Motyw podróży w literaturze - konteksty z różnych epok

Podróżowanie to jedna z najbardziej pierwotnych aktywności człowieka. Przypisaliśmy jej z tego powodu wiele wartości, które następnie oddała literatura. Jedną z nich jest rozwój, rozumiany również jako dojrzewanie.

  • Motyw podróży - znaczenie
  • Motyw podróży w literaturze różnych epok
  • Inne przykłady motywu podróży w literaturze
  • Motyw podróży - znaczenie

    Podróż związana jest z poznawaniem nowych ludzi i miejsc, odkrywaniem nieznanego. Z tego powodu w literaturze dosyć szybko skojarzono ją z motywem dojrzewania, a nawet samego życia. Wszystkie trzy związane są ze zmianą, również wewnętrzną.

    Podróż to również przygoda sama w sobie. Stanowi więc doskonałe narzędzie fabularne do rzucenia bohaterów w wir nowych wydarzeń, zmiany scenerii. Takie wydarzenie pozwoli im zmierzyć się ze swoimi słabościami, poznać siebie. Tym samym ponownie widzimy związek podróży z motywem dorastania, a nawet oświecenia. Wielu mistyków opisanych przez literaturę było bowiem podróżnikami. Podróż jest więc zmianą, poznaniem, życiem.

    Motyw podróży w literaturze różnych epok

    Odyseja – Homer

    Przypisywany Homerowi epos rozpoczyna się po zakończeniu dziesięcioletniej wojny trojańskiej. Słynący z mądrości król Itaki, pomysłodawca słynnego konia trojańskiego, przeżywał straszliwe i fantastyczne przygody w swojej podróży do domu. Przeklęty za oślepienie cyklopa Polifema przez samego Posejdona, musi zmierzyć się z uwodzicielskimi syrenami, przepłynąć obok potworów Scylli i Charybdy, czy uciec z wyspy wiedźmy Kirke.  Ostatecznie, po wielu latach tułaczki, Odyseuszowi udaje się wrócić do Itaki i zabić natrętnych zalotników swojej drogiej żony, Penelopy.

    Księga Wyjścia

    Jedną z najsłynniejszych historii o podróży w literaturze jest Exodus Izraelitów z Egiptu. Opisany w biblijnej Księdze Wyjścia marsz całego Narodu Wybranego przez pustynię Synaj był wynikiem prześladowań, jakich dopuścili się na nim Egipcjanie. Faraon, lękając się wzrastania ich liczebności, zniewolił bowiem ten lud, a następnie próbował wytępić go poprzez zabicie pierworodnych synów. Bóg ulitował się jednak nad Izraelem i nakazał Mojżeszowi wyprowadzić go do Ziemi Obiecanej. Z ważnych elementów tej wędrówki warto wspomnieć przejście przez Morze Martwe, czy jedzenie manny. Podróż zajęła Izraelowi 40 lat. Taką długość błąkania się po pustyni Biblia tłumaczy oczyszczeniem, jakie musiało dokonać się poprzez wymianę pokoleń – wcześniejsze wyniosły bowiem z Egiptu negatywne zachowania, takie jak bałwochwalstwo.

    Tristan i Izolda

    Dzielny Tristan, na polecenie króla Kornwalii Marka, wyrusza na poszukiwanie właścicielki przyniesionego kiedyś władcy przez ptaka złotego włosa. Chce on ją bowiem poślubić. Rycerz znajduje Izoldę Złotowłosą w Kornwalii. Niestety w wyniku pomyłki służącej Izoldy, oboje wypijają napój miłosny i zakochują się w sobie. Powoduje to szereg nieszczęśliwych perypetii. Nie mogąc być z poślubioną Markowi ukochaną, Tristan rusza do Bretanii. Tam bierze za żonę Izoldę o Pięknych Dłoniach. Nigdy jednak nie zapomina o swojej ukochanej. Przed śmiercią prosi ją o przybycie, jednak w wyniku kłamstwa zazdrosnej żony, umiera przed przybyciem Jasnowłosej. Ta umiera z żalu chwilę po Tristanie. Ich grób łączy potem krzak głogu. 

