Indywidualnie czy we współpracy z innymi? Która droga do realizacji życiowych celów jest skuteczniejsza? W pracy odwołaj się do: lektury obowiązkowej, innego utworu literackiego oraz wybranych kontekstów.

Autor opracowania: Piotr Kostrzewski. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.

Słowa Arystotelesa: „Kto nie żyje w społeczeństwie, jest zwierzęciem albo bogiem” oddają fakt, iż człowiek jest stworzeniem o stadnej naturze. Człowiek w pojedynkę ma ograniczone zdolności przetrwania. Musimy szukać swojego bezpieczeństwa w grupie. Samemu niewielu siłaczy poradzi ciężkiemu kawałowi drewna. Tymczasem kilku, kilkunastu ludzi bez problemu go podniesie. Taką samą zależność możemy zauważyć w innych dążeniach człowieka. Kwestią jest tylko zorganizowanie takiej grupy. Jeżeli dzieli ona wspólny cel, problem jest rozwiązany. Choćby w historii naszego kraju można dostrzec, że jedność narodowa pozwala osiągać wielkie rzeczy. Człowiek ma większą szansę sukcesu, jeśli działa w ramach większej grupy.

Spis treści

Indywidualnie czy we współpracy z innymi? Która droga do realizacji celów życiowych jest skuteczniejsza?

Lalka

Pisarze epoki pozytywizmu kierowali się ideą pracy organicznej, postrzegając naród jako organizm, w którym różne klasy społeczne pełnią rolę poszczególnych organów, współpracując dla wspólnego dobra. Takie podejście zakładało, że sukces narodowy i społeczny jest możliwy wyłącznie poprzez współdziałanie wszystkich warstw społecznych – od arystokracji, przez mieszczaństwo, po chłopów. Idea ta stanowiła odpowiedź na niepowodzenia wielkich zrywów narodowych. Stanisław Wokulski, główny bohater „Lalki” Bolesława Prusa, jest postacią, która w swoim życiu i działalności łączy pierwiastki romantyczne i pozytywistyczne. Choć jego natura romantyczna przejawia się w uczuciu do Izabeli Łęckiej oraz w marzycielskim podejściu do życia, jego przekonania i działania wpisują się w program pozytywizmu. Wokulski dostrzega, że poprawa sytuacji kraju nie leży w kolejnych zrywach narodowych, które prowadziły jedynie do wyniszczenia i klęsk, ale w długoterminowym planie opartym na współpracy różnych warstw społecznych. Jednym z najbardziej wymownych przejawów pozytywistycznego myślenia Wokulskiego jest założenie spółki do handlu z Rosją. Wokulski wykorzystuje swoje zdolności handlowe, wiedzę oraz kontakty, ale jednocześnie angażuje środki finansowe arystokracji, której zasoby są niezbędne do realizacji przedsięwzięcia. Sama koncepcja spółki zakłada współdziałanie różnych jednostek na równych zasadach w celu osiągnięcia korzyści, które przysłużą się zarówno jednostkom, jak i całej społeczności. Założenie spółki przez Wokulskiego podkreśla, jak istotna jest współpraca w realizacji dużych, ambitnych projektów. Bohater, choć obdarzony wyjątkowymi zdolnościami, nie byłby w stanie samodzielnie osiągnąć sukcesu na taką skalę. To pokazuje, że nawet najbardziej wybitna jednostka potrzebuje wsparcia i współpracy z innymi.

Syzyfowe prace

Spojrzymy więc na realizację celów życiowych z perspektywy osoby skazanej na indywidualną pracę. Doskonałym przykładem będzie tu Andrzej Radek z „Syzyfowych prac” Stefana Żeromskiego. Bohater urodził się jako syn chłopów folwarcznych, co stawia go na dole drabiny społecznej. Brak jakiegokolwiek zaplecza intelektualnego i perspektyw, jak i wpojona pogarda wobec klas wyższych, były jego zestawem poglądów na świat. Jednak dzięki niespodziewanej pomocy ze strony nauczyciela Antoniego Paluszkiewicza, chłopak dostał życiową szansę, aby się rozwijać. Widać wyraźnie, że czasami dla osiągnięcia czegoś wielkiego potrzebujemy pomocy innych. Kiedy jednak Paluszkiewicz umiera, Radek zostaje sam, mimo to nie przerywa nauki. W lichej jakości mundurku szkolnym, a właściwie ubraniu przefarbowanym na jego podobieństwo, podejmuje walkę o awans społeczny. Po szkole, gdzie traktowany jest źle przez lepiej usytuowanych uczniów, udziela korepetycji. Tak właśnie zarabia na stancję i utrzymanie jako osoba pozbawiona pomocy ze strony rodziny. Sam uczy się do późna, żeby nadążyć z materiałem. Brak pomocy oraz jakiegokolwiek zaplecza finansowego Andrzej Radek musi kompensować ogromną determinacją i pracowitością. Chłopakowi udaje się osiągnąć więcej, niż komukolwiek z jego rodzinnych stron. Ma jednak nieporównywanie trudniej, niż choćby jego bogatsi rówieśnicy, a gdyby wcześniej nie był wsparty przez nauczyciela, nie miałby podstaw, na których można coś więcej zbudować. Tym samym widać, że pomoc otoczenia pozwala łatwiej osiągać sukces.

