Emilia Korczyńska - charakterystyka

Autorką charakterystyki jest: Marta Grandke.

Eliza Orzeszkowa to jedna z najbardziej znanych twórczyni epoki pozytywizmu. Jej słynną powieścią, która weszła już na stałe do kanonu literatury polskiej, jest oczywiście „Nad Niemnem”. Opisuje ona losy mieszkańców jednej okolicy i przedstawia panoramę ich społeczności, uwzględniając zarówno osoby pochodzące z arystokracji, jak i chłopów. Jedną z ważniejszych bohaterek dzieła jest Emilia Korczyńska, czyli zamieszkująca Korczyn żona Benedykta.

Charakterystyka Emilii Korczyńskiej

Emilia jest żoną Benedykta Korczyńskiego już od ponad dwudziestu lat. Doczekali się razem dwójki dzieci, Witolda i Leonii. Sama Emilia pochodzi z zamożnego rodu. Od swojego męża oczekiwała zatem zapewnienia jej dostatniego i wygodnego życia. Zdobyła także stosowne wykształcenie.

Emilia ma około czterdziestu lat. Zachowała jednak szczupłą sylwetkę i wciąż poruszała się z wdziękiem. Jej twarz wskazywała na to, że kiedyś kobieta mogła się poszczycić niezwykłą urodą. Miała duże, czarne oczy o łagodnym spojrzeniu, a także czarne włosy, zawsze starannie ułożone. Nie widać w nich było jeszcze śladu siwizny. Wargi miały wyrazisty kolor, ręce były zaś tak drobne i delikatne, że wręcz wydawały się chude. Widoczne w nich były paznokcie w kolorze róży. Emilia często gestykulowała, ale jej gesty były jednak bardzo powolne, czy nawet wręcz flegmatyczne. Zdawała się bać wykonywać gwałtowniejsze ruchy, jakby miało ją to narazić na niebezpieczeństwo. 

Niestety nie można powiedzieć, by Emilia Korczyńska była pozytywną bohaterką. To kobieta zdecydowanie rozkapryszona i nieprzyjemna, zachowująca się w sposób egzaltowany. Nieustannie dokuczają jej rozmaite dolegliwości, takie jak migreny, które nazywa globus histericus. Uważa się za bardzo delikatną osobę, której każde gwałtowniejsze wzruszenie może zaszkodzić.

Emilia nie jest dla swojego męża wsparciem w prowadzeniu dworu w Korczynie. Nie rozumie, jak działa gospodarstwo i nie pamięta żadnych ważnych informacji z nim związanych. Rachunki czy interesy kompletnie jej nie interesują, nie ma do nich głowy. Emilia nie zna także własnego męża, nie wie, czym on się zajmuje, co go interesuje. Przez kilka pierwszych lat małżeństwa była zadowolona, że to właśnie ją wybrał na żonę. Czuła się wyjątkowa w związku z tym, że to właśnie ona wzbudziła jego uczucia. Z czasem jednak duma zmieniła się w rozczarowanie wspólnym życiem. Przygnębia ją to i powoduje jej złe samopoczucie czy występowanie dolegliwości. 

Pobyt w oddalonym od innych ludzi Korczynie źle wpływa na panią Emilię. Czuje się tu ona odizolowana od świata i jego rozrywek. Traci też od nich całkowicie chęć. W związku z tym zaczyna unikać innych, a jej jedynym towarzystwem jest przyjaciółka Teresa Plińska. Emilia lubi też obecność zabawnego Bolesława Kirły. Uważa go za swojego powiernika i wielbiciela.

Emilia nie wychodzi na dwór. Większość czasu spędza w swoim salonie, gdzie oddaje się słuchaniu czytanych przez Teresę romansów. Ma słabość do powieści sentymentalnych. Dzięki nim żyje marzeniami i losami opisanych bohaterów. Żałuje, że nie urodziła się w innym miejscu na świecie, ponieważ wszystko wydaje jej się lepsze od Korczyna. Czuje, że w innych miejscach z pewnością mogłaby żyć pełną piersią, marzyć i kochać.

Wyjazdy za granicę nie pomagają Emilii i jedynie wzmacniają jej melancholię. Ulgę przynosiły jej jedynie książki i ręczne robótki. Emilia jest zdecydowanie egoistką, skupia się tylko na sobie. Uważa, że jest wyjątkowym zjawiskiem. Chciałaby doświadczać niezwykłych wydarzeń, cieszyć się salonowym życiem, zajmować się sztuką. W jej oczach Benedykt jest zwykłym prostakiem ze wsi, który nie potrafi jej odpowiednio romantycznie kochać i czasami od niego czuć zapachy normalne na gospodarstwie. Emilia potrafi być złośliwa i stroić sobie żarty z oddanej jej Teresy i jej uczuć. Poza tym zajmuje się głównie wydawaniem pieniędzy, które otrzymuje od Benedykta. Postać Emilii jest zdecydowanie negatywna i stanowi krytykę takiej nierealnej postawy życiowej, sprzecznej z ideałami cenionymi w epoce pozytywizmu.


Przeczytaj także: Teresa Plińska - charakterystyka

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.