    Do snu – Jan Kochanowski

    Poeta z Czarnolasu nawiązuje tutaj do starożytnej tezy na temat snu, która widziała w nim wędrówkę duszy. W czasie kiedy ciało spokojnie odpoczywa pośród pieleszy, duch przemierza tajemnicze i piękne krainy, dziwiąc się ich cudom. Kochanowski opisuje nawet wstąpienie duszy na firmament niebieski, gdzie może ona obserwować z zaciekawieniem ruchy planet i tajemnie gwiazd. Podmiot liryczny porównuje również sen do śmierci; jest on dla niego przedsmakiem rzeczy ostatecznych. Tym samym Kochanowski ponownie nawiązuje do starożytnej myśli, jakoby sen pozwalał wędrować duszy ku krainom zmarłych, zaświatom.

    Pamiętniki – Jan Chryzostom Pasek

    Będące inspiracją dla Trylogii Henryka Sienkiewicza „Pamiętniki” to bogate źródło wiedzy o życiu i światopoglądzie szlachty XVII wieku. Autor, a zarazem główny bohater jest typowym przedstawicielem sarmatyzmu – niepozbawionym ciętego dowcipu warchołem o nieco wąskich horyzontach. Pasek dużą część swojego życia poświęcił służbie wojskowej, widząc w niej okazję do zarobku i chwały.

    Wspomnienia szlachcica obejmują jego udział w wojnie Rzeczpospolitej ze Szwecją (1656r.), kampanii węgierskiej (1657r.), wyprawie do Danii (1658-59r.),  wojnie  z Moskwą (1660r.) oraz jego przygody jako żołnierza na terenie Rzeczpospolitej. Pasek przybywając do innych krajów, dziwi się obyczajom ich mieszkańców i opisuje je w sposób, który zradza jego, delikatnie mówiąc, szowinistyczne podejście. 

    Kandyd – Wolter

    Jedno z najsłynniejszych dzieł francuskiego skandalisty, a zarazem najbardziej znany przykład powiastki filozoficznej.Wychowany w zamku barona de Thunder-ten-tronckha tytułowy bohater, jest przekonany o słuszności filozofii optymistycznej. Zakłada więc, że żyjemy w najlepszym z możliwych światów, a zło jest tylko koniecznością dla istnienia tego dobra.

    Wkrótce jednak życie Kandyda ulega gwałtownym zmianom, a on będzie musiał zrewidować swoje poglądy. Jak w kalejdoskopie przeżywa on kolejne przygody, wędrując przez najodleglejsze krainy świata: Amerykę Południową, Europę aż po Konstantynopol. Odwiedza nawet mityczne Eldorado, gdzie dane mu jest oglądać utopię. W wyniku tych przygód i towarzyszących im nieszczęść Kandyd dochodzi do wniosku, że szczęście należy osiągać pracą.

    Kordian – Juliusz Słowacki

    Tytułowy bohater jest początkowo przedstawicielem werterowskiego typu romantyka. Po zawodzie miłosnym i nieudanej próbie samobójczej postanawia odszukać „ideę wielką” – myśl, dla której mógłby poświęcić życie. Wyrusza więc w podróż, podczas której odwiedza kolejne kraje Europy i konfrontuje modne idee swojej epoki. Ostatecznie jego poszukiwania kończą się objawieniem na szczycie Mont Blanc. Tam właśnie odnajduje „ideę wielką”, jaką jest winkelriedyzm. Powraca więc do ojczyzny, by wcielić ją w życie.

    Podróż w „Kordianie” można rozumieć jako symbol mistycznego oświecenia i dorastania. Bohater zmienia się w jej trakcie, weryfikuje swoje poglądy, by ostatecznie osiągnąć prawdę ponadzmysłową – oświecenie.

    Lalka – Bolesław Prus

    W powieści można doszukać się kilku momentów podróży bohaterów. Pierwszym jest wyprawa Stanisława Wokulskiego do Turcji w celu zarobienia na dostawach dla wojska. Drugą jest opowieść Rzeckiego o jego perypetiach na Węgrzech w czasach Wiosny Ludów. Ostatnią podróżą jest wyjazd Wokulskiego do Paryża, gdzie poznaje Geista. Wielce prawdopodobne, że po porzuceniu Łęckiej, główny bohater wrócił tam by pomagać uczonemu w jego pracach naukowych.

    Jądro ciemności – Joseph Conrad

    Mający odnaleźć tajemniczego Kurtza Marlow wyrusza w głąb Kongo. Posuwając się coraz głębiej w dziką krainę, symbolicznie schodzi ku mrocznej, pierwotnej naturze człowieka. Historia opowiedziana przez Conrada jest w istocie wędrówką ku tytułowemu jądru ciemności, gdzieś na samym dnie naszej duszy. Miejscu pierwotnego zła, od którego odgrodzić się możemy jedynie, dążąc do szlachetnych ideałów cywilizacji.

