Pan Tadeusz – bohaterowie

Autorka charakterystyk bohaterów: Adrianna Strużyńska. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.

“Pan Tadeusz” to epo­pe­ja na­ro­do­wa au­tor­stwa Adama Mickiewicza, na­pi­sa­na w la­tach 1832–1834. Ak­cja utwo­ru roz­gry­wa się na Li­twie na po­cząt­ku XIX wie­ku, uka­zu­jąc ży­cie szlach­ty oraz jej oby­cza­je, kon­flik­ty i tę­sk­no­tę za utra­co­ną oj­czy­zną. Mic­kie­wicz stwo­rzył bo­ha­te­rów, któ­rych losy re­pre­zen­tu­ją po­szcze­gól­ne war­stwy ów­cze­sne­go spo­łe­czeń­stwa, ale mogą bu­dzić cie­ka­wość tak­że współ­cze­sne­go czy­tel­ni­ka, ze wzglę­du na ich emo­cjo­nal­ne roz­ter­ki, któ­re moż­na uznać za po­nad­cza­so­we. 

Spis treści

Jacek Soplica

Głów­nym bo­ha­te­rem epo­pei jest Jacek Soplica, cho­ciaż ty­tuł su­ge­ru­je ina­czej. Był bra­tem Sę­dzie­go i oj­cem Ta­de­usza. W mło­do­ści sły­nął jako hulaka i doskonały strzelec. Był szlach­ci­cem, człon­kiem rodu So­pli­ców. Mimo, że nie na­le­żał do naj­bar­dziej za­moż­nych dzie­dzi­ców w oko­li­cy, cie­szył się szacunkiem w oko­li­cy, tak­że jego zda­nie mia­ło duże zna­cze­nie na sej­mi­kach. Wła­śnie z tego wzglę­du Stol­nik Ho­resz­ko chciał za­wrzeć z nim bliż­szą zna­jo­mość. Ja­cek za­ko­chał się w pięknej córce Stolnika - Ewie. Dziew­czy­na od­wza­jem­nia­ła to uczu­cie, ale nie mia­ła od­wa­gi się do tego przy­znać. Ja­cek ni­g­dy nie za­py­tał ojca o rękę Ewy. Gdy na dwo­rze po­ja­wił się swat Kasz­ta­leń­ca, a Stol­nik za­py­tał So­pli­cę o radę, ten uciekł po­dob­no, nie wy­po­wia­da­jąc ani sło­wa. Soplica ożenił się z inną kobietą, ale nie po­tra­fił od­wza­jem­nić jej mi­ło­ści. Z tego krót­kie­go mał­żeń­stwa uro­dził się Tadeusz. Żona Jac­ka mło­do zmar­ła.

Pew­ne­go razu w przy­pły­wie fu­rii, So­pli­ca zastrzelił Stolnika, broniącego się przed Moskalami. Po tym in­cy­den­cie zo­stał oskar­żo­ny o współ­pra­cę z Ro­sja­na­mi i musiał uciec za granicę. Po­sta­no­wił od­ku­pić swo­je winy, po­przez cał­ko­wi­te po­świę­ce­nie się dla oj­czy­zny. Naj­pierw był żoł­nie­rzem i wal­czył zbroj­nie. Na­stęp­nie wró­cił na Li­twę w za­kon­nym ha­bi­cie. Przed­sta­wiał się, jako bernardyn - ksiądz Robak. Jego za­da­niem było przygotowanie Litwinów do walki zbrojnej u boku Napoleona. So­pli­ca od­ku­pił swo­je winy, dla­te­go też umarł spo­koj­ny, ujaw­niw­szy wcze­śniej praw­dę na swój te­mat. Ja­cek jest przy­kła­dem bohatera romantycznego, po­nie­waż pod wpły­wem za­wo­du mi­ło­sne­go, prze­szedł prze­mia­nę z nie­szczę­śli­we­go ko­chan­ka w wo­jow­ni­ka o wol­ność.

