Autorką charakterystyki jest: Ilona Kowalska.

Charlie Marlow to główny bohater powieści Josepha Conrada „Jądro Ciemności”, opowiadającej o wyprawie do Afryki, niewolnictwie i zakładaniu na tym kontynencie kolonii przez Europejczyków. Marlow występuje również w powieści „Lord Jim”, w której pełni drugoplanową rolę. Uważa się, że jest to alter ego pisarza, ponieważ Marlow i Conrad mają wiele cech i punktów wspólnych. Jest jednym z najważniejszych bohaterów literackich w historii.

Charakterystyka Marlowa

Jest to podstarzały mężczyzna, który całe życie spędził na morzu jako kapitan. Ma żółtą cerę, a jego policzki się zapadają. Plecy ma proste, a ramiona długie i obwisłe. Jego twarz jest szczupła, pomarszczona i wysuszona od słońca. Oczy są skupione, chociaż powieki na nie opadają. Wyglądał jak asceta. W jego wyniszczonym pracą wyglądzie przebijała się jednak mądrość życiowa, doświadczenie i dostojeństwo. Najprawdopodobniej jest ateistą.

Marlow od najmłodszych lat fascynował się morskimi wyprawami, a jego największym marzeniem było opłynięcie świata dookoła. Interesował się mapami, nad którymi spędzał długie godziny, wodząc po nich palcem. Był zapatrzony w Afrykę i nieodkryte tam jeszcze lądy, a rzeka Kongo hipnotyzowała go i przypominała węża. Pragnął ją przepłynąć i zobaczyć, co znajduje się na jej końcu.

Marlow to typowy samotnik, który jest małomówny, zdystansowany i oddalony od wszystkich ludzi. Jest bacznym obserwatorem zdarzeń, w których nie lubi uczestniczyć aktywnie. Wszystkie emocje trzyma w sobie i nie dzieli się nimi ze światem. Do najbliższych jest nastawiony życzliwie, zrobiłby dla nich wszystko. Potrafił skupić ludzi dookoła siebie, nawet tych, za którymi nie przepadał.

Bohater patrzy na świat w ciemnych barwach. Nie jest optymistą i wie, że większość kwestii pójdzie nie po jego myśli. Często wątpi w siebie i swoje umiejętności, nie jest pewien tego, co się wydarzy. Jego życie nie jest spokojne, ponieważ obawia się o swój los, stan statku i załogę. Nie jest pewien, czy odnajdzie Kurtza i czy uda im się opuścić Afrykę.

Marlow ma dwie wielkie pasje. Pierwszą z nich jest praca. Całe życie poświęcił morzu i zna się na pływaniu statkiem jak nikt inny. Jest mistrzem w swojej dziedzinie, który osiągnął wszystko, co tylko mógł. Wiele osób chce się od niego uczyć, ponieważ uważany jest za autorytet. W sytuacjach kryzysowych nie panikuje, ale jest zawsze opanowany i wie, co robić. Ciężko pracuje i nie wyobraża sobie życia bez codziennej pracy.

Drugą pasją Marlowa jest gawędziarstwo. Mężczyzna uwielbia opowiadać o swoich przygodach i przeżyciach, których doświadczył w czasie wypraw. Dookoła niego zawsze znajduje się grupa ludzi chętnych do słuchania jego opowieści, a on chętnie umilał czas zebranym. Opowiada w sposób obrazowy i plastyczny, pozwalając słuchaczowi wyobrazić sobie daną sytuację. Jest bardzo przekonujący, chociaż nie zawsze jego opowieści były zgodne z prawdą. Zdarzało mu się delikatnie ubarwiać swe historie.

Marlow uwielbia ludzi, którzy, podobnie jak on, ciężko pracują i nie migają się od roboty. Codzienna, żmudna praca nie jest dla niego problemem, a przyjemnością. Odnajduje się w prostych czynnościach, które nie niosą ze sobą wielkiej wartości. Wie, co robi i dlaczego to robi. Pracę traktuje jak schronienie, lek na zło świata i odskocznię od smutnej rzeczywistości. Nie zwraca uwagę na wygląd czy światopogląd pracowników, a jedynie ich umiejętności i zaangażowanie. W Afryce zwraca uwagę na czarnoskórych tubylców i wyobraża sobie, jak dobrze byłoby z nimi pracować. Nie traktuje ich jak niewolników, którzy są gorsi przez swój kolor skóry, ale podziwia wytrwałość i chęć do pracy.

Marlow ma łatwość w odgadywaniu prawdziwych intencji osób, z którymi ma styczność. Szybko wykrywa fałsz i obłudę. Czuje negatywne uczucia wobec dyrektora stacji centralnej, w której spędza wiele czasu. Nie czuje żadnej sympatii do tego człowieka i unika go, jak tylko może. Uważa go za leniwego i zakłamanego, który zbija majątek na udawaniu, że pracuje. Nienawidzi kłamstwa, ponieważ przeraża go ono. Uważa, że kłamstwo związane jest ze śmiercią, dlatego stara się go unikać. Jednocześnie ma świadomość, że i jemu zdarza się skłamać, chociaż bardzo tej cechy w sobie nie lubi.

Marlow jest osobą, która dużo wymaga od innych, ale najwięcej od siebie. Jest sumienny, pracowity i ambitny. Stara się robić wszystko najlepiej jak potrafi. Jest terminowy i obowiązkowy, a wykonanie zadania jest dla niego świętością. Dzięki tym cechom stał się cenionym kapitanem parowca, a jego załoga uwielbiała go za profesjonalizm, wiedzę i pomoc. Ciepło traktował swoich żeglarzy, jednocześnie nie wchodząc z nimi w zbyt prywatne relacje czy przyjaźnie, ponieważ uważał, że pozycja kapitana zobowiązuje do pewnego szacunku. Był męski, silny i odważny, chociaż bał się sytuacji, w których nie wiedział, co robić. Toczyła się wtedy w nim walka, ponieważ podejmowanie trudnych decyzji nie było jego najmocniejszą stroną. Obawiał się błędów i konsekwencji, jakie inni będą musieli ponosić przez jego nieodpowiednie decyzje. Stawiał dobro innych ponad swoje i zawsze chciał jak najlepiej dla bliskich sobie osób. Czasem wydawał się nieszczęśliwy życiem, jednak bardziej było to związane z pesymistycznym podejściem do świata.

Morze szybko zweryfikowało wyobrażenia Marlowa o pracy wśród żywiołu. Nie był już zachwycony wodą i przyrodą, w której się obracał. Czuł przed nią strach i respekt. Widział wiele straszliwych kataklizmów na morzu, a wielu z jego przyjaciół nie przetrwało morskich wypraw. Afryka wydawała mu się przerażająca i złowieszcza. Tamtejsza flora sprawiła, że stracił zaufanie do swojej wiedzy o roślinach. Przeczuwał niebezpieczeństwo, jakie może wyłonić się z ciemnej dżungli. Starał się przez nią nie przechodzić i unikać jej, nie znajdować się nawet w pobliżu.

Od początku wiedział, że kolonizacja Afryki nie miała na celu niesienia edukacji i cywilizacji. Napędzały ją zyski z handlu kością słoniową. Wiedział, że Europejczycy nie mają żadnych hamulców, by zdobyć to, czego pragną, a przez chciwość dopuszczali się morderstw, gwałtów czy wykorzystywania do śmierci czarnoskórych pracowników.


Przeczytaj także: Kurtz - charakterystyka

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.