x


Dzieje Raskolnikowa - streszczenie i plan w punktach

Autorką streszczenia jest: Marta Grandke.

Rodion Raskolnikow to główny bohater powieści “Zbrodnia i kara” autorstwa Fiodora Dostojewskiego. Jego losy są niezwykle burzliwe i zawierają w sobie przemianę wewnętrzną Raskolnikowa. Najważniejszym punktem jego drogi życiowej okazało się być brutalne morderstwo starej lichwiarki.

 • Dzieje Raskolnikowa - streszczenie
 • Dzieje Raskolnikowa - plan wydarzeń
 • Dzieje Raskolnikowa - streszczenie

  Raskolnikow wiedzie nędzne życie w Petersburgu. Musiał porzucić dalszą edukację w zakresie prawa ze względu na problemy finansowe i często zastawiał cenne rzeczy u starej lichwiarki. Pewnego razu wracając od niej, spotkał w szynku alkoholika Marmieładowa, który opowiedział mu swoją historię. Do Raskolnikowa list słała jego matka, donosząc mu o trudnej sytuacji jego siostry, Duni. Gdy pojawiły się dogodne okoliczności, Raskolnikow zrealizował swój plan i zamordował stara lichwiarkę siekierą. Okazało się, że wszystko widziała jej siostra, Lizawieta, zatem ją też zabił.

  Raskolnikow zbiegł z miejsca zbrodni i przez jakiś czas chorował, gorączkował i majaczył. Był potem wezwany na komisariat w sprawie swoich długów. Raskolnikow zaczął powoli popadać w paranoję, a jego zachowanie zastanawiało jego przyjaciela, Razumichina oraz siostrę i matkę, które odwiedziły go w Petersburgu.

  W międzyczasie Raskolnikow był świadkiem śmierci Marmieładowa pod powozem konnym. Poznał wówczas jego córkę, Sonię, zmuszoną do pracy jako prostytutka. Zaczął z nią spędzać więcej czasu i zbliżać się do niej. W międzyczasie walczył z narzeczonym siostry, Łużynem, który był dużo od niej starszy. Dunia miała także problemy ze Swidrygajłowem, który jej się narzucał i sprowadzał na nią kłopoty. Swidrygajłow próbował także fałszywie oskarżyć Sonię o kradzież pieniędzy po śmierci jej macochy.

  Raskolnikow ostatecznie przyznał się do popełnionej zbrodni przed Sonią, ale ta nie odrzuciła go, tylko okazała mu miłosierdzie. Namówiła go także do pójścia na komisariat. Jeden z oficerów, Porfiry, już wcześniej podejrzewał Raskolnikowa. Po przyznaniu się Raskolnikow dostał zaskakująco niski wyrok - wysłano go na kilka lat katorgi na Syberii. Wraz z nim wyruszyła tam Sonia.

  Dzieje Raskolnikowa - plan wydarzeń

  1. Nędzne życie Raskolnikowa w Petersburgu.
  2. Zastawienie rzeczy u lichwiarki i poznanie Marmieładowa.
  3. Morderstwo starej lichwiarki i jej siostry.
  4. Choroba Raskolnikowa po popełnieniu morderstwa.
  5. Wezwanie Raskolnikowa na komisariat w sprawie zaległego czynszu.
  6. Rosnąca paranoja Raskolnikowa i wyrzuty sumienia.
  7. Wizyta u Razumichina.
  8. Śmierć Marmieładowa pod powozem konnym.
  9. Raskolnikow pomaga finansowo rodzinie Marmieładowa i poznaje Sonię
  10. Wizyta Soni u Rodiona.
  11. Ponowne przybycie Raskolnikowa na komisariat.
  12. Problemy Raskolnikowa z Łużynem i Swidrygajłowem.
  13. Raskolnikow przyznaje się do winy Soni oraz siostrze.
  14. Raskolnikow na komisariacie przyznaje się do popełnienia morderstwa.
  15. Katorga Rodiona na Syberii i pomoc Soni.
  16. Duchowa przemiana Raskolnikowa i jego nawrócenie się.


  Czytaj dalej: Jak zachowywał się Rodion Raskolnikow po dokonaniu zbrodni?

  Ostatnia aktualizacja: 2023-09-14 20:51:34

  Opracowanie stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują poezja.org. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.

  Inne opracowania