Są książki, które mogą zmienić ludzkie życie. Napisz rozprawkę, w której rozważysz słuszność tego stwierdzenia.

Autorka opracowania: Marta Grandke.

Czasami niewiele trzeba, by zmienił się cały kierunek ludzkiego życia. Wystarczy na przykład lektura, która zmieni sposób patrzenia danej osoby na świat lub pchnie ją w zupełnie niespodziewanym kierunku. Są bowiem książki, które potrafią odmienić całe życie, wstrząsnąć jego fundamentami i sprawić, że dana osoba już nigdy nie będzie postrzegała rzeczywistości w ten sam sposób. Wiele przykładów tego można odnaleźć zarówno w prawdziwym życiu, jak i w samej literaturze. Jako przykład warto przywołać na przykład „Dziady” Adama Mickiewicza, „Cierpienia młodego Wertera” autorstwa Johanna Wolfganga Goethego, „Latarnika” Henryka Sienkiewicza czy „Panią Bovary” Gustave’a Flauberta.

Część IV „Dziadów” Adama Mickiewicza to dramat romantyczny, w którym wspomniane zostają tak zwane książki zbójeckie. Są to lektury pierwszych twórców wczesnego romantyzmu, takich jak Goethe czy Schiller. Ich dzieła miały wpływ na całe pokolenie, pokazując mu, jak wygląda miłość romantyczna. Także Gustaw, bohater „Dziadów”, czytał te teksty i wywarły one ogromny wpływ na jego życie oraz na nieszczęśliwą miłość, jaką żywił do ukochanej kobiety. Pojęcie uczucia doprowadziło go też do próby samobójczej i odebrania sobie życia. Być może gdyby nie lektura romantyków i ich spojrzenia na miłość, Gustaw nie uwikłałby się w taką relację, wierząc, że tak właśnie powinna wyglądać prawdziwa miłość.

Lektury te zatem jednoznacznie ustanowiły kurs jego życia. To właśnie one bowiem pokazały swoim odbiorcom jak być romantycznym i nieszczęśliwym kochankiem, a tą ścieżką podążyło następnie wielu młodych ludzi. Była to także perspektywa kierująca ich na skrajną idealizację żywionego do kobiety uczucia oraz jej samej, w wyniku czego często mieli oni skrzywiony pogląd na rzeczywistość i nie wiedzieli, jak ona się naprawdę prezentuje. Ich życie odmieniała zatem lektura popularnych w ich młodości dzieł.

„Cierpienia młodego Wertera” Goethego to z kolei przykład powieści, która realnie zmieniał życie swoich odbiorców, nie zaś samych bohaterów tekstu. Ukazano w niej bowiem losy nieszczęśliwie zakochanego w Lotcie Wertera, który nie mógł liczyć na wzajemność ukochanej. Powodowało to u niego cierpienie tak nieznośne, że zdecydował się popełnił samobójstwo. Powieść spowodowała tak zwany efekt Wertera, przez który młodzi ludzie zaczynali popełniać samobójstwa, tak jak główny bohater popularnej powieści. Po lekturze stało się ono bowiem dla nich rozwiązaniem. Można zatem powiedzieć, że jest to powieść, która znacząco zmieniała ludzkie życia, a wręcz je po prostu kończyła. Trudno jej zatem nie nazwać książką zmieniającą życie. Jest to jeden z najbardziej znanych takich przykładów.

Książka zmieniła też życie bohatera noweli „Latarnik”. Skawiński rozpoczął pracę w latarni morskiej. Wiele lat temu wyemigrował z powodów politycznych z Polski i od tego czasu wędrował po świecie i szukał zajęcia. W latarni morskiej upatrywał swojej posady na starość i długo poszukiwanego spokoju. Jednak pewnego razu otrzymał w paczce książkę ze swojej ojczyzny, czyli „Pana Tadeusza”. Lektura tak go pochłonęła, że zapomniał o swoich obowiązkach i doprowadziło to do rozbicia się statku. Skawiński został przez to odprawiony z posady i dalej musiał szukać szczęścia w świecie. 

„Pani Bovary” to z kolei przykład bohaterki, która zaczytywała się w romansach i wyobrażała sobie, że tak wygląda prawdziwe życie. Zdradza przez to wielokrotnie swojego męża, ponieważ nieustannie poszukuje idealnego kochanka z książek. Pani Bovary nieustannie żyje w świecie kłamstwa i fantazji, co ostatecznie doprowadza do rozpadu jej małżeństwa i zrujnowania życia, a także do śmierci bohaterki.


Przeczytaj także: Porównaj Romans wieczorny Stanisława Balińskiego ze Świtezianką Adam Mickiewicza. Jakie dostrzegasz różnice i podobieństwa w sposobie obrazowania?

Aktualizacja: 2023-12-21 14:29:16.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.