Jan Bohatyrowicz - charakterystyka

Autorką charakterystyki jest: Marta Grandke.

Eliza Orzeszkowa to jedna z najważniejszych autorek epoki pozytywizmu, a do historii literatury polskiej na stałe weszła powieść zatytułowana „Nad Niemnem”. Pokazuje ona życie społeczności zamieszkującej tereny nad tytułowym Niemnem. Autorka porusza w dziele problemy związane z powstaniem styczniowym, jego klęską i pamięci o nim, a także problemy klasowe. W związku z tym w powieści nakreśliła wiele rozmaitych postaci, a należy do nich między innymi Jan Bohatyrowicz.

Charakterystyka Jana Bohatyrowicza

Jan Bohatyrowicz to przede wszystkim przykład idealnego gospodarza. Jest też synem Jerzego, czyli powstańca, który zginął podczas powstania w roku 1863. Po tym wydarzeniu opieka nad siedmioletnim dzieckiem spadła na stryja Anzelma. Anzelm wychował bratanka zgodnie z patriotycznymi wartościami. Jan niewiele jednak pamięta ze styczniowych wydarzeń, w pamięci utkwiło mu jedynie niecodzienne pożegnanie z ojcem. 

W czasie trwania akcji powieści Jan jest młodym mężczyzną, ma około trzydziestu lat. Autorka opisuje go jako zdrowego, wysokiego i przystojnego młodzieńca. Ma jasne włosy, spłowiałe od słońca, błękitne oczy, bardzo bujne wąsy, a jego skóra jest pokryta opalenizną od ciągłego przebywania na słońcu podczas ciężkiej pracy na roli. Jan wygląda jak prawdziwe uosobienie siły, zdrowia, energii i wigoru. Ma piękną sylwetkę, którą zawdzięcza nieustannej pracy fizycznej.

Jan to przede wszystkim świetny gospodarz, który nie boi się ciężkiej pracy i kocha swoje obowiązki. Darzy też ogromnym szacunkiem ziemię, z której się utrzymuje. Praca w gospodarstwie to dla niego nie ciężki znój, ale prawdziwa radość. Spełnia się w niej i znajduje satysfakcję, zatem często można usłyszeć, jak Jan śpiewa podczas swojej pracy.

Jan Bohatyrowicz to zdecydowanie pozytywna postać. To człowiek dobry, uczciwy, wrażliwy i pracowity. Jest też bardzo zaradny i nie daje się pokonać rozmaitym problemom. Jego motywacje są zawsze szlachetne i uczciwe, Jan kieruje się bowiem dobrem innych osób w swoim otoczeniu. Jan zna też swoją wartość jako człowieka i ma głębokie poczucie godności osobistej. Wie, że ciężko i dobrze pracuje, zasługuje też na szacunek. Sam przede wszystkim bardzo szanuje stryja Anzelma, który go tak właśnie wychował po śmierci jego ojca. Jan doświadczył w życiu wielu nieszczęść, ale mimo to nie sprawiły one, że przestał się cieszyć każdym dniem. 

W związku z tymi zaletami Jan zdecydowanie cieszy się sympatią w swoim najbliższym otoczeniu. Jego lojalna i prosta natura zdobywa mu wszędzie przyjaciół. Mimo młodego wieku jest też bardzo troskliwy i opiekuńczy, ze wszystkich sił stara się pomagać innym ludziom. Widać to w jego relacji z młodszą siostrą, a potem w stosunkach z Justyną Orzelską, które z prawdziwej przyjaźni zmieniają się w głęboką miłość. Jan opiekuje się małą Antolką. Matka młodzieńca wyszła bowiem jeszcze dwukrotnie za mąż, a jej ostatni wybranek zaakceptował jej córki z poprzedniego małżeństwa. To pokazuje, jak bardzo Jan jest przywiązany do swojej rodziny i jak wiele jest w stanie zrobić dla innych.

Jan został też wychowany w ogromnym szacunku do ojczyzny, tradycji i patriotyzmu. To właśnie on pokazuje Justynie mogiłę powstańczą oraz grób Jana i Cecylii Bohatyrowiczów. Jan wierzy w takie wartości jak odwaga, uczciwość, sprawiedliwość oraz męstwo. To efekt wychowania go przez stryja Anzelma. Te cnoty dalej przekazuje on innym i żyje zgodnie z nimi. Dzięki temu jest miłym, dobrym i bezkonfliktowym człowiekiem i wybacza innym ich błędy. Tak było w przypadku sceny zazdrości Jadwigi Domuntówny.

Jan zakochuje się w Justynie Orzelskiej, a jego wspaniały charakter i oddanie dziewczynie sprawiają, że młodzi pokonują dzielące ich różnice klasowe i zaręczają się szybko. W swojej ukochanej Jan ceni przede wszystkim nie jej urodę, ale dobry charakter i pracowitość. Dzięki temu młodzi pasują do siebie i planują wspólne życie. Jan jest zdecydowanie pozytywną postacią, która pokazuje, że dobry charakter może doprowadzić do prawdziwego szczęścia i sukcesu w życiu.


Przeczytaj także: Nad Niemnem - plan wydarzeń

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.