    Mały książę – Antoine de Saint-Exupéry

    Tytułowy bohater opuszcza swoją niewielką planetoidę, wędrując przez kolejne ciała niebieskie i poznając ich mieszkańców. Jego podróż można rozumieć jako symbol dorastania, otwierania się na świat i zdobywania doświadczenia. Taka interpretacja ma sens w odniesieniu do sposobu powrotu Małego księcia do domu – poprzez śmiertelne ukąszenie węża.  Wędrówka jest wtedy życiem, które zawsze kończy się śmiercią, będącym w istocie powrotem do źródła.

    Inne przykłady motywu podróży w literaturze

    • Mit o  Jazonie - Grecki heros zasłynął z wprawy po złote runo, którą odbył na pokładzie okrętu  Argo („Szybki”). Jazon wraz z  Argonautami, wśród których  byli Orfeusz i Herakles, odwiedzili między innymi zamieszkałą jedynie przez kobiety wyspę Lemnos i siedzibę czarodziejki Kirke. Ostatecznie dotarli na  Kolchidę – wyspę, gdzie w ogrodzie Aresa wisiało złote runo.
    • Boska komedia Dantego Alighieri - Pochodzące z późnego średniowiecza dzieło jest opisem podróży bohatera przez chrześcijańskie zaświaty: Piekło, Czyściec i Niebo. Wędrówkę taką nazywamy w literaturze katabazą. Dante napisał swoje dzieło w celu zwrócenia swojego czytelnika ku pobożnemu życiu, poprzez przestraszenie go wizją piekła.
    • Jerozolima wyzwolona Torquato Tasso - Epos rycerski, podejmujący temat pierwszej wyprawy krzyżowej, a dokładnie jej ostatni etap – wkroczenie krzyżowców do Jerozolimy. Dzieło skupia się na ukazaniu krzyżowców jako rycerzy żyjących zgodnie z etosem rycerskim i wiarą chrześcijańską.
    • Podróże Guliwera Jonathana Swifta - powieść podróżnicza, w której tytułowy bohater odwiedza krainy, zamieszkałe przez fantastyczne istoty. Spotyka między innymi gigantów, liliputy czy cywilizację inteligentnych koni. Dzieło Swifta jest kąśliwą satyrą na modne w tamtych czasach książki podróżnicze oraz realia XVIII - wiecznej Anglii.
    • Sonety krymskie Adama Mickiewicza - cykl 18 utworów, będących poetyckim zapisem podróży, jaką Adam Mickiewicz odbył na Półwysep Krymski w 1825 roku. W utworach widoczna jest fascynacja orientalizmem oraz ogromnymi przestrzeniami Azji.
    • W pustyni i w puszczy Henryka Sienkiewicza - Porwane przez Mahdystów dzieci, Staś i  Nel, zmuszone są do wędrówki przez afrykańską pustynię, a po ucieczce przetrwania w interiorze. Podróż ta jest dla nich szkołą życia i sprawdzianem własnej zaradności.
    • W osiemdziesiąt dni dookoła świata Juliusza Verne'a - Gentelman Phileas Fogg zakłada się, że okrąży świat w osiemdziesiąt dni. Przy wykorzystaniu najnowszych zdobyczy technologii odwiedza kolejne kraje i poznaje egzotyczne kultury.
    • Przedwiośnie Stefana Żeromskiego - Cezary Baryka to potomek polskich emigrantów  Baku. W wyniku wybuchu wojny, a potem rewolucji, wyjeżdża do ojczyzny rodziców – Polski. Początkowo zupełnie obcy kraj, powoli staje się również jego ojczyzną.
    • Hobbit J. R. R. Tolkiena - Hobbit Bilbo Baggins zostaje zwerbowany przez czarodzieja Gandalfa do wyprawy krasnoludów pod wodzą Thorina Dębowej Tarczy, mającej na celu odzyskania skarbów twierdzy w Samotnej Górze. Kompania przebywa daleką drogę przez Krainy Śródziemia, przeżywając przygody i poznając jego niesamowitych mieszkańców.

    Czytaj dalej: Motyw tęsknoty w literaturze - konteksty z różnych epok

    Ostatnia aktualizacja: 2023-09-27 22:21:29