Tadeusz Soplica

Bo­ha­ter ty­tu­ło­wy, mło­dy męż­czy­zna o wy­ra­zi­stej oso­bo­wo­ści, któ­ry znaj­du­je się na rozdrożu życia. Wy­cho­wy­wa­ny przez Sę­dzie­go, a tak­że przez bli­skich, któ­rzy za­stę­po­wa­li mu praw­dzi­wą ro­dzi­nę, Tadeusz Soplica przez całe dzie­ciń­stwo nie miał mat­ki, a w do­dat­ku jego oj­ciec wy­je­chał za gra­ni­cę. Po la­tach na­uki w Wilnie, po­wró­cił do ro­dzin­ne­go domu, ma­jąc za­le­d­wie dwadzieścia lat. Jego po­wro­ty na li­tew­skie zie­mie to tak­że mo­ment, gdy za­czy­na kształ­to­wać się jego cha­rak­ter. Po­cząt­ko­wo an­ga­żu­je się w re­la­cję z Telimeną, star­szą od sie­bie ko­bie­tą, jed­nak jest to tyl­ko epi­zod. Do­pie­ro miłość do Zosi, cór­ki Ewy Ho­resz­ków­ny, sta­je się praw­dzi­wym punktem zwrotnym w jego życiu. Dzię­ki Zosi Ta­de­usz doj­rze­wa, a jego de­cy­zje na­bie­ra­ją po­waż­niej­sze­go cha­rak­te­ru – przy­kła­dem może być jego po­mysł na uwłasz­cze­nie chło­pów. Choć jest żywiołowy, po­dob­ny w tym do ojca, Ta­de­usz nie ma jesz­cze od­po­wied­nie­go do­świad­cze­nia, by po­dej­mo­wać mądre de­cy­zje. Jego im­pul­syw­ność pro­wa­dzi do konfliktów, jak ten z Hra­bim. Gdy­by nie interwencja ojca, Jacka Soplicy, któ­ry ura­to­wał go przed nie­bez­piecz­nym po­lo­wa­niem na niedź­wie­dzia, Tadeusz mógłby zginąć. W wy­ni­ku do­świad­czeń i nauk, ja­kie otrzy­mu­je od ojca, a tak­że w od­po­wie­dzi na we­zwa­nie oj­czy­zny, postanawia wstąpić do wojska, by walczyć o wolność Polski. To do­wód na to, jak bar­dzo jego po­stać się zmie­nia – z po­ryw­cze­go mło­dzień­ca, któ­ry nie po­tra­fił jesz­cze za­pa­no­wać nad swo­imi emo­cja­mi, w doj­rza­łe­go męż­czy­znę, go­to­we­go na wo­jen­ne wy­zwa­nia i dą­że­nie do na­ro­do­wej nie­za­leż­no­ści.

Sędzia

Młod­szy brat Jacka i pan Soplicowa. Wzo­ro­wo pro­wa­dził go­spo­dar­stwo. Pielęgnował dawne obyczaje, to dzię­ki nie­mu w So­pli­co­wie wciąż prze­strze­ga­no pol­skich tra­dy­cji, za­miast na­śla­do­wać za­gra­nicz­ną modę. Sędzia miał wie­lu przy­ja­ciół, któ­rych chęt­nie go­ścił. Miał jed­nak, ty­po­wy dla So­pli­ców, porywczy cha­rak­ter, dla­te­go po­sia­dał też wie­lu wro­gów. Procesował się z Hrabią o zamek po ro­dzi­nie Ho­resz­ków. Trud­no mu było przy­jąć do ser­ca rady księ­dza Ro­ba­ka, któ­ry na­ka­zy­wał mu ugo­dę z Hra­bią. Sę­dzia za­cho­wał jed­nak zimną krew podczas zajęcia Soplicowa przez Moskali, czym za­pew­nił so­bie sza­cu­nek, na­wet u nie­chęt­nej mu szlach­ty za­ścian­ko­wej z Do­brzy­nia.

