Teresa Plińska - charakterystyka

Autorką charakterystyki jest: Marta Grandke.

„Nad Niemnem” autorstwa Elizy Orzeszkowej to jedna z najbardziej znanych powieści epoki pozytywizmu. Ukazuje ona panoramę społeczeństwa polskiego na terenach położonych nad tytułowym Niemnem, opowiada o losach rodu Korczyńskich i Bohatyrowiczów, a także nakreśla problematykę pamięci o powstaniu styczniowym i jego klęsce oraz konsekwencjach tego zrywu zbrojnego. W dziele Orzeszkowej pojawia się wiele postaci, a jedną z nich jest towarzyszka Emilii Korczyńskiej czyli Teresa Plińska.

Charakterystyka Teresy Plińskiej

Teresa Plińska jest przede wszystkim określana jako stara panna. Nie wyszła za mąż i swoje życie spędza jako dama do towarzystwa pani Emilii Korczyńskiej. Jest też nauczycielką. Jej praca polega właściwie na siedzeniu w towarzystwie Emilii i to wszystko, co robi w dworze Korczyńskich. To właśnie ona czyta na głos Emilii rozmaite francuskie romanse. Podaje jej też sole trzeźwiące oraz głośno krzyczy, kiedy jej towarzyszka mdleje. 

Teresa ma około dwudziestu dziewięciu lat. Nie odznacza się urodą, jej powierzchowność jest raczej nieciekawa. Nie była piękna także w młodszym wieku, zatem teraz zupełnie straciła swoją urodę. Była jednak dość delikatna i szczupła, widać po niej cierpienie. Teresa wydaje się być fizycznie podobna do pani Emilii - na jej twarzy maluje się podobne cierpienie, wykonuje podobne do niej gesty, ma smutny słaby głos.

Panna Plińska ubiera się skromnie w przeciwieństwie do Emilii. Nosi bardzo skromną sukienkę bez ozdób, grube obuwie i batystową chusteczkę. Włosy zaplata w zrudziały warkocz, który spod niej wystaje.

Teresa jest niemal karykaturą prawdziwej kobiety. Nie ma w niej wdzięku, jest raczej naiwna i przewrażliwiona. Z tego powodu odznacza się też skłonnością do wzruszeń. Teresa wierzy też, że pewnego dnia w jej życiu pojawi się kochanek z czytanych przez nią romansów i zakocha się w niej bez pamięci. Nie ma do takiej wiary żadnych podstaw. Teresa, tak jak ojciec Justyny Orzelskiej, jest w Korczynie przedmiotem licznych żartów i kpin.

Jednym z okrutnych dowcipów, które wymierzono w Teresę, było powiedzenie jej, że o jej rękę ma zamiar starać się Teofil Różyc. Ponieważ Teresa jest naiwna i bezkrytycznie przyjmuje to, co mówią inni, to wierzy też w tę nieprawdopodobną informację. Czeka ją jednak rozczarowanie.

Teresa bardzo lubiła, gdy w Korczynie zjawiali się salonowi goście, co urozmaicało jej codziennie życie. Wysłuchiwała wtedy wielu grzecznych komplementów i była pełna wiary w to, że są one prawdą. Siedziała zazwyczaj u boku Emilii Korczyńskiej, zatem czuła się osobą w centrum zainteresowania towarzystwa. Obecność mężczyzn sprawiała jej prawdziwą przyjemność.

Orzeszkowa wykorzystała Teresę do pokazania, jak puste i smutne było życie kobiet takich jak ona. Na jej przykładzie widać, dokąd prowadzi bierność, bezczynność, brak samodzielności czy umiejętności decydowania o sobie. Teresa nie dokonuje ważnych wyborów życiowych, tylko trwa u boku Emilii, czytając jej książki. Jest to życie bardzo spokojne i bezpieczne, ale pozbawione wigoru, bezcelowe, puste i smutne. Dni Teresy są do siebie bardzo podobne, a kobieta wypełnia je marzeniami o kochanku, który nigdy się nie pojawi. 

Teresa jest w pełni uzależniona od Korczyńskich, to oni decydują o jej losie. Wiąże się to też z wieloma upokorzeniami, które kobieta musi znosić, co jest zapłatą za jej bezpieczną egzystencję. Musi się też w pełni podporządkować zasadom i regułom, jakie panują w dworze. Nie ma nic swojego i o niczym nie może decydować. Stanowi jedynie zabawkę Emilii Korczyńskiej i dodatek do jej życia. Teresa jest przeciwieństwem Justyny Orzelskiej, która znalazła się w podobnej sytuacji, a która mimo wszystko zaczęła o sobie decydować i zmieniła swoje życie.

Teresa Plińska jest samotną, nieładną i bierną kobietą, która uzależniła swoje życie od emilii Korczyńskiej i trwa przy niej każdego dnia. Nie ma planów na przyszłość, a jedynie nierealne fantazje. Najprawdopodobniej nigdy w swoim życiu nie zazna prawdziwego szczęścia i nie stanie się naprawdę wolna.


Przeczytaj także: Justyna Orzelska - charakterystyka

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.