Dymitr Prokoficz Razumichin - charakterystyka

Autorką charakterystyki jest: Adrianna Strużyńska.

Dymitr Prokoficz Razumichin jest bohaterem powieści Fiodora Dostojewskiego „Zbrodnia i kara”. Był oddanym przyjacielem głównego bohatera, Rodiona Raskolnikowa. W końcu stał się też członkiem jego rodziny, poślubił młodszą siostrę kolegi, Dunię.

Charakterystyka Razumichina

Razumichin był wysoki i chudy. Miał czarne włosy. Często można było zauważyć, że nie dba o siebie, był niedokładnie ogolony. Jego nazwisko wywodziło się od rosyjskiego „разум” (razum), oznaczającego rozum lub intelekt. Bohater rzeczywiście był inteligentnym, młodym człowiekiem. Podobnie jak Raskolnikow, studiował prawo. Razumichin był jednak zdecydowanie bardziej zaradny od swojego kolegi. Musiał przerwać studia z powodu problemów finansowych, ale robił wszystko, żeby podnieść się z upadku. Razumichin poszukiwał uczciwego źródła utrzymania. Zajął się wykonywaniem tłumaczeń z języka niemieckiego. Proponował tę pracę również Rodionowi, ale ten odmówił. Dymitr był niezadowolony z postępowania kolegi. W przeciwieństwie do Raskolnikowa, nie pogrążał się w apatii i żalu do świata.

Razumichin akceptował swój los i miał nadzieję na lepszą przyszłość. Marzył o własnej działalności wydawniczej, żeby zapewnić byt rodzinie. Podobnie jak Raskolnikow, żył w biedzie, ale nie był zgorzkniały. Gdy spędził zimę w nieogrzewanym mieszkaniu, żartobliwie stwierdził, że w chłodzie lepiej mu się śpi. Dzięki swojemu pozytywnemu podejściu, Razumichin pozostał pogodny i towarzyski. Nie miał do nikogo pretensji, ale rozumiał rozczarowanego swoim losem Raskolnikowa. Nie podobało mu się też podejście Rodiona do rodziny. Razumichin nie rozumiał, dlaczego kolega zaniedbuje własną matkę i siostrę.

Mimo wszystkich różnic, Dymitr był oddanym przyjacielem. Nie opuścił Rodiona, chociaż zauważał jego nietypowe zachowanie. Nie domyślał się jednak, że wynika ono ze zbrodni, której dopuścił się przyjaciel. Razumichin opiekował się kolegą, gdy ten leżał w gorączce po dokonaniu morderstwa. Bohater sprowadził do Rodiona swojego kolegę, młodego lekarza Zosimowa. Raskolnikow niejednokrotnie był dla Razumichina grubiański i niechętnie utrzymywał z nim kontakty. Dymitr widział jednak, że kolega potrzebuje pomocy. Opiekował się nie tylko Rodionem, ale też jego matką i siostrą.

Dymitr był lekkoduchem i hedonistą. Doskonale odnajdował się w towarzystwie, był świetnym gawędziarzem. Chętnie pił alkohol, ale nie był uzależniony. Razumichin prowadził życie typowego młodego kawalera. Korzystał z dostępnych w mieście rozrywek i nie stronił od towarzystwa kobiet. Okazało się jednak, że Dymtir jest zdolny do miłości i zaangażowania.

Życie Razumichina zmieniło się, gdy poznał siostrę Raskolnikowa, Dunię. Zakochał się w niej, jak się później okazało, z wzajemnością. Dziewczyna była zaręczona z zamożnym Piotrem Łużynem, ale na szczęście wycofała się z danego słowa. Razumichin poślubił Dunię, gdy Raskolnikow przebywał na katordze na Syberii. Po ślubie wrócił też na studia prawnicze. Małżeństwo było dla niego dodatkową motywacją, żeby zawalczyć o lepszą przyszłość. Razumichin musiał stać się bardziej odpowiedzialny i zapewnić rodzinie godne życie.

Dymitr jest postacią zdecydowanie pozytywną. Znajdował się w sytuacji podobnej do Raskolnikowa, ale całkowicie inaczej sobie z nią radził. Nie odnosił się do świata i ludzi z niechęcią, ale ciągle marzył i snuł plany na przyszłość. Razumichin znalazł kochającą żonę i wrócił na uniwersytet. Jego historia kończy się więc szczęśliwie.


Przeczytaj także: Nikodem Fomicz Zamiotow - charakterystyka

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.