Sędzia Soplica - charakterystyka

Autorką charakterystyki jest: Adrianna Strużyńska.

Sędzia Soplica to bohater epopei Adama Mickiewicza „Pan Tadeusz”. Autor nie podał zbyt wielu informacji na jego temat, ale Sędzia odgrywa w utworze bardzo ważną rolę. Był strażnikiem tradycji i czuwał nad tym, żeby życie w Soplicowie toczyło się ustalonym rytmem.

Charakterystyka sędziego Soplicy

W utworze nie pada nawet imię Sędziego. Był młodszym bratem Jacka Soplicy. Ten musiał wyjechać za granicę, dlatego Sędzia został gospodarzem Soplicowa. Bohater nie założył rodziny. W młodości był zaręczony z córką Wojskiego. Niestety, dziewczyna zmarła przed ślubem. Chociaż małżeństwo nie zostało zawarte, Sędzia dochował wierności swojej ukochanej. Nie związał się z nikim innym i wybrał samotność. Wciąż nosił nawet zaręczynową obrączkę. Nalegał więc, żeby Tadeusz oświadczył się Zosi przed swoim wyjazdem. Sędzia był tradycjonalistą, dlatego w przeciwieństwie do Telimeny, traktował zaręczyny bardzo poważnie.

Sędzia opiekował się Tadeuszem, gdy Jacek wyjechał, a matka chłopca zmarła. Bohater brał pod uwagę zdanie brata, chociaż sam również miał swoje plany, dotyczące przyszłości Tadeusza. Miał nadzieję, że młodzieniec zostanie kolejnym gospodarzem Soplicowa i założy rodzinę. Akceptował jednak plany Jacka, który chciał, żeby jego syn wstąpił do wojska. Sędzia zadbał o wykształcenie Tadeusza, dlatego wysłał go na nauki do Wilna. Wychował też bratanka na prawdziwego patriotę, ceniącego sobie dobro ojczyzny, bardziej od osobistego szczęścia. Pod wpływem słów Jacka Soplicy, Sędzia zaczął mieć nadzieję, że na Litwie wybuchnie powstanie, a nawet widział się na jego czele.

Sędzia był też znany jako dobry gospodarz. Zawsze wieczorem dokonywał obchodu całego folwarku. Miał też dobre relacje z chłopami. Pilnował, aby prace w Soplicowie kończyły się wraz z zachodem słońca.

Bohater był strażnikiem dawnych obyczajów i tradycji. Nosił szlachecki strój i zwracał uwagę na zachowanie dobrych manier przy stole. Sam nauczył się zachowania w towarzystwie, ponieważ w młodości przez dziesięć lat służył w domu Wojewody. Sędziemu nie podobało się więc niekulturalne zachowanie, które często obserwował u młodzieży. Zawsze dbał, żeby goście siedzieli za stołem w odpowiedniej kolejności, zależnej od ich wieku i pozycji społecznej. W domu Sędziego serwowano tradycyjne potrawy oraz tańczono tańce narodowe, takie jak polonez. Bohater posiadał jednak również typowe dla szlachty wady. Bywał kłótliwy i porywczy. Procesował się z Hrabią o zamek po rodzinie Horeszków.

Sędzia zdecydowanie był bohaterem pozytywnym, chociaż oczywiście nie idealnym. Stanowi przykład patrioty, przywiązującego ogromną wagę do tradycji. Był więc przedstawicielem pokolenia, powoli odchodzącego do przeszłości.


Przeczytaj także: Protazy - charakterystyka

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.