Motyw bohatera czytającego w literaturze - konteksty z różnych epok

Motyw bohatera czytającego

Literatura bazuje na rzeczywistości. Odtwarzając ją, czasami analizuje sama siebie. Motyw bohatera czytającego odpowiada na pytanie o wpływ literatury na człowieka, a przez to kulturę i historię. Kształtowanie przez dzieło literackie charakteru bohatera nie jest przy tym zawsze postrzegane jako pozytywne. Wręcz przeciwnie - zbytnie zapatrzenie w świat z kart książek może zniszczyć człowiekowi życie.

  • Motyw bohatera czytającego - znaczenia
  • Motyw bohatera czytającego w literaturze różnych epok
  • Inne przykłady motywu bohatera czytającego w literaturze
  • Motyw bohatera czytającego - znaczenia

    Topos bohatera czytającego literaturę odnosi się do wpływu, jaki dzieło literackie wywiera na człowieku. Jest ono częścią naszej kultury, a w niektórych przypadkach nawet elementem cywilizacji. Człowiek więc nie tylko pisze, ale również jest „nadpisywany” przez czytaną literaturę. Czerpiemy z niej wzorce zachowań, inspiracje i sposoby na postrzeganie rzeczywistości. Bohater literacki oddaje tym samym wpływ literatury na nas samych.

    Ten jednak nie zawsze ma wymiar pozytywny. Nie wszystkie przedstawione w literaturze idee są godne naśladownictwa, a nawet najlepsze bywają niszczycielskie. Dzieło literackie tworzy niejako alternatywny świat, w którym bohater może się zagubić. Doskonale oddają to utwory romantyczne i preromantyczne. Bohaterowie tego okresu to często skonfliktowane ze światem jednostki wybitne, które poszukują na kartach literatury ucieczki przed odrzucającą ich rzeczywistością. Zarazem tę oryginalność i brak możliwości dopasowania podsycała w nich właśnie literatura.

    Niezależnie od kontekstu, bohater czytający wydaje się inteligentniejszy, bardziej uduchowiony i ciekawszy. Samo skojarzenie z literaturą rodzi poczucie głębi postaci - zupełnie jak w obcowaniu z realną osobą. 

    Motyw bohatera czytającego w literaturze różnych epok

    Przemyślny szlachcic Don Kichote z Manczy - Miguel de Cervantes

    Powieść będąca satyrą na literaturę rycerską. Oszalały od nadmiernego czytania romansów szlachcic postanawia zostać błędnym rycerzem. Przezywa swoją wynędzniałą szkapę Rosynantem, czyści zbroję po przodkach i dobiera giermka – chłopa Szanczo Pansę. Tak wyposażony wyrusza na trakt, poszukując godnej rycerza przygody. W jej trakcie przyjdzie mu zmierzyć się z wiatrakami, które weźmie za olbrzymy, zasiąść w zamku będącym karczmą i napaść na armię owiec.

    Bohater Cervantesa jest bodaj najsłynniejszą ofiarą czytelnictwa. Don Kichote tak mocno „wsiąkł” w świat przedstawiony na kartach romansów rycerskich, że kompletnie stracił kontakt z rzeczywistością. Chociaż nie było to zamysłem autora, niektórzy odnajdują w nim jednak dozę szlachetności. Chociaż był jedynie oszalałą karykaturą rycerza, bohater wierzył jednak we wzniosłe ideały honoru, sprawiedliwości i dobra. Dlatego też polski wiązek frazeologiczny „błędny rycerz” nie zawsze oznacza osobę dokonującą szalonych czynów. Czasami oznacza kogoś, kto walczy dla beznadziejnej, ale zarazem szlachetnej idei.

    Cierpienia młodego Wertera - Johann Wolfgang von Goethe

    Tytułowy bohater wykreowany jest na jednostkę wybitną, a zarazem nieprzystosowaną do otaczającej go rzeczywistości. Werter okazuje nadmierną emocjonalność, połączoną z brakiem zrozumienia przez innych ludzi. Niezgadzający się na zastany porządek bohater nie wykazuje zarazem żadnych prób jego zmiany. Ukojenia i ucieczki szuka między innymi w literaturze. Oddaje się jej pośród dzikich ostępów.

