Lotta – charakterystyka

Autor charakterystyki: Piotr Kostrzewski. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.

Lotta to uko­cha­na Wer­te­ra, ty­tu­ło­we­go bo­ha­te­ra po­wie­ści epi­sto­lar­nej Goethego. Ra­zem two­rzą jed­ną z naj­sław­niej­szych par li­te­rac­kich w hi­sto­rii. Two­rząc po­stać mi­łej, do­brej i pięk­nej dziew­czy­ny, wiel­ki po­eta na­ro­du nie­miec­kie­go prze­le­wał na pa­pier wła­sne uczu­cie do Charlotte Buff - pierwowzoru bohaterki literackiej i narzeczonej swojego przyjaciela.

Spis treści

Lotta – podstawowe informacje

Lot­ta, po­dob­nie jak Werter, była przed­sta­wi­ciel­ką war­stwy mieszczańskiej. Jej oj­cem jest ksią­żę­cy ko­mi­sarz, wdo­wiec z dzie­wię­cior­giem dzie­ci. Lot­ta po­ma­ga w wy­cho­wa­niu młod­sze­go ro­dzeń­stwa i opie­ku­je się do­mem - le­śni­czów­ką nie­da­le­ko mia­stecz­ka Wal­dhe­im. Po raz pierw­szy głów­ny bo­ha­ter wi­dzi ją pod­czas kar­mie­nia dzie­ci chle­bem. Char­lot­ta jest już wte­dy zaręczona z Albertem, chwi­lo­wo nie­obec­nym. Mimo to zaprzyjaźnia się z Werterem, od­naj­du­je w nim po­krew­ną du­szę. Po ślu­bie po­zwa­la na­wet na od­wie­dzi­ny bo­ha­te­ra, za­cho­wu­je jed­nak wierność mężowi. Gdy Al­bert na­bie­ra do wi­zyt co­raz nie­chę­ci, Lot­ta decyduje się na zachowanie dystansu wobec przyjaciela. Jest to osta­tecz­ny po­wód Wer­te­ra do po­peł­nie­nia sa­mo­bój­stwa.

Charakterystyka zewnętrzna Lotty

Bo­ha­ter­ka jest re­la­tyw­nie mło­da i nie­zwy­kle uro­dzi­wa. Wer­ter opi­su­je ją w li­ście jako dziewczynę średniego wzrostu, o pięknej figurze. Zwra­ca przy tym uwa­gę na jej żywe wargi, świeże i hoże policzki oraz ciemne oczy. Char­lot­te po­ru­sza­ła się z wiel­kim wdzię­kiem, bar­dzo lu­bi­ła tań­czyć. Cha­rak­te­ry­stycz­ną ce­chą, któ­ra po­tem sta­ła się ele­men­tem mody "go­rącz­ki Wer­te­rycz­nej" była sukienka bohaterki - prosta, koloru białego, z kokardami u ramion i piersi.

Charakterystyka wewnętrzna Lotty

Lot­ta, od pierw­szych stron po­wie­ści, jawi się jako oso­ba nie­zwy­kle dobra i szlachetna. Jej ży­cie peł­ne jest po­świę­ceń, któ­re po­dej­mu­je z na­tu­ral­ną ła­two­ścią. Zajmuje się młodszym rodzeństwem, pełniąc rolę matki po śmierci swojej rodzicielki. Lot­ta nie po­zwa­la, aby obo­wiąz­ki po­zba­wi­ły jej ra­do­ści z ży­cia. Uwiel­bia taniec, muzykę i spotkania towarzyskie. Jej otwar­tość i cie­pło przy­cią­ga­ją lu­dzi, co wi­dać szcze­gól­nie w re­la­cji z Wer­te­rem. To wła­śnie te ce­chy – umiejętność bycia sobą, brak sztuczności i konwenansów – fa­scy­nu­ją Wer­te­ra od pierw­sze­go spo­tka­nia. Lot­ta jest oso­bą, z któ­rą moż­na swo­bod­nie roz­ma­wiać na każ­dy te­mat. Uwiel­bia literaturę, a wy­mia­na my­śli na te­mat ksią­żek i idei wzmac­nia więź mię­dzy nią a głów­nym bo­ha­te­rem. Jest to re­la­cja, któ­ra wy­cho­dzi poza zwy­kłe zna­jo­mo­ści, two­rząc ilu­zję głę­bo­kie­go po­ro­zu­mie­nia.

