Rozważ, w jaki sposób narracja wpływa na kreację świata przedstawionego w utworach literackich. W pracy odwołaj się do: wybranych opowiadań z tomu Sklepy cynamonowe Brunona Schulza, innych utworów literackich oraz wybranego kontekstu.

Autor opracowania: Piotr Kostrzewski. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.
Autor Inny

Narracja to zbiór wszystkich elementów utworu, które dają odbiorcy poczucie obcowania z jego fabułą. Składają się na nią takie elementy jak: język dzieła, rodzaj narratora oraz zakres jego wiedzy o rzeczywistości utworu. Możemy więc śmiało stwierdzić, że forma narracji kreuje sposób odbioru świata przedstawionego przez odbiorcę. Ze względu na złożoność tematu, potwierdzenie niniejszej tezy nie będzie jednak sprawą łatwą. Wymaga stosownych argumentów, przedstawiających różne sposoby prowadzenia narracji. Na problem należy również spojrzeć całościowo, poprzez prześledzenie historii literatury pod jego kątem. 

Spis treści

Rozważ, w jaki sposób narracja wpływa na kreację świata przedstawionego w utworach literackich – rozprawka

Kontekst historyczny

Epoki literackie możemy porównywać pod wieloma kątami, choćby poprzez zestawienie ich najpopularniejszych prądów myślowych i wykorzystywanych gatunków. Chcący nauczać poprzez rozrywkę artyści oświeceniowi sięgali więc po komedie lub satyry, tymczasem społecznie zaangażowani i mający ambicję socjologów pozytywiści woleli formę powieściową. Za przewodnią myślą danej epoki idzie rzecz jasna chęć przedstawienia rzeczywistości w odniesieniu do niej. Przekaz autora predestynuje kształt świata przedstawionego w dziele. Jeżeli więc gatunek ma znaczący wpływ na jasność przekazu artysty, tym samym narracja kreuje sposób jego odbioru przez czytelnika. Świat przedstawiony zawiera ideę autora, a dobór gatunku i co za tym idzie, formy narracji pozwala w pożądany sposób tę myśl przekazać. Przykładowo ambicją pozytywistów było m.in. oddanie obrazu społeczeństwa poprzez jak najwierniejsze odtwarzanie życia ludzi wokół. Tym samym jako środek przekazu często wybierali powieść, gdzie łatwiej o najdrobniejsze detale rzeczywistości, które nie są barwione metaforą. Narrację prowadzili zaś z perspektywy pozwalającej najlepiej obserwować „obiekt badań”. Jej ważną cechą był realizm i naturalizm — detaliczne, brutalne oddanie stanu rzeczy. Z kolei przedstawiciele Młodej Polski pragnęli wznieść się ponad rzeczywistość materialną i odkryć transcendentalną prawdę o bycie. Dlatego w swojej narracji stosowali symbolizm. Dzięki temu ich światy przedstawione wypełnione były prawdami, nierzadko wręcz indywidualnymi, których czytelnik musiał dociekać w sposób nieoczywisty.

Pan Tadeusz

Przyjrzymy się teraz przykładom poszczególnych dzieł literackich, których kształt narracji odpowiada stojącym za nimi ideom. W kolejności chronologicznej jako pierwszego wypada omówić „Pana Tadeusza” - epopeję narodową autorstwa Adama Mickiewicza. Narracja dzieła jest trzecioosobowa z narratorem wszechwiedzącym. Oznacza to, że fabuła opowiadana nam jest z perspektywy obserwatora, który zna wszystkie szczegóły świata przedstawionego - przeszłość, przyszłość, a nawet myśli i ambicje bohaterów. Zyskujemy dzięki temu wszelką wiedzę o przedstawionej rzeczywistości. Nastaje pytanie: dlaczego autorowi zależało na tak dogłębnym poznaniu świata przez odbiorcę? Aby to zrozumieć, musimy zagłębić się w stojącą za „Panem Tadeuszem” idee epopei narodowej. Mickiewicz pragnął, aby jego dzieło stanowiło przetrwalnik polskiego ducha, a tym samym kształtowało naród przez kolejne pokolenia. Dzięki „zawędrowaniu pod strzechy” epopeja mogłaby oddziaływać na Polaków i pozwolić im trwać jako oddzielny etnos, pomimo nacisku kultury zaborców. Oprócz tego epopeja stanowiła opis „krainy lat dziecięcych” - idyllicznej krainy, do której powracamy z miłością i melancholijną tęsknotą. Dzięki wszechwiedzącemu, trzecioosobowemu narratorowi Mickiewicz mógł w pełni oddać klimat Soplicowa, a tym samym pozwolić czytelnikowi zanurzyć się w polską kulturę szlachecką. Taka narracja daje możliwość oddania wszelkich niuansów oraz w sposób założony przez autora.