    Literatura oddaje również wewnętrzny stan ducha Wertera. Początkowo bohater odnajduje upodobanie w utworach Homera. Odpowiadają one jego szlachetnemu nastawieniu i wybitności. Kiedy jednak bohater orientuje się, że jego miłość pozostanie niespełniona, odrzuca starożytnego autora dzieło na rzecz dzieła mroczniejszego. Jego stan wewnętrzny podsyca wtedy gotycka „Pieśń Osjana”. W średniowiecznym świecie i rozterkach bohatera odnajduje samego siebie. Tłumaczy nawet ukochanej fragment utworu, chcąc tym samym dyskretnie wskazać jej na swoje cierpienie.

    Co ciekawe wpływ literatury na Wertera odzwierciedla realne przeżycia Goethego z młodości. W czasach studenckich autor przeżył fascynację ideami Rousseau. W jego bohaterze również pobrzmiewa myśl o negatywnym wpływie społeczeństwa na „szlachetnego dzikusa”. Przejście od czytania Homera do mrocznej „Pieśni Osjana” również zaczerpnął Goethe ze swoich lat studenckich.

    Dziady cz. IV - Adam Mickiewicz

    W trakcie rozmowy między Pustelnikiem-Gustawem a Księdzem, główny bohater dostrzega znajome sobie książki. Preromantyczne dzieła Rousseau i Goethego określa groźnie mianem „książek zbójeckich”. Przeklina je za wpojenie mu idealistycznych postaw i spojrzenia na świat, szczególnie zaś kobiety. Tak ukształtowany bohater nie może odnaleźć się w świecie, gdzie istotne są konwenanse i przynależność stanowa. Jego spojrzenie na kobietę jako istotę niemal anielską nie przystaje też do realiów, co ostatecznie prowadzi do zawodu miłosnego i samobójczej śmierci.

    Gustaw postrzega się więc częściowo jako ofiara literatury. Kształtując go, uczyniła niezdolnym do życia w świecie realnym.

    Latarnik - Henryk Sienkiewicz

    Stary tułacz Skawiński zmuszony jest do ciągłej wędrówki z przyczyn politycznych. Chociaż nigdzie nie może znaleźć dla siebie miejsca, postanawia spróbować osiedlić się w Aspinwall. Obejmuje tam posadę latarnika - mało atrakcyjną ze względu na odpowiedzialność i samotność. Skawiński nie obawia się jednak. Przyroda odpowiada mu jako jedyny towarzysz. 

    Pewnego dnia dostaje wraz z zapasami żywności egzemplarz „Pana Tadeusza”. Epopeja narodowa budzi tęsknotę za dawno porzuconą ojczyzną. Skawiński zapada w głęboki sen o Polsce, przez który zapomina o swoich obowiązkach i traci pracę. Gdy wyrusza na dalszą tułaczkę, nie czuje się już jednak tak daleki od rodzinnych stron. W postaci książki ma bowiem jej część zawsze ze sobą.

    Syzyfowe prace - Stefan Żeromski

    Marcin Borowicz początkowo jest obojętny wobec rusyfikacji uczniów. Widząc w niej wymierne korzyści, poddaje się zabiegom zaborcy. Kiedy jednak słyszy płomienną recytację „Reduty Ordona” przez Zygiera na lekcji polskiego, coś w nim pęka. Borowicz wyzwala się spod mentalnej niewoli rusyfikatorów. Czyta zakazaną „History of cyvilisation in England” Buckle’a i razem z Zygierem organizuje koło samokształcenia. Młodzież omawia w nim dzieła literackie, również te zakazane i patriotyczne. Dzięki temu nastawienie bohatera zmienia się - budzi w sobie polskość oraz chęć dalszego rozwoju.

    W przeciwieństwie do poprzednich dzieł „Syzyfowe prace” ukazują pozytywny wpływ czytania na człowieka. Literatura jest tutaj nośnikiem wiedzy, wolności i identyfikacji narodowej. 

    Inny świat - Gustaw Herling-Grudziński

    Podczas jednego ze spotkań w obozowym „kawecze”, Grudziński poznaje Natalię Lwowną. Więźniarka zafascynowana jest lekturą zakazanej książki Dostojewskiego „Zapiski z martwego domu”. Pod jej wpływem Lwowna jest przekonana o swojej wolności, dopóki może wybrać sposób własnej śmierci. Pożycza swój egzemplarz Grudzińskiemu, który również ulega książce. Po jej przeczytaniu bohatera dopadają myśli samobójcze. Lwowna poprosiła jednak Grudzińskiego o zwrot książki. Nie mogła bez niej żyć.

