Protazy - charakterystyka

Autorka charakterystyki: Adrianna Strużyńska.

Protazy Baltazar Brzuchalski to bo­ha­ter epo­pei Ada­ma Mic­kie­wi­cza „Pan Ta­de­usz”. Peł­nił rolę słu­żą­ce­go w domu So­pli­ców. Cho­ciaż jest bo­ha­te­rem dru­go­pla­no­wym, od­gry­wa w utwo­rze waż­ną rolę.

Charakterystyka Protazego

Pro­ta­zy jest na­zy­wa­ny Woźnym. Ten ty­tuł nie od­no­si się jed­nak wy­łącz­nie do funk­cji, któ­rą peł­nił w So­pli­co­wie. Bo­ha­ter był ostatnim na Liwie woźnym trybunalskim. Wpi­su­je się to w wy­mo­wę epo­pei, któ­rej peł­ny ty­tuł brzmi „Pan Ta­de­usz, czy­li ostat­ni za­jazd na Li­twie”. Mic­kie­wicz sta­rał się pod­kre­ślić, że pew­na epo­ka do­bie­ga koń­ca.

Woź­ny to przed­sta­wi­ciel drob­nej szlach­ty i pra­cow­nik są­do­wy. Jego za­da­niem było roz­wo­że­nie i do­star­cza­nie ko­re­spon­den­cji są­do­wej np. po­zwów oraz ogła­sza­nie wy­ro­ków są­do­wych i in­tro­mi­sji. Nie bez po­wo­du więc, Sę­dzia wy­słał Pro­ta­ze­go na za­mek z pi­smem do Hrabiego. Funk­cja woź­ne­go prze­sta­ła jed­nak ofi­cjal­nie ist­nieć po trze­cim roz­bio­rze Pol­ski.

Bo­ha­ter był już mężczyzną w podeszłym wieku. Za­cho­wał jed­nak krze­pę i spraw­ność fi­zycz­ną. Cie­szył się do­brym zdro­wiem, dla­te­go wciąż słu­żył Sędziemu oraz jego ro­dzi­nie i go­ściom. Po­dob­nie jak So­pli­ca, Pro­ta­zy był przywiązany do tradycji. Cho­ciaż cza­sy się zmie­ni­ły, sta­rał się pie­lę­gno­wać daw­ne oby­cza­je. Dbał więc, żeby kwe­stie for­mal­ne prze­bie­ga­ły zgod­nie z pra­wem. Pod­czas spo­ru z Ho­resz­ka­mi, miał od­wa­gę zwró­cić uwa­gę, że pi­smo bez pie­czę­ci nie ma mocy urzę­do­wej. Pro­ta­zy wciąż po­sia­dał ksią­żecz­kę, w któ­rej spi­sa­no prze­pi­sy praw­ne, któ­re kie­dyś go obo­wią­zy­wa­ły. Bo­ha­ter co­dzien­nie ją czy­tał, wspo­mi­na­jąc daw­ne cza­sy.

Pro­ta­zy był wier­nym słu­gą Sę­dzie­go. Męż­czyź­ni znaj­do­wa­li wspól­ny ję­zyk, ze wzglę­du na swo­je przy­wią­za­nie do szla­chec­kich oby­cza­jów. Pro­ta­zy po­ma­gał Sę­dzie­mu w za­kła­da­niu tra­dy­cyj­ne­go pasa. Było to bar­dzo istot­ne, ze wzglę­du na zna­cze­nie sym­bo­licz­ne tego ele­men­tu gar­de­ro­by. Pas kontuszowy był sym­bo­lem szla­chec­twa, do­bro­by­tu oraz wy­so­kiej po­zy­cji spo­łecz­nej.

Woź­ne­mu nie bra­ko­wa­ło po­ko­ry. Gdy jego urząd prze­stał ist­nieć, pod­jął się służ­by u So­pli­ców. Sta­rał się wy­peł­niać swo­je obo­wiąz­ki jak naj­le­piej i był zaangażowany w życie rodziny, cho­ciaż wspo­mi­nał daw­ne cza­sy, gdy peł­nił bar­dziej od­po­wie­dzial­ną funk­cję. Gdy więc So­pli­co­wie wda­li się w spór z Ho­resz­ka­mi, Pro­ta­zy ja­sno opo­wie­dział się po stro­nie Sę­dzie­go i jego ro­dzi­ny. Po­zo­sta­wał więc w kon­flik­cie z Klucznikiem Gerwazym. Za­jazd i na­pad Mo­ska­li zmie­ni­ły jed­nak jego po­glą­dy. Pro­ta­zy pogodził się z Gerwazym. W ten spo­sób, przy­czy­nił się do na­sta­nia har­mo­nii.

Pro­ta­zy jest po­sta­cią wzbu­dza­ją­cą sym­pa­tię. Po­dob­nie jak Sę­dzia, na­le­ży do od­cho­dzą­ce­go po­ko­le­nia tra­dy­cjo­na­li­stów. Na jego przy­kła­dzie, Mic­kie­wicz uka­zał, jak bar­dzo pol­skie i li­tew­skie spo­łe­czeń­stwo stra­ci­ło z po­wo­du roz­bio­rów.


Prze­czy­taj tak­że: Wojski Hreczecha - charakterystyka

Ak­tu­ali­za­cja: 2022-08-11 20:23:59.

Sta­ra­my się by na­sze opra­co­wa­nia były wol­ne od błę­dów, te jed­nak się zda­rza­ją. Je­śli wi­dzisz błąd w tek­ście, zgłoś go nam wraz z lin­kiem lub wy­ślij ma­ila: kon­takt@po­ezja.org. Bar­dzo dzię­ku­je­my.