Lalka 

W powieści „Lalka” Bolesława Prusa mamy do czynienia z dwoma typami narracji – trzecioosobowej (także z wykorzystaniem mowy pozornie zależnej) i pierwszoosobowej. Na plan pierwszy wyziera jednak spojrzenie z perspektywy obserwatora. Z pewną dozą ostrożności możemy nazwać go wszechwiedzącym – zna on bowiem myśli głównego bohatera. Z naszego punktu widzenia istotne jest jednak ograniczenie tej „wszechmocy” i sposób oddania postrzeganej rzeczywistości. Prus spogląda na świat przedstawiony w sposób realistyczny – opis każdego zjawiska czy przedmiotu jest niekiedy ordynarnie szczery. Nie ma tu upiększaczy, czy choćby wyszukanych metafor. Narracja przypomina raczej relację z perypetii Wokulskiego, zawierającą wtrącenia odnośnie stanu psychicznego postaci. Powód jest zgoła oczywisty, a wynika po raz kolejny ze stojących za powieścią idei.

Pozytywiści traktowali literaturę jako sposób na drobiazgowe rozpoznanie rzeczywistości. Szczególnie życia społecznego człowieka i jego psychiki. Dzięki realistycznemu odwzorowaniu świata oraz wgłębieniu się w umysły bohaterów mogli uzyskać pożądany efekt. Tym samym wyraźnie dostrzegamy, że wykorzystanie trzecioosobowego narratora, realistycznego spojrzenia i stylizowanego języka powoduje „naukowy” odbiór świata przedstawionego przez czytelnika.

Sklepy cynamonowe

Przyjrzyjmy się innym rodzajom narracji na przykładzie opowiadań „Sierpień” i „Nemrod” ze zbioru „Sklepy cynamonowe” Brunona Schulza. W obu utworach mamy do czynienia z narracją pierwszoosobową, czyli światem przedstawionym z perspektywy umieszczonej w nim postaci. Na łamach pierwszego opowiadania ma on jednak ograniczoną wiedzę o świecie, podczas gdy pewne elementy drugiego wskazują pogłębioną świadomość narratora. 

Utwór „Sierpień” opisuje pewne lato z perspektywy osoby, którą możemy utożsamić z autorem. Język opowiadania jest bardzo osobisty, a przy tym niezwykle sensualny. Nic dziwnego, łączy specyfikę gorącego sierpnia z relacjami damsko-męskimi. Drugie dzieło to relacja z zażyłości między małym chłopcem i szczeniakiem. W pewnym momencie przechodzi jednak do obserwacji zachowań psiaka, obejmujących próbę zrozumienia świata z jego perspektywy. 

Oba opowiadania (chociaż drugie jedynie częściowo) wykorzystują pierwszoosobową narrację do przedstawienia świata z perspektywy autora. Nie widzimy rzeczywistości „realnej”, a raczej przefiltrowaną oczami narratora - bohatera, który na wszystko patrzy z dziecięcą wrażliwościa. Pomaga w tym specyficzny język, określany mianem sensualnego. Uważny czytelnik zauważy przy tym, że opowiadania Schulza mają wręcz oniryczny charakter. Świat przedstawiony jest swoiście bajeczny, nierealny, przypominający senne wizje. Wynika to ze stojącej za autorem chęci oddania nie tyle prawdy o rodzinnym miasteczku, a jego odczuwania. Nie byłoby to możliwe bez użycia pierwszoosobowej narracji oraz tego sensualnego, a zarazem onirycznego języka.

