzialność za cały majątek i wychowanie ich dzieci. Sam nie przejmuje się codziennymi troskami, woli się bawić i opowiadać dowcipy, co jest widoczne podczas jego wizyt u pani Emilii w Korczynie.

Bolesław jest człowiekiem elokwentnym i czarującym, kiedy jest mu to potrzebne. Potrafi wtedy doskonale schlebiać innym i czarować ich swoim urokiem. W innych przypadkach bywa jednak też dokuczliwy i złośliwy, pokazując nieprzyjemną stronę swego charakteru. Wszystko zależy od tego, co chce osiągnąć i do czego dana osoba jest mu potrzebna. To wygodny egocentryk.

Bolesław ma w posiadaniu majątek Olszynka, ale nic o nim nie wie. Nie potrafi nim zarządzać, nie ma pojęcia, co się tam dzieje, wszystko zrzucił na żonę. Kiedy Benedykt próbuje z nim rozmawiać na tematy gospodarskie, to nie jest w stanie znaleźć z Kirłą wspólnego języka. Bolesław zdaje się oderwany od rzeczywistości, w której przyszło mu żyć. Trudno powiedzieć, jak radziłby sobie bez żony, która bardzo go kocha i ignoruje przez to jego liczne wady.

Kirło zatem nie pracuje, nie zajmuje się niczym poważnym, a jego życie upływa na towarzyskich wizytach. Często towarzyszy Teofilowi Różycowi, który jest kuzynem jego żony. Różyc chce mu zaproponować objęcie posady zarządcy jego majątku, ale Kirłowa odwodzi go od tego zamysłu. Doskonale wie, że Bolesław nie podołałby takim obowiązkom, nie wie bowiem nic na temat gospodarstwa, nawet własnego.

W związku z charakterem lenia, flirciarza i bezlitosnego żartownisia Bolesław Kirło jest przez Orzeszkową opisywany jako postać negatywna. Widać to zwłaszcza w zestawieniu z jego pracowitą i sumienną żoną Marią. Bolesława nie zajmują w życiu rzeczy istotne, woli marnować czas na dowcipy i plotki, zamiast zaopiekować się własnym majątkiem oraz rodziną.


Przeczytaj także: Witold Korczyński - charakterystyka

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.