Justyna Orzelska - charakterystyka

Autorką charakterystyki jest: Marta Grandke.

„Nad Niemnem” to najbardziej znana powieść autorstwa Elizy Orzeszkowej, czyli pisarki, która tworzyła w epoce pozytywizmu. Autorka przedstawiła w niej losy rodów Korczyńskich i Bohatyrowiczów, ukazała panoramę ich społeczności, a także opisała problematykę powstania styczniowego, jego klęski oraz tego, jakie miało ono konsekwencje dla całego społeczeństwa, zarówno szlachty, jak i chłopów. Jedną z głównych postaci jest mieszkająca w Korczynie młodziutka Justyna Orzelska.

Charakterystyka Justyny Orzelskiej

Justyna Orzelska jest młodą, dwudziestoczteroletnią kobietą. Jej matka zmarła, kiedy dziewczyna miała czternaście lat i od tego czasu Justyna wraz z ojcem mieszka w Korczynie. Benedykt Korczyński jest bowiem jej wujem.

Orzeszkowa opisuje Justynę jako piękną dziewczynę. Ma być wysoka, smukła i delikatna. Jej włosy są długie i czarne jak heban, a czesze je w warkocz i splata w koronę wokół głowy. Oczy z kolei ma szare i śmiałe, a jej usta wyróżniają się purpurowym kolorem. Justyna wygląda właściwie jak uosobienie zdrowia, siły i kobiecego piękna. Nosi się skromnie, nosi zwyczajne i proste sukienki bez ozdób w ciemnych kolorach.

Trudno jednoznacznie opisać sytuację klasową i towarzyską Justyny. Nie nosi ona znanego nazwiska, nie otrzyma posagu i nie zapewniono jej starannego wykształcenia. To sprawia, że Korczyńscy traktują ją dość pobłażliwie i lekceważąco. Justyna jednak ma poczucie własnej wartości oraz godności. Gdy była młodsza, przeżyła bolesny zawód miłosny, ponieważ zakochała się w Zygmuncie Korczyńskim. Jego matka uznała jednak, że Justyna nie jest dla niego odpowiednią kandydatką i wysłała syna za granicę.

Ten zawód sprawił, że Justyna zamknęła się w sobie, stała się chłodna, spokojna i zdystansowana. Poczuła się bowiem upokorzona i zraniona przez panią Andrzejową i Zygmunta. Zaczęła wówczas pomagać Marcie w prowadzeniu domu, ponieważ nie akceptowała bezczynnego życia, jakie mogła wieść w Korczynie. Justyna była zagubiona, chciała czuć się potrzebna. Wolała samotność i nie angażowała się w życie towarzyskie w dworze.

Justyna szczególnym uczuciem darzyła swojego zdziwaczałego ojca i cały czas się nim opiekowała. Starała się, by nie był on obiektem drwin innych. Chciała być też niezależna i móc samodzielnie podejmować decyzje o swoim życiu. Była przeciwieństwem panny Teresy Plińskiej. Powrót Zygmunta spowodował u Justyny także powrót bolesnych wspomnień, które się z nim wiązały. Była jednak konsekwentna i odrzuciła propozycję Zygmunta. To pokazało, że była pewna siebie i potrafiła krytycznie myśleć, cechowała się też rozsądkiem.

Życie Justyny zdecydowanie się zmieniło, kiedy poznała Jana Bohatyrowicza. Był on dla niej swoistym przewodnikiem, opowiadał jej o historii najbliższej okolicy, przekazał jej też prawdę o powstaniu styczniowym i zabrał do mogiły, gdzie pogrzebano jego uczestników. To właśnie ta znajomość sprawia, że Justyna zaczyna odczuwać radość oraz sens życia. Zaczyna też rozumieć, że cieszy ją ciężka praca, której się nie boi. Justyny nie obchodzi co na ten temat powie jej środowisko i nie przejmuje się zdaniem bliskich osób z dworu.

Justyna ostatecznie sama decyduje o tym, jak będzie wyglądało jej życie. Przyjmuje oświadczyny człowieka spoza swojej klasy i zostaje narzeczoną Jana Bohatyrowicza. Wykazuje się siłą woli i odnajduje swoją ścieżkę, zupełnie inną niż ta, jaką wybrało dla niej środowisko, w którym się urodziła. Jest to akt ogromnej odwagi Justyny, której zazdrości jej Marta.

Justyna doskonale zdawała sobie sprawę z tego, co jest w życiu istotne i odrzuciła fałszywe pozory i takie osoby, jak Teofil Różycki czy Zygmunt Korczyński. Zamiast tego wybrała szczerą, prawdziwą miłość, uczciwą, ciężką pracę i szczęście, które dał jej jan Bohatyrowicz. Była też pozytywną postacią, szczerą, wrażliwą, czułą i empatyczną, co pokazało jej podejście do niedomagającego ojca. Justyna pokazała, że mimo niesprzyjających okoliczności każdy jest w stanie kształtować swój los. Dzięki temu udało jej się znaleźć prawdziwy cel w swoim życiu po latach życia w Korczynie.


Przeczytaj także: Marta Korczyńska - charakterystyka

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.