Autor Inny
Autorką streszczenia jest: Marta Grandke.

Marcin Pałasz to polski autor znany jest między innymi z powieści dla dzieci zatytułowanej „Sposób na Elfa”. Opowiada ona o przygodach młodego pieska o imieniu Elf. Ten kundelek w typie owczarka niemieckiego pewnego dnia zostaje adoptowany z podwarszawskiego schroniska i rozpoczyna zupełnie nowe życie wraz z swoimi właścicielami. W powieści opisane są rozmaite przygody Elfa i jego opiekunów. Po raz pierwszy została ona wydana w roku 2012 i od tego czasu przyciąga kolejnych małych czytelników.

 • Sposób na Elfa - streszczenie krótkie
 • Sposób na Elfa - streszczenie szczegółowe:
 • Sposób na Elfa - streszczenie krótkie

  Pewnego dnia ojciec i syn postanawiają adoptować młodego pieska o imieniu Elf. Zwierzak mieszka z nimi we Wrocławiu. Duży i Młody uczą się opieki nad zwierzakiem i dbania o niego. Elf przeżywa rozmaite przygody, takie jak na przykład podróż do weterynarza, kradzież pieroga czy spotkania z różnymi zwierzętami. W międzyczasie Młody próbuje zdobyć uwagę Kary, dziewczyny, do której coś czuje, co kończy się dla niego między innymi utratą bielizny. Elf dzielnie uczy się nowego życia, a ostatecznie jego węch przyczynia się do złapania złodzieja, który włamywał się do piwnic w bloku. Duży rozważa nawet napisanie książki o Elfie i jego przygodach.

  Sposób na Elfa - streszczenie szczegółowe:

  Marzenia o lesie i oswojonym człowieku. Elf to młody, półroczny kundelek, który mieszka ze swoją siostrą bliźniaczką, Erką, w podwarszawskim schronisku dla zwierząt. Elf opowiada o tym, jak żyje mu się w tym miejscu. Przedstawia owczarka alzackiego, czyli Tofika, który mieszka w klatce obok i jest dla Elfa prawdziwym autorytetem. Tofik opowiada kundelkowi i zewnętrznym świecie, gdzie nie ma żadnych klatek i można chodzić wolno lub na smyczy. Każdy pies ma też swój dom albo mieszkanie, gdzie spędza czas ze swoimi opiekunami. Elf sądzi, że Tofik nieco zmyśla, ale za to Erka całkowicie mu wierzy. Elf widzi, że jego siostra jest inna niż on i często ogarnia ją strach, na przykład gdy ktoś przechodzi obok klatki. Z wyglądu pieski są jednak niemal identyczne. Elf marzy o tym, że ktoś go zaadoptuje, pokaże mu łąki i lasy. Elf opowiada też o psie rasy husky, Rambo, którego wszyscy się boją.

  Przeprowadzka, pomysł Młodego i pewien niezwykły sen. Pewien około czterdziestoletni pisarz wychowuje piętnastoletniego syna samodzielnie, ponieważ jego żona zmarła. Wspólnie ojciec i syn przeprowadzają się do mieszkania na drugim piętrze we Wrocławiu. Młody, czyli syn, wspomina ojcu, że chciałby mieć psa. Wspomina o Karze, czyli dziewczynie, która opiekuje się suczką o imieniu Lindy. Wyobraża sobie, że razem chodziliby na spacery ze zwierzakami. Jego ojciec podchodzi do tego sceptycznie, ponieważ opieka nad psem to bardzo duży obowiązek. Mają wrócić do tej rozmowy kolejnego dnia.

  Mężczyzna nie może zasnąć i przegląda w sieci ogłoszenia dotyczące oddania psów. Przegląda też oferty z hodowli, ale jego uwagę przyciąga ogłoszenie z sześciomiesięcznym kundelkiem o imieniu Elf. Można go przygarnąć za symboliczną złotówkę. Tymczasem w nocy w schronisku Elf budzi się z dziwnym przeczuciem. Śniła mu się ogromna łąka i drzewa. Czuł się tam bardzo szczęśliwy i ważny dla kogoś szczególnego.

  Czy sen się spełni? Tata Młodego budzi się i wspomina swój sen, w którym były łąki, Ślęza oraz pies. Jest wyspany i w dobrym nastroju. Dzieli się swoim snem z synem, zanim ten wyjdzie do szkoły, a Młody jest zły, że to ojcu przyśnił się Elf. Po powrocie ze szkoły razem przeglądają jednak zdjęcia psiaka. Młody zauważa, że schronisko znajduje się pod Warszawą, czyli bardzo daleko od ich domu. Jego tata dzwoni do ośrodka adopcyjnego i dowiaduje się, jakie formalności są niezbędne, by Elf stał się członkiem ich rodziny. Ma się odbyć wizyta przedadopcyjna, która nieco przeraża Młodego i jego tatę.