Inne konteksty literackie

  • Zbrodnia i kara” Fiodora Dostojewskiego – W utworze narracja jest trzecioosobowa, jednak opisy przeżyć wewnętrznych bohatera popełniającego morderstwo pozwalają na głębsze wniknięcie w jego motywacje i dylematy moralne. Dostojewski zasłynął z opisów, które stanowią wyjątkowo szczegółowe i trafne opisy ludzkiej psychiki, w tym przypadku składające się na profil psychologiczny człowieka decydującego się na ostateczny krok - złamanie ludzkiego i boskiego prawa. Dodatkowo realistyczny, wręcz naturalistyczny opis sprzyja przedstawieniu tła wydarzeń, mających miejsce w drugiej połowie XIX wieku, w Petersburgu. Zarówno mieszkanie Rodiona Raskolnikowa, jak i całe miasto, mówią wiele o skrajnej biedzie, z jaką musieli borykać się jego mieszkańcy, a jednocześnie stanowiły one odbicie kondycji duchowej tychże bohaterów.
  • Mistrz i Małgorzata” Michaiła Bułhakowa – Powieść składa się z dwóch części: realistycznej, z wydarzeniami mającymi miejsce w Moskwie, do której przybywa świta Wolanda w celu rozprawienia się z niemoralną elita rosyjską i częścią stanowiącą parabolę do duchowych rozterek bohaterów; są to fragmenty napisane przez tytułowego Mistrza, który przygląda się sytuacji i dylematom samego Poncjusza Piłata podczas decyzji o ułaskawieniu Jezusa. Narracja o ta metaforycznym wymiarze, w połączeniu z fantastycznymi elementami, takimi jak istoty demoniczne, wprost odnosi się do ponadczasowości ludzkich problemów moralnych.
  • Cierpienia młodego Wertera” Johanna Wolfganga Goethego – Dzieło pisane z perspektywy pierwszej osoby, tytułowego Wertera, czyli introwertycznego młodzieńca podatnego na romanse i sugestie zaczerpnięte między innymi z czytanych przez siebie utworów literackich. Bohater kieruje swoje myśli do przyjaciela, Wilhelma, przez co cała powieść ma charakter epistolarny. Forma listowna jest tu nieprzypadkowa: literatura użytkowa w czasach Goethego nie służyła jedynie wymianie informacji czy utrzymaniu relacji towarzyskich, ale postrzegana była jako rodzaj sztuki („ars epistolandi”). Epistolografia sprzyjała zamkniętemu w sobie Werterowi, który czuł się swobodniej w ten sposób artykułując targające nim emocje, jednak jak się okazało, nieszczęśliwa miłość do Lotty była silniejsza niż kompensacyjny wymiar rozmów z przyjacielem.
  • Jądro ciemności” Josepha Conrada – Utwór właściwie posiada dwóch głównych bohaterów: mitycznego niemal Kurtza, któremu udało się dorobić fortuny i zyskać ogromny szacunek w europejskim świecie o wciąż kolonizatorskim poglądzie na resztę świata oraz Marlowe’a zmierzającego rzeką Kongo z misją poszukiwawczą. Marlow pełni rolę narratora i to z jego punktu widzenia czytelnik poznaje sylwetkę Kurtza, początkowo idealizowanego jak i budzącego respekt, a w miarę rozwoju fabuły coraz bardziej jawiącego się jako przykład zepsucia jednostki poprzez władzę i nienależne bogactwo. Narracja w powieści sprawia, że jego postać od początku owiana jest tajemnicą i autorytetem, aby końcowy efekt rozczarowania moralnością jednostki zdał się czytelnikowi jeszcze bardziej przejmujący.

Podsumowanie

Za dziełem literackim zawsze stoją konkretne idee. Choćby była to jedynie chęć przedstawienia pewnej historii, jest to już próba podzielenia się z odbiorcą sposobem postrzegania, rozumienia danych zjawisk. Narracja jest narzędziem służącym do osiągnięcia tego celu. Jej charakter ma wpływ na odbiór świata przedstawionego. Tym samym decyduje o postrzeganiu przez odbiorcę idei, które odzwierciedla. Ta interesująca konkluzja po raz kolejny potwierdza złożoność idei dzieła literackiego, nad którym warto dokonać głębszej refleksji.


Przeczytaj także: Jakie czynniki wpływają na uleganie przez ludzi różnym przemianom wewnętrznym? W pracy odwołaj się do: lektury obowiązkowej, innego utworu literackiego oraz wybranych kontekstów.

Aktualizacja: 2024-12-02 12:04:35.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.