Hrabia 

Uznawany za ostatniego z rodu Horeszków, choć w rze­czy­wi­sto­ści był ich da­le­kim krew­nym. Ze wzglę­du na swo­ją emo­cjo­nal­ność i ro­man­tycz­ną na­tu­rę uchodził za dziwaka. Przy tym chęt­nie na­śla­do­wał za­gra­nicz­ną modę. Pod­bu­rza­ny przez Ger­wa­ze­go zde­cy­do­wał się na zajazd na Soplicowo. Fa­scy­no­wał się ko­bie­ta­mi, ale jego za­uro­cze­nia szyb­ko się koń­czy­ły. Hrabia naprawił swoją reputację przez za­cią­gnię­cie się do pol­skie­go woj­ska.

Telimena

Da­le­ka krew­na So­pli­ców. Wie­le lat spę­dzi­ła w Pe­ters­bur­gu. Lu­bi­ła flir­to­wać z męż­czy­zna­mi, mię­dzy in­ny­mi uwodziła Tadeusza, Hra­bie­go i Ase­so­ra, choć w koń­cu za­rę­czy­ła się z Re­jen­tem. Było to jed­nak mał­żeń­stwo z roz­sąd­ku. Ko­bie­ta sta­ra­ła się za­pew­nić so­bie spo­koj­ną sta­rość. Telimena była opiekunką Zosi i mimo po­cząt­ko­wych opo­rów, zgo­dzi­ła się na jej mał­żeń­stwo z Ta­de­uszem.

Zosia

Cór­ka Ewy Ho­resz­ków­ny i Wo­je­wo­dy. Jej rodzice zmarli krót­ko po ze­sła­niu na Sy­bir. Za­opie­ko­wał się nią Ja­cek So­pli­ca, któ­ry wy­sy­łał Te­li­me­nie pie­nią­dze na utrzy­ma­nie dziew­czy­ny. Za­nim ko­bie­ta nie wpro­wa­dzi­ła jej do to­wa­rzy­stwa, zaj­mo­wa­ła się ptac­twem i dzieć­mi. W mo­men­cie roz­po­czę­cia ak­cji utwo­ru Zosia mia­ła czter­na­ście lat. Z mi­ło­ści zaręczyła się z Tadeuszem.

Protazy Brzechalski

Wierny sługa Sopliców. Po­zo­sta­wał więc w nie­zgo­dzie z Klucz­ni­kiem Ger­wa­zym. Był już męż­czy­zną w po­de­szłym wie­ku, skąd mo­gło wy­ni­kać jego przy­wią­za­nie do tra­dy­cji. Protazy przy­wią­zy­wał dużą wagę do for­mal­no­ści i był z sie­bie dum­ny, gdy mógł wy­ko­ny­wać od­po­wie­dzial­ne za­da­nia, po­wie­rzo­ne mu przez Sę­dzie­go, np. do­star­cze­nie po­zwu do Hra­bie­go.

Klucznik Gerwazy Rębajło

Wierny sługa Horeszków. Gerwazy za wszel­ką cenę chciał za­trzy­mać za­mek dla Hra­bie­go, przy­czy­nił się też do zor­ga­ni­zo­wa­nia na­jaz­du na So­pli­co­wo. W koń­cu wy­ba­czył jed­nak Jac­ko­wi So­pli­cy i po­go­dził się z Woź­nym Pro­ta­zym.

Podkomorzy

Przy­ja­ciel Sę­dzie­go. Podkomorzy przy­był do So­pli­co­wa, aby osta­tecz­nie rozwiązać spór o zamek. Z ra­cji swo­jej po­zy­cji, zaj­mo­wał naj­lep­sze miej­sce przy sto­le i otwar­cie wy­ra­żał swo­je zda­nie. Po­dob­nie jak Sę­dzia, ce­nił so­bie daw­ne oby­cza­je. Ra­zem z Zo­sią po­pro­wa­dził poloneza, za­my­ka­ją­ce­go ak­cję utwo­ru.