  W schronisku Erka zauważa, że Elf jest bardzo pobudzony i ciągle biega. Ma dobry humor i wygląda, jakby na coś czekał. Tata Młodego wraca ze spotkania autorskiego z czytelnikami we Wrześni i przynosi akcesoria niezbędne do opieki nad Elfem. Młody planuje kupić mu wygodne legowisko. Szykują się na wizytę przedadopcyjną.

  Dzień, który w końcu musiał nadejść. Elf dostaje środek usypiający w jedzeniu i w ten sposób go zjada. Zostaje potem zapakowany do transportera, co budzi przerażenie u Erki. Mimo senności Elf jest przestraszony w czasie transportu i płacze. 

  Młody jest zły, ponieważ Elf ma przyjechać do domu w czasie, w którym on będzie na treningu taj-chi. Ojciec przypomina mu, że od teraz Elf będzie na niego czekał. Elf przybywa dokładnie o godzinie 19:00. Mężczyzna wita się z opiekunami psa, którzy mówią mu, że ten źle zniósł podróż. Mężczyzna stara się go uspokoić i razem idą do mieszkania.

  Pierwsze dni: zupełnie nowy świat! Tata szykuje karmę dla Elfa, a ten zwiedza nowy dom. Do mieszkania wraca Młody i chce przywitać się z Elfem, ale ten na niego kłapie zębami.W nocy pracujący nad nowym tomem ojciec wychodzi z psiakiem na pierwszy spacer. Elf powoli przyzwyczaja się do nowego miejsca, ale ma problemy z załatwieniem się podczas spaceru.

  Weterynarz, czyli pewne sprawy, których uniknąć się nie da. Elf i Duży razem odwiedzają weterynarza, który po wywiadzie i badaniu stwierdza, że pies potrzebuje lepszej diety, bo jest zbyt szczupły. Elf dostaje zastrzyk i tabletkę na odrobaczenie oraz książeczkę zdrowia z terminami obowiązkowych szczepień. Kundelek czuje dyskomfort podczas tych zabiegów i porównuje weterynaria do mężczyzny ze schroniska, twierdząc, że ludzie są dziwni, robiąc psom takie rzeczy.

  Do kogo ja trafiłem? Ojciec dochodzi do wniosku, że praca z Elfem, który niechętnie załatwia się na trawnikach, jest dość wymagająca. Do sprzątania po nim w domu używa papierowych ręczników. Wieczorem regularnie biega, chcąc być w formie ze względu na siedzący tryb życia. Tego wieczoru jest duszno. Po powrocie z treningu Duży używa ręcznika papierowego do wytarcia potu z czoła, co zaskakuje psa. Elf dochodzi do wniosku, że jeśli ręczniki służą do ścierania jego sików, to tata nasikał sobie na głowę.

  Sposób na Karę, czyli co tu zrobić? Duży rozmawia z Młodym o Karze i jej psie, Lindzie. Chłopiec przyznaje, że widział Karę kilka razy, ale nie wiedział, jak do niej podejść, gdyż nie było z nią jej suczki. Ojciec, autor książki "Licencja na zakochanie", postanawia pomóc synowi. Któregoś wieczoru planują, jak zwrócić na siebie uwagę Kary i Lindy.

  Historia pewnej róży, czyli całkowita katastrofa. Duży i Młody o trzeciej nad ranem są na dachu bloku. Mężczyzna spuszcza syna na linie, by ten mógł przykleić różę do okna swojej sympatii, czyli Kary. Chłopiec używa taśmy, by umocować różę na oknie. Ojciec nagle wyczuwa dwa szarpnięcia, które oznaczają, że ma wciągnąć syna do góry. Po wciągnięciu Młodego na dach okazuje się, że zerwano z niego dolną część stroju, łącznie z bokserkami. Chłopiec zahaczył bowiem o antenę. Następnego dnia, spacerując z psem, Duży zauważa wiszące i powiewające ubrania Młodego. Elf węszy i znajduje spodenki, a ojciec szybko je ukrywa. W nagrodę pies dostaje ulubioną wątróbkę.

  Gdzie rosną kiełbasy? Po południu wszyscy razem idą do supermarketu. Duży zostawia psa Elfa na zewnątrz z Młodym. Chłopak spotyka Karę i Lindę, a Elf opowiada o tym, jak Duży wychodzi na zakupy raz dziennie i przynosi różne rzeczy, w tym kiełbasę. Elf myśli, że sklep to miejsce, gdzie rosną drzewa z produktami. Tofik powiedział mu kiedyś, że ludzie jedzą rzeczy z drzew, zatem Elf zastanawia się, gdzie rosną drzewa z kiełbasami. Gdy Duży wchodzi do sklepu, to Elf wyje, ale młody go uspokaja. Elf próbuje wejść do sklepu, z którego pachnie kiełbasą, ale zostaje zatrzymany. Jest zdziwiony, że nie otrzymuje nagrody, mimo że znalazł Dużego i "miejsce, gdzie rosną kiełbasy".