Mimo bli­sko­ści, jaką Lot­ta czu­je w sto­sun­ku do Wer­te­ra, ni­g­dy nie prze­kra­cza gra­nic lo­jal­no­ści wo­bec Alberta. Jej emo­cjo­nal­na doj­rza­łość prze­ja­wia się w umie­jęt­no­ści roz­dzie­le­nia fa­scy­na­cji i przy­jaź­ni od mi­ło­ści, któ­rą da­rzy swo­je­go męża. Lotta rozumie, że związek z Albertem, choć może mniej romantyczny, oferuje jej stabilność i oparcie, na których można budować wspólną przyszłość. Na­wet gdy w Wer­te­rze do­strze­ga po­krew­ną du­szę, po­zo­sta­je wier­na obiet­ni­cy da­nej Al­ber­to­wi. Lot­ta trak­tu­je Wer­te­ra jak bli­skie­go przy­ja­cie­la, co do­dat­ko­wo za­cie­śnia więź mię­dzy nimi. Mimo ro­sną­cej fa­scy­na­cji z jego stro­ny, Lot­ta przez dłu­gi czas po­zwa­la mu na re­gu­lar­ne wi­zy­ty, starając się nie zranić jego uczuć. Po­stę­pu­je w spo­sób pe­łen de­li­kat­no­ści i tak­tu, pró­bu­jąc utrzy­mać rów­no­wa­gę mię­dzy swo­ją lo­jal­no­ścią wo­bec Al­ber­ta a przy­jaź­nią z Wer­te­rem. Do­pie­ro gdy sy­tu­acja sta­je się nie do znie­sie­nia – gdy Wer­ter co­raz bar­dziej za­tra­ca się w swo­im uczu­ciu i za­czy­na za­kłó­cać spo­kój jej mał­żeń­stwa – Lotta decyduje się na stanowcze kroki. Ogra­ni­cze­nie kon­tak­tów z Wer­te­rem to dla niej trud­na, ale ko­niecz­na de­cy­zja.

Lotta – ocena

Śmierć Wer­te­ra jest dla Lot­ty ogrom­nym ciosem. Choć po­dej­mu­je kro­ki, aby zdy­stan­so­wać się od nie­go dla do­bra swo­je­go związ­ku z Al­ber­tem, nie jest w sta­nie prze­wi­dzieć tra­gicz­nych kon­se­kwen­cji. Sa­mo­bój­stwo Wer­te­ra, któ­re­go nie zdo­ła­ła od­wieść od jego ob­se­sji, sta­je się dla niej źró­dłem głębokiego żalu i poczucia winy. Jej cier­pie­nie świad­czy o głę­bo­kiej em­pa­tii i o tym, jak bar­dzo była za­an­ga­żo­wa­na w pró­bę oca­le­nia Wer­te­ra, choć była to mi­sja z góry ska­za­na na nie­po­wo­dze­nie. Uko­cha­na Wer­te­ra jest dziew­czy­ną nie­zwy­kle do­brą i po­god­ną, a przy tym od­po­wie­dzial­ną. Nie dziwi więc fakt obdarzenia jej tak wielkim afektem. Na­le­ży jed­nak pa­mię­tać, że ob­raz przed­sta­wia­ny przez bo­ha­te­ra w li­stach do Wil­hel­ma jest wyidealizowany. Wer­ter, po­dob­nie jak Gu­staw w “Dzia­dach” Mic­kie­wi­cza i wie­le ro­man­tycz­nych po­sta­ci po nim, nie do­strze­ga w obiek­cie uczu­cia re­al­nej oso­by. 


Prze­czy­taj tak­że: Werter i Albert – charakterystyka porównawcza

Ak­tu­ali­za­cja: 2024-12-01 15:45:43.

Sta­ra­my się by na­sze opra­co­wa­nia były wol­ne od błę­dów, te jed­nak się zda­rza­ją. Je­śli wi­dzisz błąd w tek­ście, zgłoś go nam wraz z lin­kiem lub wy­ślij ma­ila: kon­takt@po­ezja.org. Bar­dzo dzię­ku­je­my.