Wiersze o zimie

Wiersze o zimie dla dzieci

Wiersze o zimie to doskonała propozycja dla dorosłych, jak i dzieci. Zima odmienia świat w sposób iście bajeczny. Podziwiana zza szyby lub w otoczeniu natury zima zachwyca. Piękno zimy opisać mogą chyba tylko poeci! „Mistrz nad mistrze naturę zamarłą w jesieni - We mgnieniu oka w nowy, żywy świat zamieni” - Józef Ignacy Kraszewski.

Zima to prawdziwy popis sił natury, który fascynuje ludzi w różnym wieku. Wiersze o zimie to często poezja uniwersalna pod względem przekazu. Dorośli chętnie sięgają po poezję w długie zimowe wieczory. Zaduma nad pięknem świata jest doskonałym przepisem na udany dzień. Zima ma także inne oblicza, o których poeci nie zapominają. Poezja bowiem to nie tylko opisy baśniowe i malarskie, ale także opis realiów. Wiersze oddają to, o czym myślimy, a nie potrafimy tych przemyśleń określić i ułożyć w słowa. Takie utwory z powodzeniem mogą zastąpić film czy obraz. Warto więc czasem usiąść w zaciszu domu, spojrzeć na płomień świecy i zagłębić się w lekturę. Wierszyki o zimie to z kolei propozycja dla dzieci. Klasyczna poezja rymowana to coś, co najmłodsi wprost uwielbiają! Czytanie wierszyków sprawia, że dziecko rozwija wyobraźnię, docenia wagę twórczości, a przede wszystkim rozwija umiejętności językowe. Zapoznaj dziecko z najpiękniejszymi wierszykami o zimie, a niedługo razem będziecie cieszyć się lekturą i recytacją. Dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym pokochają utwory, takie jak „Zła zima” i „Zmarzluch” Marii Konopnickiej. Kto nie zna tekstu "Hu hu ha! Nasza zima zła" musi konieczne go poznać, a uśmiech na pewno zagości na twarzy młodego czytelnika. Na uwagę najmłodszych zasługuje także kultowa rymowanka i piosenka „Jedzie zima” Czesława Janczarskiego. Przepiękne, melancholijne wiersze dla młodszych i starszych odbiorców stworzyli także: Jan Brzechwa, Antoni Lange, Władysław Bełza.

Dlaczego warto czytać wiersze o porach roku? Taka poezja, podobnie jak pory roku, jest szczególnie malownicza i opisowa. Piękniejsza niż jakiekolwiek inne opisy. Czytaj wiersze o zimie także dzieciom, one również docenią piękno poezji!