Wojski Hreczecha

Przyjaciel Sopliców. W ra­zie po­trze­by, za­stę­po­wał Sę­dzie­go w roli go­spo­da­rza. Po­sia­dał bar­dzo duże do­świad­cze­nie w po­lo­wa­niu i wy­bit­nie grał na rogu. Wojski też zna­nym ga­wę­dzia­rzem, cze­go przy­kła­dem jest hi­sto­ria o Do­mey­ce i Do­wey­ce. Spryt­nie roz­wią­zał też spór mię­dzy Ase­so­rem a Re­jen­tem.

Rejent Bolesta

Go­ścił w So­pli­co­wie, po­nie­waż zaj­mo­wał się spo­rzą­dze­niem ak­tów no­ta­rial­nych, co ma zwią­zek ze spo­rem o za­mek. Po­sia­dał har­ta Ku­se­go i nie­ustan­nie ry­wa­li­zo­wał z Ase­so­rem. Zaręczył się z Telimeną i dał jej się na­mó­wić na za­ło­że­nie fran­cu­skie­go stro­ju, przez co na­ra­ził się na śmiesz­ność.

Asesor

Peł­nił obo­wiąz­ki do­rad­cy sę­dzie­go. Był wła­ści­cie­lem char­ta So­ko­ła oraz wciąż sprze­czał się z Re­jen­tem. Zaręczył się z córką Wojskiego, Te­klą Hre­cze­szan­ką.

Jankiel

Był Żydem i najlepszym cymbalistą w okolicy. Dzier­ża­wił od Sę­dzie­go dwie karcz­my. Jankiel za­sy­mi­lo­wał się z lo­kal­ną lud­no­ścią i współ­pra­co­wał z księ­dzem Ro­ba­kiem. Sprze­ci­wiał się pla­nom za­jaz­du na So­pli­co­wo.

Maciek nad Maćkami

Na­zy­wa­ny rów­nież Kurkiem na ko­ście­le. Maciek nad Maćkami był se­nio­rem rodu Do­brzyń­skich, dla­te­go do­wo­dził całą szlach­tą za­ścian­ko­wą z Do­brzy­nia. W prze­ci­wień­stwie do więk­szo­ści bo­ha­te­rów, nie wierzył, że Napoleon pomoże Polakom.

Major Płut

Po­lak w służ­bie ro­syj­skiej. Zo­stał za­bi­ty przez Ger­wa­ze­go w imię do­bra oj­czy­zny i oko­licz­nej szlach­ty.

Kapitan Ryków

Rosjanin. Do­wo­dził żoł­nie­rza­mi, sta­cjo­nu­ją­cy­mi w So­pli­co­wie. Mimo swo­je­go po­cho­dze­nia, ro­zu­miał sy­tu­ację Po­la­ków i ich chęć wal­ki.

Stolnik Horeszko

Nie­ży­ją­cy bo­ha­ter, któ­ry po­ja­wia się w opo­wie­ściach in­nych po­sta­ci. Zginął z ręki Jacka Soplicy, któ­re­go nie chciał za zię­cia. Był pa­trio­tą i zwo­len­ni­kiem Kon­sty­tu­cji 3 maja. Przed śmier­cią wy­ba­czył So­pli­cy, czy­niąc znak krzy­ża.


Prze­czy­taj tak­że: Gerwazy Rębajło - charakterystyka

Ak­tu­ali­za­cja: 2025-02-24 19:19:57.

Sta­ra­my się by na­sze opra­co­wa­nia były wol­ne od błę­dów, te jed­nak się zda­rza­ją. Je­śli wi­dzisz błąd w tek­ście, zgłoś go nam wraz z lin­kiem lub wy­ślij ma­ila: kon­takt@po­ezja.org. Bar­dzo dzię­ku­je­my.