Autorką charakterystyki jest: Marta Grandke.

„Latarnik” to nowela autorstwa Henryka Sienkiewicza, która po raz pierwszy wydana została w roku 1881 w dwutygodniku „Niwa”. Historia ta opowiada o wydarzeniach, które miały miejsce na niewielkiej wysepce niedaleko Panamy, Sienkiewicz stworzył ją bowiem w trakcie swojej podróży po Stanach Zjednoczonych. Głównym bohaterem jest Polak, starszy mężczyzna, który nazywa się Skawiński. Szuka on spokojnej posady, która zagwarantuje mu stabilizację na stare lata. Walczył on bowiem w konfliktach takich jak powstanie listopadowe czy wojna secesyjna i doszedł już do takiego etapu w swoim życiu, w którym chciałby znaleźć swoje miejsce i osiąść w nim. 

Charakterystyka Skawińskiego

Skawiński jest starym i doświadczonym przez życie człowiekiem. Ma on już ponad siedemdziesiąt lat. Podejmował się on różnych zawodów, był między innymi harpunnikiem, właścicielem fabryki cygar oraz poszukiwaczem diamentów, Czytelnik poznaje go jednak w momencie, w którym Skawiński szuka już tylko spokoju i stabilizacji, chciałby osiąść już na stałe w jednym miejscu. Mężczyzna uważa także, że prześladuje go dziwny pech, wszystkie swoje poprzednie stanowiska tracił bowiem w dziwnych okolicznościach. Gdy Skawiński objął stanowisko latarnika w Aspinwall, poczuł, że wreszcie odnalazł upragniony spokój oraz stabilizację.

Ze względu na swój wiek Skawiński jest już mocno zmęczony życiem i teraz jego priorytetem jest odnalezienie spokoju w otaczającym go świecie. Wcześniej spotykało go wiele przygód, żył intensywnie, jednak doprowadziło go to do tego, że opadł z sił. Wiele czasu zaczął także spędzać na wspomnieniach i rozmyślaniach, nie przeszkadzało mu to jednak nigdy w sumiennym wypełnianiu powierzonych mu obowiązków. Był on oddany swojej pracy i starał się wykonywać ją najlepiej, jak tylko potrafił. Skawiński to także człowiek ceniący sobie samotność. Nie przeszkadzała mu ona, gdy pracował jako latarnik. Zajmował się bowiem podziwianiem otaczającej go przyrody, udało mu się także zaprzyjaźnić z mewami. Skawiński jest więc bohaterem wrażliwym na piękno otaczającego go świata.

Stwierdzić można także, że Skawiński to człowiek oddany ziemi, która jest jego domem. Brał on bowiem udział w licznych konfliktach oraz wojnach, na przykład w powstaniu listopadowym czy w wojnie secesyjnej. Za udział w powstaniu styczniowym spotkała go kara i musiał on uchodzić ze swojego kraju. Wówczas rozpoczęła się podróż Skawińskiego po świecie. Odwiedził on Hiszpanię, Francję, Węgry, Indie, Afrykę czy nawet Australię. Skawiński jest więc człowiekiem, który widział ogromna część świata. Nie zmieniło to jednak faktu, że w głębi serca wciąż pozostał patriotą.

Widoczne było to w momencie, w którym w jednej z otrzymywanych przez niego paczek znalazł egzemplarz „Pana Tadeusza”. Książka obudziła w nim wspomnienia ojczyzny. W wyniku tego tak bardzo się w niej pogrążył, że zaniedbał swoje obowiązki - nie zapalił latarni, co doprowadziło do wypadku jednego ze statków. W wyniku tego wydarzenia Skawiński musiał opuścić posadę, która dała mu wymarzony spokój oraz stabilizację. Jego miłość do ojczyzny sprawiła, że po raz kolejny jego życie rozpadło się i Skawiński musiał znów szukać dla siebie miejsca na ziemi.

Skawiński przez większość swojego życia walczył o wolność dla siebie i dla innych, co przełożyło się na jego udział w wielu walkach. Był on także wyjątkowo aktywny i zawsze śmiało podchodził do życia. Nie bał się nim ryzykować, tylko angażował się w różne konflikty. Szybko także aklimatyzował się w każdym nowym miejscu, co z pewnością ułatwiało mu życie. Był on także człowiekiem bardzo wrażliwym, o czym świadczy jego podziw dla otaczającej go przyrody oraz sposób, w jaki zareagował na lekturę „Pana Tadeusza”. Obcowanie z niezwykłym poematem oraz wspomnienia utraconej ojczyzny wzruszyły starego człowieka do tego stopnia, że zapomniał o swoich obowiązkach, co było w jego przypadku wydarzeniem niecodziennym. Skawiński to bohater niezwykły, o silnym charakterze, który jednak przeżył już swoje życie i jedyne, czego mu aktualnie potrzeba, to bezpieczna przystań, w której może on spędzić swoją starość.


Przeczytaj także: Gdzie tułał się i jakie kraje odwiedził Skawiński w poszukiwaniu pracy?

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.

Ostatnia aktualizacja: 2022-08-11 20:24:11