  Coś złego i coś dobrego. Duży dowiaduje się od Ani ze schroniska, że siostra Elfa, Erka, cierpi po rozstaniu z bratem. Mężczyzna czuje się winny, ponieważ rozdzielił rodzeństwo i próbuje znaleźć jej dom. Po bezskutecznych próbach adopcji, Młody, że oni mogą wziąć Erkę, ale Duży wie, że nie mają warunków. Tymczasem ciocia Ewa, mająca doświadczenie w opiece nad zwierzętami, odwiedza ich i oferuje pomoc. Elf natychmiast ją polubił. Po opowieści o Erce, Ewa zgadza się ją przygarnąć.

  Zły człowiek. Elf zastanawia się nad zapachami. W trakcie spaceru z Młodym słyszy uderzenia i widzi mężczyznę uderzającego w dywan. Przypomina mu to opowieść o maltretowaniu psów. Po powrocie Elf zaczyna agresywnie szczekać na dywan, co dziwi mężczyznę i syna. Elf wydaje się jednak zadowolony z ostrzeżenia skierowanego w stronę dywanu.

  Pani Sąsiadka. Pewna sąsiadka jest ciekawa pracy pisarza i często zagaduje go na klatce schodowej. Mężczyzna jednak odpowiada jej z irytacją. Duży otrzymuje telefon od cioci Ewy, że za dwa tygodnie Erka będzie u niej. Elf na spacerze warczy na nerwowego młodego mężczyznę, co zastanawia pisarza.

  Grubcio, Czesław i tajemnica okolicznych piwnic. Elf chce bawić się z pudlem Grubciem, ale ten odmawia, tłumacząc, że może dostać zawału serca ze względu na swoją wagę. Opowiada też o niezdrowym jedzeniu, które dostaje od właścicielki. Następnie Elf spotkanie z kotem Czesławem, który był agresywny, ale zrozumiał, że Elf nie chce mu zrobić krzywdy. Po powrocie do domu Młody rozmawia z ojcem o włamaniach, o których dowiedzieli się od wścibskiej sąsiadki.

  Śmiertelnie groźne rzeczy oraz bardzo poważna sprawa. Elf reaguje na różne przedmioty w domu, szczekając na deskę sedesową i plecak. Młody rozmawia z przyjacielem, Olkiem, który zazdrości mu ojca, bo jego tata nie ma dla niego czasu. Duży zastanawia się, czy może pomóc Olkowi, gdy nagle Elf okazuje mu nieoczekiwaną sympatię.

  Coś, czego nikt z nas trojga się nie spodziewał. Rano Elf wyczuwa podejrzany zapach na klatce schodowej. Później policja informuje o serii włamań do piwnic. Pisarz jest podejrzany ze względu na doniesienia sąsiadów. Młody podejrzewa wścibską sąsiadkę. Ojciec tłumaczy nocne spacery pracą o tej porze.

  Pierogi, gołąb, a na koniec kaganiec…Co za upokorzenie!. Młody i Duży rozmawiają o spotkaniu autorskim, na które musi jechać ojciec. Młody proponuje, że pojedzie razem z tatą. W trakcie obiadu Elf kradnie pierogi z talerza Młodego. Potem pies szczeka na gołębia, który spada z parapetu. Elf idzie do weterynarza i musi nosić kaganiec. Podczas spaceru znów wyczuwa podejrzany zapach z samochodu.

  Czesław i Młody. Podczas powrotu z zakupów Elf reaguje gwałtownie na ciężarówkę ze śmieciami. Okazuje się, że między śmieciami jest kot. Kara przytula się z innym chłopakiem, co męczy Młodego. Po obiedzie Młody wyjawia, że Kara z nim pisała, czuje się zraniony i odchodzi.

  Nagłe rozjaśnienie sytuacji. Duży na spacerze spotyka mamę Kary i okazuje się, że przytulała ona swojego kuzyna. Ojciec nie ma jednak okazji od razu wyjaśnić synowi, że Kara go nie okłamała.

  Śledztwo: część pierwsza. Duży i pisarz wychodzą wieczorem na spacer. Elf reaguje nerwowo obok radiowozu. Warczy i rozpoznaje włamywacza.

  Śledztwo: część druga. Bohaterowie razem szukają informacji o samochodzie, którym odjechał złodziej. Elf ponownie wyczuwa zapach włamywacza.

  Kolejne rozjaśnienie sytuacji oraz mały nocny dramat. Ojciec i syn próbują rozwiązać problem Młodego z Karą, a ich ponowna wizyta na dachu w celu zostawienia upominku dla dziewczyny kończy się dramatycznie.

  Finał: część pierwsza. Policjant dziękuje za pomoc w złapaniu złodzieja. Elf odgrywa kluczową rolę w zdemaskowaniu przestępcy, którego wyczuł.

  Finał: część druga. Elf ratuje Dużego przed dzikiem, a po powrocie opowiada o swoich przygodach z Erką.

  Finał: część trzecia i naprawdę ostatnia!. Olek dzwoni i dziękuje za pomoc z ojcem. Ewa zachęca Dużego do napisania książki o Elfie.


  Przeczytaj także: Czy Tristan i Izolda mieli szansę na miłość szczęśliwą? Uzasadnij swoje zdanie

  Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.