Jean de La Fontaine to jeden z najwybitniejszych francuskich pisarzy, przedstawicieli klasycyzmu. Urodził się 8 lipca 1621 roku w Château-Thierry. Przez rok uczęszczał do seminarium duchownego, które następnie porzucił dla studiów prawniczych. Pochodził z typowo mieszczańskiej rodziny ceniącej sobie tradycję, dlatego w 1647 ojciec La Fontaine'a zaaranżował małżeństwo syna z młodziutką Marie Hericart. Związek nie należał jednak do najbardziej udanych, dlatego w 1656 roku pisarz wyjechał na stałe do Paryża porzucając przy tym żonę oraz dotychczasową pracę.
To właśnie w stolicy Francji zafascynował się literaturą. Na początku tworzył proste liryki dedykowane najbliższym przyjaciołom. Jego pierwszym ważniejszym dziełem była adaptacja sztuki Terencjusza "Eunuch" (1654). W tym czasie La Fontaine zyskał również hojnego przyjaciela Nicolasa Fouqueta, który stał się jego ówczesnym mecenasem. Dzięki niemu nawiązuje nowe znajomości oraz poznaje artystów z kręgu króla Ludwika XIV. W tym czasie publikuje heroiczną idyllę "Adonis", a także nieco frywolne opowiadania "Contes et nouvelles".
Kolejną ważną osobą mającą znaczący wpływ na dalszą karierę La Fontaine'a stała się mecenas Madame de La Salbiere. Dzięki jej hojności pisarz kupił mieszkanie i ustatkował się. W 1668 roku opublikował pierwszy tom bajek "Fables”, który przyniósł mu ogromną popularność oraz uznanie francuskich krytyków. Dzieło zawierające ponad 124 różnych utworów zaskakiwało satyrycznym poczuciem humoru. La Fontaine wzorował się przede wszystkim na starożytnych pisarzach inspirując się przy tym literaturą grecką, rzymską oraz hinduską. Do 1964 roku ukazało się aż dwanaście zbiorów bajek autorstwa La Fontaine'a. Zmarł w 13 kwietnia 1695 roku. Został pochowany na paryskim cmentarzu Pere Lachaise.
Twórczość Jeana de La Fontaine
Jean de La Fontaine mimo publikowania różnorodnych form literackich sławę zjednał sobie dopiero "Powiastkami" ("Contes et nouvelles") wydawanymi regularnie od 1665-1674 roku oraz "Bajkami" ("Fables"), które ukazywały się w latach 1668-1693. Literatura La Fontaine'a cechowała się przede wszystkim błyskotliwością, inteligencją oraz satyrycznym humorem. "Bajki" zostały napisane w bardzo prostym, klarownym stylu pozbawionym skomplikowanych i trudnych w zrozumieniu konstrukcji. Ze względu na swoją wartość filozoficzną stały się doskonałą lekturą zarówno dla młodszych, jak i starszych czytelników, jednocześnie wyznaczając nową drogę dla innych twórców klasycystycznej prozy francuskiej.Do innych ważnych dzieł opublikowanych przez La Fontaine'a zalicza się "Eunucha" (1654), epos "Adonis" (1658), opowiastkę "Nouvelles tirées de Boccace et d’Arioste" (1662), poemat "Le Songe de Vaux" (1661), poemat religijny "La captivité de saint Malc" (1673) oraz dwa libretta operowe "Daphné" (1674) oraz "Astrée" (1691).