Werter jako pierwowzór Gustawa z IV części Dziadów - cechy wspólne, inspiracje

Autor opracowania: Piotr Kostrzewski.

Analizując postać Gustawa z IV części „Dziadów”, można zauważyć wiele podobieństw do najbardziej znanego bohatera Goethego — Wertera. Wykracza to znacznie poza cechy wspólne. Można wręcz odnaleźć nawiązania Mickiewicza do wcześniejszego dzieła niemieckiego pisarza. Gustaw był więc wyraźnie inspirowany najsłynniejszym z literackich romantyków.

Spis treści

Werter jako bohater romantyczny

Werter to młody mieszczanin, dobrze wykształcony i utalentowany. Wyraźnie odcina się na tle innych ludzi, to jednostka wybitna o niezwykłej wręcz wrażliwości. Niestety, powoduje to niezrozumienie. Bohater wyraźnie buntuje się przeciwko zastanemu porządkowi, w tym konkretnym wypadku nie podejmuje jednak walki. To z kolei prowadzi do ucieczki Wertera ku przyrodzie i poezji oraz alienacji. Jako bohater romantyczny ma również obiekt westchnień — czarującą Lottę. Werter idealizuje dziewczynę, postrzega ją jako istotę wręcz anielską. Jest ona przy tym zaręczona z innym mężczyzną. Zrozpaczony bohater, nie mogąc zapomnieć o miłości i nie chcąc niszczyć szczęścia zakochanych, popełnia samobójstwo.

Reprezentowany przez taki zestaw cech bohater romantyczny nazywany jest werterycznym, od imienia postaci Goethego.

Gustaw jako bohater werteryczny

Gustaw pojawia się w „Dziadach” jako upiór młodego człowieka, który zastrzelił się w wyniku zawodu miłosnego. Wcześniej był niezwykle wrażliwym, oczytanym mężczyzną. Stanowi przy tym wzorcowy model bohatera romantycznego — zakochany od pierwszego wejrzenia, pełen wewnętrznego niepokoju i zbuntowany wobec otaczającego świata. Jego wyobcowanie przyjmuje formę zachowania godnego szaleńca, rozemocjonowanego do granic możliwości. Ma więc nierealistyczne podejście do świata, stworzone na bazie poezji i idealizujące szczególnie miłość. Ukochana Gustawa wybiera innego mężczyznę, kierując się względami materialnymi. Widać więc wyraźnie spełnianie przez niego archetypu bohatera werterycznego.

Cechy wspólne i inspiracje

Obaj bohaterowie to wyraźne indywidua, niezrozumiałe przez otaczający ich świat. Są przez to wyraźnie z nim skonfliktowani — Gustaw jako upiór jest „na świecie, ale nie dla świata”, zaś Werter ucieka od niego ku przyrodzie i poezji. Jeżeli chodzi o samą literaturę, następuje tu ogromne nawiązanie. Bohater Goethego powstał na bazie fascynacji twórcy dziełami Jeanem-Jacques Rousseau.

Tymczasem mickiewiczowski Gustaw oskarża książki tego pisarza oraz dosłownie „Cierpienia młodego Wertera” za swój los. Nazywa je „książkami zbójeckimi”, które wypaczyły jego pogląd na miłość i kobiety, nadmiernie rozbudzając emocje. Werter również jest osobą nazbyt uczuciową, wręcz melancholijną, która Lottę postrzega w sposób wyidealizowany. Z tego momentu łatwo znaleźć analogię również w życiu sercowym bohaterów. Nieznana z imienia ukochana Gustawa oraz Lotta Wertera zdają się duchowymi towarzyszkami bohaterów. Obie też wybierają innych mężczyzn. Różnicą jest kierujący nimi powód — Lotta dochowuje wierności statecznemu mężczyźnie, kobieta z „Dziadów” wybiera pieniądze.

Zarówno Werter jak i Gustaw targają się również na swoje życie. Co ciekawe, obaj strzelają do siebie w akcie rozpaczy. Mickiewiczowski bohater celuje w serce, werterowski zaś mierzy w głowę. Koniec obu bohaterów wskazuje wyraźnie, że polski wieszcz wzorował się na niemieckim klasyku. Był jednak oryginalny i nadał inne przeznaczenie dla swojego romantyka — Gustaw miał się bowiem stać Konradem.


Przeczytaj także: Zredaguj artykuł do lokalnej gazety poświęcony tajemniczym wydarzeniom, które miały miejsce nad jeziorem Świteź

Aktualizacja: 2023-04-06 20:41:11.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.