Inne konteksty literackie

  • Dziady cz. III” Adama Mickiewicza – W „Wielkiej Improwizacji” Konrad, wieszcz i patriota, zwraca się do Stwórcy, aby ten dał mu siłę poprowadzenia narodu polskiego do wolności. Ponieważ jednak jest on skrajnym indywidualistą świadomym swej wyjątkowości, obraża Boga sugestią, że jest mu równy. Samotność Konrada w działaniu okazuje się główną przyczyną jego porażki. Bohater w swojej pysze odrzuca innych, zarówno prostych ludzi, jak i tych, którzy mogliby wesprzeć go w realizacji jego celów. Nie zauważa, że prawdziwa siła w walce o wolność i zmianę losów narodu tkwi w jedności i współpracy, a nie w indywidualnym heroizmie. 
  • Folwark zwierzęcy” George’a Orwella – Powieść ukazuje proces degeneracji ideałów wspólnotowych i solidarności poprzez pryzmat zwierząt, które początkowo jednoczą się w walce przeciwko wspólnemu wrogowi – ludziom, symbolizującym wyzysk i niesprawiedliwość. Wyrażają to hasła takie jak „Wszystkie zwierzęta są równe”. Na czele zwierzęcego społeczeństwa stają świnie, które wykorzystują swoją inteligencję, aby przejąć kontrolę nad folwarkiem. Napoleon, główny przywódca, stopniowo eliminuje opozycję. Władza zostaje w rękach niewielkiej grupy, która manipuluje resztą. Świnie wprowadzają stopniowe zmiany w zasadach, tłumacząc iż są one dla „dobra wspólnoty”. W takiej rzeczywistości prawdziwa nadzieja jest w pojedynczych jednostkach, które będą walczyć z reżimem.
  • Ludzie bezdomni” Stefana Żeromskiego – Judym to postać, która w swoim życiu kieruje się głównie przekonaniem o konieczności realizacji misji społecznej jako lekarza. Odrzuca on propozycje wygodnego życia, jakie oferują mu wykształcenie, pozycja społeczna i miłość do kobiety, by poświęcić się pracy wśród najbiedniejszych. Najczęściej pozostaje niezrozumiany przez otoczenie, które zwłaszcza w środowisku lekarskim zdaje się zacofane, czego dowodzi sytuacja wyśmiania go podczas odczytu o higienie. Judym rezygnuje nawet z miłości do Joasi, aby czynić dobro dla ogółu, bez jakiejkolwiek współpracy z tymi, którzy go odrzucają. Jest to więc skuteczna, ale bardzo trudna droga, podczas której czeka go wiele samodzielnej pracy.
  • Chłopi” Władysława Stanisława Reymonta – Społeczność wsi Lipce jest typowym przykładem zbiorowości funkcjonującej niczym jeden organizm. Zasady w niej panujące warunkują i konstytuują codzienne życie, w tym także zachowania i zwyczaje mieszkańców. Kiedy ktoś wyłamie się swym postępowaniem z gromady, tak jak czyni to rozwiązła, choć wrażliwa Jagna, musi ją za to spotkać kara. Gdyby bohatera była w mniejszym stopniu indywidualistką i w imię niezależności stała się bardziej ugodowa, zyskałaby spokój i mogła pozostać we wsi. Ponieważ jednak nie wyraziła takiej chęci, została wydalona z Lipiec decyzją niemal całej gromady.

Zakończenie

Suma możliwości wszystkich w grupie przewyższa pojedynczą jednostkę. Udowodniliśmy to nieraz jako gatunek, czy naród. Codziennie miliony rodzin w naszym kraju sprawniej stawiają czoła życiu, wspierając się wzajemnie. Zespoły naukowców dokonują wiekopomnych odkryć, a grupy wizjonerów zmieniają nasz świat dzięki przedsiębiorczości i kreatywności. Zarazem jednak każda taka inicjatywa potrzebuje kogoś nadającego kierunek. Jednostki wybitnej, przywódcy i wizjonera. Wynika z tego, że wspólna praca daje dobre efekty, ale potrzebna jest równowaga. 


Przeczytaj także: Powracająca fala – streszczenie

Aktualizacja: 2024-11-21 11:48:19.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.