    Ostatecznie kobieta próbowała popełnić samobójstwo, odratowano ją jednak. Straciła swoją uprzywilejowaną pozycję w biurze rachmistrzów. Potem została wyrzucona z grupy żywieniowej za pomaganie innym więźniom. Skończyła załamana psychicznie w grupie szyjącej worki.

    Niekończąca się historia - Wolfgang Petersen

    Fantazja, miejsce akcji wątku fantastycznego powieści, jest stworzona z ludzkich marzeń. Rządzącą nią Dziecięca Cesarzowa choruje, a jej królestwo spowija wszechogarniająca nicość. Powodem zanikania Fantazji jest porzucanie przez ludzi marzeń. Dziecięcą Cesarzową uratować może jedynie Wybraniec, na którego poszukiwanie rusza młody myśliwy Atreju. Okazuje się nim Bastian - chłopiec czytający właśnie książkę o ratowaniu krainy Fantazji.

    Interesującym zabiegiem fabularnym w „Niekończącej się opowieści” jest przedstawienie świata książki czytanej przez bohatera jako realnej rzeczywistości. Szkatułkowa kompozycja powieści zazębia przy tym świat Fantazji i rzeczywistość, czyniąc z pochłoniętego lekturą bohatera łącznik między dwoma światami.

    Inne przykłady motywu bohatera czytającego w literaturze

    • Hamlet - Podczas rozmowy z Poloniuszem Hamlet trzyma nieznaną książkę. Jej tytuł jest polem dociekań kolejnych reżyserów. Przy jego pomocy podkreślają oni różne elementy charakteru bohatera lub samego utworu.
    • Kordian - Na białych klifach Dover Kordian rozprawia się z mitem poezji jako realnej. Czytając Szekspira, stwierdza nierzeczywisty wymiar sztuki. Jest ona jedynie inspirującym dziełem, nie zaś prawdziwym „światem”.
    • Lalka - Wokulski po rozczarowaniu postawą Łęckiej, chwyta za jedno z dzieł Adama Mickiewicza. Zarzuca poecie, że zniszczył mu rzeczywisty odbiór płci pięknej poprzez wyidealizowane przedstawienie kobiet w swoich dziełach.
    • Zbrodnia i kara - Kiedy Raskolnikow przyznaje się Soni do popełnienia morderstwa, kobieta jest wstrząśnięta. Namawia go do zgłoszenia na policję. Czyta mu przy tym Biblię, z której Sonia czerpie pocieszenie i naukę moralną.
    • Nad Niemnem - Emilia Korczyńska, żona Benedykta, to pozytywistyczna „żona modna”. Hipochondryczka nie interesujaca się gospodarstwem, całymi dniami jedynie czyta romanse i przyjmuje gości.
    • Chłopi - Jasiek, syn organisty i organiściny, jest osobą oczytaną. Delikatny i wrażliwy chłopak dzieli się swoją pasją z Jagną, która darzy go platonicznym uczuciem.
    • Pożegnanie z Marią - W mieszkaniu Tadeusza i Marii jest wiele książek. Para pasjonuje się literaturą, omawiają ją na tajnych kompletach i w gronie przyjaciół. Tadeusz jest przy tym poetą - szykuje się do wydania własnego tomiku.
    • Czytanie Homera - Podmiot liryczny odkrywa w sobie głębsze rozumienie czytanych dzieł Homera, poprzez porównanie ich z losami powstańców warszawskich.
    • Podróż do Krakowa - Czytający pociągu „Chłopów” młody chłopak wdaje się w rozmowę o literaturze z innym pasażerem. Wiersz przedstawia myślenie prostego, ale oddanego lekturze czytelnika.
    • Podróże z Herodotem - Autor wspomina swoje pierwsze podróże zagraniczne, w których zawsze towarzyszyła mu lektura „Dziejów” Herodota. Porównuje on swoje spostrzeżenia z myślami starożytnego podróżnika.

    Czytaj dalej: Motyw tęsknoty w literaturze - konteksty z różnych epok

    Ostatnia aktualizacja: 2024-02-21 15:47:27